Planując oświetlenie w jadalni, zwykle najwięcej myśli się na temat lampy powieszonej nad stołem. W końcu to właśnie stół jest tu przecież najważniejszy, a więc jego oświetlenie traktuje się jako priorytet. Podczas planów nie można zapomnieć jednak o lampie centralnej, która jest w tym pomieszczeniu równie ważna. Chociaż przytulna atmosfera zaciemnionej jadalni może być przyjemna, wieczorami potrzebne będzie źródło silnego i właściwie rozproszonego światła. Jakie lampy najlepiej sprawdzają się w jadalni?
Lampa nad stół do jadalni
Bardzo wiele osób rozpoczyna wybór lampy nad stół od jej dopasowania pod kątem stylu do całej aranżacji pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że od samego zewnętrznego wyglądu lampy czy jej wzoru klosza ważniejsza jest użyteczność i ilość dawanego światła. Lampa do jadalni wieszana nad stołem powinna być przede wszystkim dopasowana do niego pod kątem rozmiaru. Im większy stół, tym większa powinna być lampa. Nad stołem, którego długość osiąga metr, powinna zawisnąć lampa o średnicy co najmniej 30 cm. Nad dużymi stołami o długości 1,5 m warto powiesić lampę o średnicy minimum 50 cm.
Zamiast wybierać jedno duże oświetlenie sufitowe w formie żyrandola czy lampy z dużym kloszem, można zdecydować się na kilka delikatniejszych lampek powieszonych nad stołem w równym rzędzie. Mniejsze lampki warto powiesić na wysokości co najmniej 50 cm do blatu stołu. Powieszone zbyt nisko mogą przeszkadzać podczas posiłków czy spotkań.
Poza rozmiarem lampy nad stół, ważny jest także rodzaj, kształt, a nawet materiał jej klosza. Zależnie od tych kwestii klosz będzie w różny sposób rozpraszał światło. Może na przykład rzucać je wprost na stół lub subtelnie rozpraszać w kierunku wszystkich ścian. Zazwyczaj radzi się, aby oświetlenie nad stołem dawało światło skierowane na blat, dzięki czemu nawet korzystając ze stołu późnym wieczorem, nie będzie się męczyć oczu w półmroku.
Oświetlenie centralne w jadalni
Chociaż oświetlenie wieszane nad stołem jest w jadalni szczególnie ważne, nie powinno być ono jedyne. W małych pomieszczeniach może się zdarzyć, że jedna lampa sufitowa będzie jednocześnie głównym oświetleniem, a ponieważ zawiśnie centralnie nad stołem, dobrze oświetli także jego blat. W większych kuchniach konieczne jest jednak zastosowanie dwóch źródeł światła, a jeśli jadalnia jest połączona z salonem – nawet trzech, dodając do pomieszczenia ścienne kinkiety, przy których miło się odpoczywa.
Jakie modele lamp sprawdzają się jako centralne oświetlenie jadalni? Niekoniecznie muszą to być żyrandole dające skoncentrowane światło, ponieważ to zadanie dla lampy nad stołem. Główna lampa przez częściowo zakryty klosz lub jego ozdobną formę może rozpraszać światło po pomieszczeniu, dzięki czemu nie będzie ono rażące i równomiernie oświetli całe wnętrze.
W jadalniach często jako oświetlenie centralne wybierane są sufitowe plafony. Chociaż przybierają one różne formy i kształty, tradycyjne modele zwykle pozostają do siebie podobne. To w połowie płaskie lampy z zabudowanym kloszem tworzonym z materiału, który przepuszcza światło i jednocześnie rozprasza je po całym pomieszczeniu. Plafon to dobry wybór do jadalni z niskim sufitem oraz o niewielkich kształtach. Ponieważ nie rzuca się on w oczy tak, jak tradycyjne modele wiszące, może wizualnie lekko podwyższyć pomieszczenie o niefortunnych kształtach.