Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że wykonywanie często niepozornych prac domowych może przyczynić się do rozwoju chorób związanych z uszkodzeniem stawów. Dźwiganie zakupów lub wielogodzinne pochylanie się podczas sprzątania może poskutkować różnego rodzaju dolegliwościom, dlatego już dziś warto dowiedzieć się, jak trzeba z tym walczyć.
Poza naturalną konsekwencją starzenia się tkanki chrzęstnej zwyrodnienie stawu wynika także z jego przeciążenia na skutek niewłaściwego trybu życia. Schorzenie to dotyczy głównie tych, którzy rzadko decydują się na aktywność fizyczną, cierpią z powodu nadwagi lub muszą dźwigać ciężary. Dodatkowo warto wiedzieć, że aż 40% wszystkich zwyrodnień dotyczy stawu kolanowego, z którymi częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni (wynika to z faktu, że panie nadwyrężają kolana podczas wykonywania wspomnianych prac w domu). Natomiast – w przypadku stawu biodrowego – na jego uszkodzenia szczególnie podatni są ci, którzy zmagają się zarówno z wrodzonymi wadami budowy stawu, jak i z genetycznym obciążeniem tego typu przypadłością.
Zwyrodnienie stawów – przyczyny
Wraz z upływem wieku chrząstka pokrywająca zakończenie kości, która sprawuje funkcję amortyzatora stawu i umożliwia jego ruch, traci swoją gęstość, a na jej powierzchni pojawiają się zarysowania i nierówności. Z tego powodu w organizmie pojawiają się napięcia mięśniowe prowadzące do coraz silniejszego obciążenia stawów. Nacisk na chrząstkę powoduje natomiast utratę jej zdolności do pobierania wartości odżywczych, co w konsekwencji prowadzi do zahamowania możliwości regeneracji i nawilżania stawów. W przypadku znacznego ubytku chrząstki kości ocierają się o siebie, co wywołuje mocny ból w trakcie wykonywania nawet najmniejszego ruchu.
Kiedy potrzebny jest lekarz?
Nie ma jednej sprawdzonej metody decydowania o tym, kiedy wizyta u specjalisty okaże się konieczna. Wszystko zależy od okoliczności, w jakich wystąpiły niepokojące objawy. Jeśli ból
pojawia się zazwyczaj jako wynik przeciążenia stawów, na przykład podczas mycia okien, spacerowania w trudnych warunkach przestrzennych lub w trakcie kilkugodzinnego siedzenia przy komputerze, wówczas wystarczy nie forsować przemęczonego stawu, pozwalając mu na regularny odpoczynek. W takich przypadkach można również sięgać po środki przeciwbólowe.
Z drugiej strony, gdy dolegliwości nasilają się i nie ustępują w ciągu kilku dni, należy niezwłocznie wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu. Konsultacje okażą się niezbędne również wtedy, gdy bóle występują bez pojawienia się określonej przyczyny, mają wzmożoną siłę lub towarzyszy im poranna sztywność. Po rozmowie z pacjentem i sprawdzeniu, w jakim stanie jest staw, specjalista może skierować chorego na dalsze badania lub zlecić wizytę u rehabilitanta medycznego. Zdarza się również, że przydatna okazuje się konsultacja ortopedyczna. Wreszcie warto pamiętać o tym, że chociaż nie istnieje metoda trwałego wyleczenia tej dolegliwości, istnieją odpowiednie terapie, które mogą wpłynąć nie tylko na zmniejszenie doskwierającego bólu, lecz także wpłynąć na zwiększenie ruchu w stawie oraz są w stanie zahamować procesy zwyrodnieniowe.