Poród naturalny rozpoczyna się wystąpieniem regularnych skurczów macicy, a kończy wydaleniem łożyska. Proces ten może trwać nawet kilka godzin. Przez cały czas nad kobietą ciężarną sprawuje opiekę wykwalifikowana położna i lekarz ginekolog.
Poród naturalny – kiedy się rozpocznie?
Poród naturalny może odbywać się w szpitalu (prywatnym lub publicznym) lub w warunkach domowych. Fizjologicznie następuje on w 40 tygodniu ciąży. Jest to moment, w którym płód jest całkowicie gotowy do przeżycia poza organizmem kobiety – jego narządy są w pełni wykształcone i podejmują swoją funkcję.
Większość kobiet, bez względu na to, czy zdecydowała się na poród w szpitalu, czy w domu, obawia się, że nie zdąży dotrzeć do placówki medycznej (lub wezwać położnej). W rzeczywistości od pierwszych objawów porodu do pojawienia się dziecka na świecie mija nawet kilka godzin.
Ciężarna powinna udać się do szpitala lub powiadomić położną (w przypadku porodu w warunkach domowych), kiedy wystąpi regularna czynność skurczowa macicy, a skurcze będą pojawiały się co 5–7 minut. U części kobiet w pierwszej kolejności dochodzi do odejścia wód płodowych – wówczas także trzeba zgłosić się do szpitala.
Przebieg porodu naturalnego
Poród naturalny składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich rozpoczyna się czynnością skurczową macicy, która z czasem nasila się – skurcze pojawiają się co 2 minuty, a każdy z nich trwa 90 sekund. Zwykle są także bardzo bolesne. Ten etap porodu naturalnego trwa najdłużej, nawet kilka godzin. Kończy się rozwarciem szyjki macicy.
Drugi etap rozpoczyna się pełnym rozwarciem szyjki macicy i kończy wydaniem dziecka na świat. U kobiet, które rodzą po raz pierwszy, zwykle trwa on nie dłużej niż 2 godziny, a u wieloródek około 30 minut. Poza skurczami macicy kobieta odczuwa też parcie, czyli wypychające ruchy przepony, które są bardzo bolesne.
Trzeci etap porodu to oddzielenie się i wydalenie łożyska. Trwa 5–30 minut. Kobieta traci podczas niego trochę krwi, jednak nie więcej niż 500 ml. Położna zawsze sprawdza, czy łożysko zostało wydalone w całości. Pozostawienie jakiegokolwiek fragmentu powoduje infekcję lub krwotok.
Co dzieje się po porodzie?
Po porodzie lekarze oceniają stan dziecka. Do wstępnej oceny służy skala APGAR. Pod uwagę brany jest oddech, puls, reakcja na bodźce, napięcie mięśni oraz kolor powłok skórnych. Jeżeli stan noworodka oceniany jest na dobry i niewymagający interwencji lekarskiej, może on pozostać przy mamie.
Noworodka kładzie się na brzuchu mamy, co ma bardzo pozytywny wpływ na jego samopoczucie – jest mu ciepło, słyszy bicie serca, ma poczucie bezpieczeństwa. Niedługo po porodzie można podjąć pierwszą próbę przystawienia dziecka do piersi. Noworodek powinien pozostać przy mamie przez 2 godziny. Następnie dokonuje się jego pomiarów i szczegółowych badań. Przez ten czas położna obserwuje kobietę i ocenia, czy obkurczanie się macicy po porodzie przebiega prawidłowo. Wypis ze szpitala następuje po 48 godzinach (jeżeli nie wystąpiły żadne komplikacje).