Powszechna dolegliwość, jaką są żylaki to problem krajów uprzemysłowionych. Problem najczęściej pojawia się wraz z wiekiem i narażone są na niego w większym stopniu kobiety. Mogą świadczyć o niewydolności żylnej lub prowadzić do poważniejszych schodzeń. Zatem jak zapobiegać żylakom, by cieszyć się pięknymi i zdrowymi nogami?
Początkowe objawy żylaków
Wczesne rozpoznanie żylaków nie należy do najłatwiejszych, gdyż najczęściej w chwili ich zauważenia doszło do rozszerzenia żył powierzchniowych, które jest trwałe. Wtedy pod skórą tworzą się potocznie nazywane pajączki, będące sinymi splotami, kłębkami lub sznurami widocznymi gołym okiem. Jednak istnieją symptomy we wcześniejszej fazie tworzenia się żylaków, sygnalizujące problemy. Początkowo pojawia się uczucie ciężkości nóg, ich bolesności, obrzęki oraz skurcze łydek lub stóp ukazujące się w chwili długiego stania. Dopiero kolejnym etapem są pęknięte naczynka (najpierw w okolicach kostek) i widoczne siatki żył (okolice kolan).
Jak profilaktycznie zapobiegać żylakom?
Wprowadzenie ruchu do codzienności
Pobudzanie całego ciała dzięki ruchowi wpływa pozytywnie również na pracę żył. Dzięki stymulowaniu krążenia poprzez angażowanie do wysiłku łydek i ud można pozytywnie wpłynąć na jego problemy. Dobroczynne działanie mają ćwiczenia np. 30 minut dziennie przez 3 dni w tygodniu w formie żwawego marszu, wspinania się na palcach, czy jeżdżenia na rowerku. Dodatkowo warte zainteresowania jest również pływanie oraz leżenie z nogami wyżej niż serce przez 15 minut.
Ważna prawidłowa garderoba
Często za problemy z krążeniem żylnym odpowiedzialna jest nieprawidłowa garderoba. Noszenie zbyt obcisłych spodni, butów na wysokich obcasach, wyszczuplającej bielizny oraz skarpet z ciasnymi gumkami powoduje uciskanie w nieodpowiedni sposób i problemy ze swobodnym przepływem krwi. W tym wypadku warto zrezygnować z bodźców, które powodują przeciwności i zaopatrzyć się np. w pończochy uciskowe. Przydatne będą zarówno w przypadku już pojawiających się żylaków, po zabiegach oraz profilaktycznie. Inną bardzo funkcjonalną rzeczą jest podkolanówka uciskowa, stosowana w czasie większego narażenia na powstawanie uszkodzeń okładu krążenia, jak ciąża, obrzęki, stany po usunięciu zmian. Jej ogromnym plusem są zastosowane srebrne nici, posiadające właściwości antybakteryjne, przeciwdziałające nieprzyjemnym zapachom, termoregulacyjne, a także nieelektryzujące się.