Po powrocie z wakacji staramy się zregenerować po dużych dawkach słońca, wody morskiej i innych urlopowych atrakcjach, które w nadmiarze mogą być szkodliwe dla kondycji i wyglądu naszego ciała. Nie powinniśmy również zapominać o oczach, które także męczą się w trakcie urlopu.
Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne, klimatyzację w samochodzie, wiatr i powietrze oraz słoną morską wodę, mogą doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości. Na wakacjach możemy nabawić się zaczerwienienia, przemęczenia i uczucia suchości oka czy też zapalenia spojówek lub uszkodzenia rogówki. Jakiej pomocy potrzebują nasze oczy po urlopie?
Jeśli po powrocie z wakacji odczuwamy nadmierne zmęczenie oczu lub są one zaczerwienione, można im pomóc na kilka sposobów. Jednym z nich jest przywrócenie im odpowiedniego nawilżenia za pomocą kropli do oczu, tzw. sztucznych łez, które zmniejszą poczucie dyskomfortu, pieczenia i podrażnienia, wywołane przez promienie słoneczne, samochodową klimatyzację i gorące, suche powietrze. Jeśli w okolicach oka pojawił się obrzęk lub zaczerwienienie, możemy wyposażyć się w specjalne krople przeciwko tym objawom, które można stosować do ok. tygodnia. Sprawdzą się również wtedy, kiedy oczy są podrażnione po kąpieli w basenie lub morskiej wodzie.
Starajmy się również unikać po urlopie palenia papierosów – dym dodatkowo podrażni zmęczone oczy, a związki w nich zawarte mogą uszkodzić naczynia krwionośne. Zadbajmy o odpowiednią pielęgnację delikatnej skóry wokół oczu, która nie lubi silnego słońca i pod jego wpływem szybciej zaczyna się starzeć. W tym celu wystarczy użyć specjalnego kremu pod oczy lub skoncentrowanego serum.
Jeśli dolegliwości po urlopie są bardziej dokuczliwe i nie ustępują, lepiej wybrać się do specjalisty, który oceni, czy nie doszło do poważniejszych schorzeń np. światłowstręt, pojawienie się wydzieliny w oku i ból mogą świadczyć o zapaleniu rogówki. Jeśli po powrocie z wakacji odczuwamy nieprzyjemne, nieustępujące dolegliwości, lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza.
Żeby uniknąć potencjalnych problemów ze wzrokiem, warto pamiętać o odpowiedniej ochronie oka – dobrej jakości okularach przeciwsłonecznych, zakładaniu okularów do pływania w trakcie kąpieli w akwenach wodnych oraz unikania przebywania w pełnym słońcu. Powinnyśmy dbać o ochronę szczególnie nad wodą, ponieważ odbijające się od tafli wody promienie mogą być podwójnie szkodliwe dla oczu.
Przed okresem wakacyjnym wiele osób z wadami wzroku, które na co dzień są zmuszone do noszenia okularów lub soczewek kontaktowych, decyduje się na laserową korekcję wady. Chirurgia refrakcyjna pozwala na bezpieczne i całkowite usunięcie krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu. Należy jednak pamiętać, że po wykonaniu zabiegu nie należy zbyt wcześnie narażać wzroku na podrażnienia, kąpiąc się w morzu lub basenie lub przebywając na słońcu.
Obecnie wykonuje się wiele zabiegów laserowej korekcji wzroku – przede wszystkim ze względu na niezawodność i wygodę tej metody. Zabiegi trwają zazwyczaj kilkanaście minut, a czas rekonwalescencji jest dosyć krótki. Jednak planując wyjazd na wakacje bez okularów, warto zaplanować zabieg wcześniej, żeby pozwolić rogówce na regenerację.- wyjaśnia Magdalena Bińczak, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.
Inną bardzo skuteczną metodą dla osób z wadami wzroku, nie tylko podczas wakacji jest ortokotekcja.
Osoby korzystające z tej metody zakładają na noc specjalne twarde soczewki ortokeratologiczne. Po przebudzeniu nie potrzebują już okularów ani zwykłych soczewek kontaktowych, żeby widzieć prawidłowo przez cały dzień. W trakcie spania soczewki nadają rogówce odpowiedni kształt, dzięki czemu układ optyczny oka skupia promienie świetlne na siatkówce, tak jak u osoby pozbawionej wady wzroku. Metoda jest odwracalna, dlatego po rezygnacji ze stosowania soczewek orto-K rogówka oka wraca do wcześniejszego kształtu. Dzięki temu, że cały proces odbywa się w trakcie snu, metoda jest doskonałym rozwiązaniem na wakacje. – dodaje Magdalena Bińczak, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.
Nowoczesne metody wykorzystywane w okulistyce pomagają osobom z wadami wzroku podnieść komfort ich codziennego funkcjonowania. Nie zapominajmy jednak o tym, aby w letnich miesiącach dbać o wzrok i nie narażać go na długotrwałe działanie szkodliwych czynników.