Czy przysługuje mi leczenie w sanatorium?
Leczenie sanatoryjne przysługuje wszystkim osobom ubezpieczonym. Ograniczona jest jednak częstotliwość wydawania skierowań – można je otrzymać nie częściej niż raz na 18 miesięcy.
Czy lekarz pierwszego kontaktu może wystawić skierowanie?
Tak, może to zrobić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak wygląda procedura?
Lekarz, po wystawieniu skierowania wysyła je pocztą do wojewódzkiego oddziału Funduszu. Do skierowania muszą być dołączone aktualne wyniki badań i opis zdjęcia rentgenowskiego (ważne dwa lata).
Czy wysłanie skierowania do Funduszu gwarantuje wyjazd?
Nie, Fundusz rejestruje otrzymane skierowanie a jego zasadność jest oceniana przez wyznaczonego lekarza specjalistę. który następnie zwraca dokumentację medyczną lekarzowi, który wystawił skierowanie.
Kto decyduje o miejscu i długości kuracji?
Fundusz, po otrzymaniu potwierdzenia skierowania, określa odpowiedni zakład leczenia uzdrowiskowego, termin czas leczenia. Potwierdzone skierowane pacjent otrzymuje nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.
Za co nie muszę płacić?
Pacjent ma prawo do trzech rodzajów bezpłatnych zabiegów związanych z leczeniem uzdrowiskowym.
Bezpłatny jest pobyt dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym oraz dzieci zarówno w szpitalu uzdrowiskowym, jak i w sanatorium pod nadzorem opiekuna
Za co muszę zapłacić?
Pacjent musi zapłacić za przejazd do sanatorium i z powrotem, częściowo za wyżywienie zakwaterowanie oraz za dodatkowe zabiegi, z których zechce skorzystać.
Co to jest leczenie ambulatoryjne i czy trzeba mieć na nie skierowanie??
Leczenie ambulatoryjne oznacza, że przebywając na wczasach, możemy skorzystać z trzech bezpłatnych zabiegów dziennie oferowanych przez uzdrowisko. Pacjent sam wybiera miejsce i termin pobytu oraz zakład leczniczy, gdzie wykonywane będą zabiegi. Obowiązuje skierowanie na leczenie uzdrowiskowe od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego potwierdzone przez NFZ a zakład leczniczy musi mieć podpisaną umowę z Funduszem.
www.goracezrodla.pl