Ciało po ciąży
Przyjście na świat nowego członka rodziny jest wyjątkowym okresem dla każdego rodzica. Dla kobiet, radość macierzyństwa może jednak przyćmić fakt, iż po porodzie czują się mało atrakcyjne fizycznie i jak najszybciej chciałyby powrócić do wyglądu sprzed okresu ciąży. Wiele z nich boryka się z takimi problemami jak nadwaga, rozstępy czy rozciągnięta skóra na brzuchu. Najmniejszym problemem wydaje się być nadwaga, ponieważ zbędne kilogramy ubywają często już w okresie karmienia niemowlęcia piersią. Co jednak zrobić z rozstępami, rozciągniętą skórą na brzuchu lub zbędnymi fałdkami tłuszczu, niedającymi się wyeliminować dietą i ćwiczeniami?
To, jak prezentuje się figura po porodzie, w dużej mierze zależy od predyspozycji genetycznych. Niemały wpływ ma jednak pielęgnacja i dbałość o ciało przed i w trakcie ciąży. Szczególnie ważne w tym okresie jest uelastycznienie skóry – jeśli będzie ona odpowiednio elastyczna, istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko wróci po porodzie do wcześniejszego stanu. Najprostszym rozwiązaniem jest regularne stosowanie kremów ujędrniających przeznaczonych dla przyszłych mam. Absolutny „must have” każdej ciężarnej kobiety to krem na rozstępy, który najlepiej kupować w aptekach. Warto inwestować w kremy z kwasem foliowym oraz witaminą E. Walkę z rozstępami należy zacząć już w pierwszym miesiącu ciąży. Pielęgnacja ciała w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami pozwoli na zachowanie świetnej kondycji nawet po porodzie. Aktywność fizyczna utrzyma sprawność układu krążenia, mięśniowego oraz oddechowego przez cały okres ciąży oraz po porodzie. Do najpopularniejszych zajęć zalicza się pływanie, jogę, pilates lub ćwiczenia z piłką. Oczywiście każde z tych ćwiczeń musi być skonsultowane z lekarzem specjalistą, ponieważ – jak wiadomo – każda ciąża jest inna.
Niestety, nie zawsze pielęgnacja ciała, dieta i ćwiczenia wystarczą, by w pełni powrócić do formy.
Najczęstszą pamiątką po ciąży są rozstępy, które pojawiają się nie tylko na brzuchu, ale również na pośladkach, udach i piersiach. Gdy nie pomagają domowe sposoby, takie jak kremy czy peelingi, a rozstępy są szerokie i wyraźne, najlepszą metodą na ich usunięcie są zabiegi laserowe. Dobrze sprawdzają się lasery frakcyjne, takie jak np. Fraxel re:store. Technologia frakcyjna, zastosowana w urządzeniu Fraxel re:store, sprawia, że wiązka lasera działa na powierzchnię objętą zabiegiem jedynie punktowo, czyli jak przez „sitko”. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko poparzeń, stymulując tym samym szybką regenerację skóry. Jest to możliwe dzięki temu, że każde punktowe uszkodzenie otoczone jest fragmentem nieuszkodzonej, zdrowej tkanki, co pozwala na szybką odnowę. Wiązki światła lasera docierają pod powierzchnię skóry, pobudzając procesy regeneracji i stymulując tworzenie nowych komórek, co wpływa na zmniejszenie się rozstępów, powstałych w wyniku nadmiernego rozciągnięcia się skóry w okresie ciąży i laktacji. Zabieg Fraxel obejmuje od 5% do 50% powierzchni skóry, pozostałe 50% do 90% wspomaga proces gojenia miejsc poddanych zabiegowi. Maksymalizację efektów można osiągnąć poprzez indywidualnie dopasowany przez lekarza prowadzącego plan zabiegów. Zależny jest on w dużej mierze od wielkości zmian i predyspozycji pacjentki (np. typu i kondycji skóry). Bardziej agresywne leczenie wymaga mniejszej ilości zabiegów, co zazwyczaj oznacza wydłużenie okresu rekonwalescencji. Łagodniejsze zabiegi pozwalają osiągnąć zwykle te same rezultaty, przy większej ilości sesji zabiegowych i przy mniej nasilonych skutkach ubocznych.
Kolejnym, jednak o wiele rzadszym, problemem kobiet po porodzie jest luźna, rozciągnięta skóra. Alternatywą do zabiegu chirurgicznego jest zabieg Thermage. Thermage stosuje opatentowaną technologię wysokich częstotliwości fal radiowych (RF) w celu nagrzewania głębszych partii skóry, co stymuluje wzrost nowego kolagenu, prowadząc do ujędrnienia i napięcia skóry. W porównaniu z zabiegami chirurgicznymi, zaletą Thermage® jest jego nieinwazyjność, brak okresu rekonwalescencji i wysoka skuteczność już po pierwszym zabiegu. Efekty stają się stopniowo widoczne w okresie do 6 miesięcy, co jest związane z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie ludzkim. Zabieg Thermage może być łączony z innymi zabiegami estetycznymi, takimi jak np. Zeltiq, który w efektywny i nieinwazyjny sposób redukuje tkankę tłuszczową, oporną na dietę i ćwiczenia.
Co czyni zabieg Zeltiq tak wyjątkowym? Kiedy tyjemy, powstają nowe komórki tłuszczowe, których w przyszłości nie wyeliminuje żadna dieta ani ćwiczenia – mogą jedynie zmniejszyć ich wielkość. Zeltiq wykorzystuje unikalną metodę zwaną kriolipolizą, która w kontrolowany sposób chłodzi komórki tłuszczowe i eliminuje je z organizmu – raz na zawsze, nie naruszając przy tym innych tkanek! Inne nieinwazyjne opcje terapeutyczne, takie jak lasery, fale radiowe czy skoncentrowane ultradźwięki, oprócz działania na komórki tłuszczowe, mogą wpływać na sąsiadujące tkanki. Rezultaty zabiegu Zeltiq nie są wprawdzie tak szybkie i radykalne, jak np. po liposukcji, niemniej w przypadku osób, które chcą uniknąć bólu, ryzyka i czasu rekonwalescencji, Zeltiq jest skuteczną alternatywą. Należy jednak pamiętać, że jest to zabieg modelujący sylwetkę – nie ma on natomiast zastosowania w leczeniu otyłości i spadku masy ciała. Dlatego idealnymi kandydatami do zabiegu są osoby w dość dobrej kondycji fizycznej, ze średnimi fałdami tkanki tłuszczowej, nie dającymi się łatwo wyeliminowane za pomocą diety i ćwiczeń.
Jest to tzw. „kropka nad i”, na drodze do idealnej figury!