Dbałość o higienę okolic intymnych to jedna z najważniejszych kwestii decydujących o zdrowiu kobiety. Szczególną dbałość należy wykazać przede wszystkim w trakcie menstruacji, która dla niektórych kobiet nie jest komfortową sytuacją.
Jak często myć okolice intymne w czasie miesiączki?
Dbając codziennie o higienę ciała, podmywamy się na ogół rano i wieczorem. W trakcie miesiączki najlepiej myć okolice intymne przy każdej zmianie środków higienicznych używanych dla zabezpieczenia bielizny. Jeżeli nie jest to możliwe, można wykorzystać specjalne nawilżane chusteczki do higieny intymnej. Dbałość o oczyszczanie okolic intymnych uniemożliwi rozwój bakterii powodujących nie tylko nieprzyjemny zapach, ale wywołujących także niebezpiecznie zakażenia. Mycie tych obszarów ciała po każdej zmianie tamponu lub podpaski zapobiega także powstawaniu plam na bieliźnie, które dla wielu kobiet jest niezwykle problematyczne.
Zasady używania środków higienicznych
Rynek produktów zabezpieczających kobiety w trakcie okresu oferuje obecnie mnóstwo rozwiązań. Tampony, podpaski, kubeczki menstruacyjne lub podpaski ekologiczne wielokrotnego użytku – tak zróżnicowany asortyment pozwala na dobranie odpowiednich produktów w zgodzie z własnymi preferencjami i potrzebą wygody.
Niezależnie od rodzaju zabezpieczenia w czasie menstruacji należy pamiętać o regularnym wymienianiu środków higienicznych. Tampony w zależności od obfitości krwawienia, powinny być zmieniane co 4-6 godzin. Można bezpiecznie stosować tampony o zwiększonej chłonności lub wyposażone w skrzydełka SilkTouch™. Pamiętajmy jednak o usunięciu tamponu i wymianie go na nowy tuż po obudzeniu.
Odpowiednia bielizna
Koronkową bieliznę zostawmy na inne okazje. W czasie okresu najlepiej sprawdzi się wygodna, przewiewna bielizna wykonana z czystej bawełny. Warto wybierać tę dopasowaną, lecz nie za obcisłą czy wręcz uciskającą, ponieważ może ona powodować bóle brzucha. Zdecydowanie natomiast należy unikać bielizny wykonanej z tworzyw sztucznych. Może ona doprowadzić do przegrzania okolic intymnych i utrudnić odprowadzanie wilgoci, co przyczynia się z kolei do rozwoju bakterii oraz powstawania nieprzyjemnego zapachu.
Dieta też jest ważna
Wiele kobiet w dniach poprzedzających miesiączkowanie lub w trakcie okresu ma różnego rodzaju zachcianki żywieniowe, takie jak np. czekolada czy słone przekąski. Wynika to z naturalnego wzrostu zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Warto jednak nie ulegać nadmiernie zachciankom i zastępować niezdrowe, wysokokaloryczne produkty zdrowymi przekąskami. Mogą być to m.in. owoce czy warzywa.
W przypadku występowania bólów menstruacyjnych zadbajmy o odpowiedni poziom minerałów: magnezu, wapnia, potasu czy żelaza. W czasie miesiączki starajmy się pić dużo wody, a unikajmy potraw ciężkostrawnych oraz wzdymających. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się w tym czasie dania lekkostrawne z chudego mięsa czy warzyw gotowanych na parze lub pieczonych. Jeżeli w czasie menstruacji odczuwamy ociężałość ciała, zrezygnujmy z soli, która zatrzymuje wodę w organizmie.
Jak walczyć z bólami menstruacyjnymi?
Dyskomfort w czasie menstruacji wiąże się często z odczuwaniem bólu brzucha lub okolic krzyża. Można im zaradzić, stosując środki przeciwbólowe i rozkurczające, delikatne masaże brzucha oraz ciepłe okłady. Warto wypróbować także herbatki z ziół rozkurczających: rumianku lub melisy.