Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty i jak się do niej przygotować?

18 maja 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, z której korzystają osoby właściwie w każdym wieku. Jeszcze jakiś czas temu aparaty nosiły przede wszystkim dzieci i nastolatkowie, a dziś możemy oglądać je na zębach także osób dojrzałych. Ponieważ coraz więcej osób decyduje się na zadbanie o swój uśmiech i podjęcie leczenia ortodontycznego, rosnące zainteresowanie budzi pierwsza wizyta u ortodonty i to, jak się do niej przygotować. W tym artykule zajmiemy się odpowiedzią na te pytania!

ortodonta

 

Zanim zarezerwujesz wizytę u ortodonty

Aby wybrać dobrego ortodontę, nie wystarczy upewnić się, że specjalista posiada doskonałej jakości sprzęty i zaopatrza go najlepszy sklep stomatologiczny. Wykorzystywane narzędzia i urządzenia oczywiście mają znaczenie, jednak to od wiedzy i doświadczenia lekarza zależy, czy będziesz zadowolony z efektów leczenia.

Dlatego dobrym pierwszym krokiem jest rozeznania lekarzy przyjmujących w Twoim mieście i zapoznanie się z opiniami o nich. Wiadomo, że istnieją małe szanse, że ktoś będzie miał dokładnie taką samą wadę jak Ty i jeszcze opisze wszystkie etapy leczenia po kolei, abyś mógł porównać, czy lekarz poradzi sobie z Twoim przypadkiem – takie pytania możesz zostawić sobie już na wizytę.

Natomiast przeglądając opinie innych pacjentów, zwróć uwagę na ogólne zadowolenie z noszenia aparatu – nie tylko osób, które dopiero go założyły i mają za sobą kilka wizyt, ale także tych, które leczenie już zakończyły. Te pierwsze z kolei mogą udzielić Ci istotnych informacji o samym lekarzu, czy na wizytach panuje przyjemna atmosfera, nie ma pośpiechu i lekarz przestrzega wszystkich niezbędnych zasad higieny.

Istotna jest także kwestia opóźnień, które często zdarzają się branży stomatologicznej. Jeśli to nie ma dla Ciebie znaczenia i nawet w takiej sytuacji zdecydujesz się na wizyty u tego lekarza, przynajmniej będziesz wiedzieć, na co musisz się przygotować.

Specjalista wybrany? Czas na zarezerwowanie wizyty. Podczas zapisywania się powinieneś uzyskać informacje o potrzebnych do konsultacji zdjęciach. Zazwyczaj jest to zdjęcie pantomograficzne, jednak czasem lekarz może potrzebować także zdjęcia cefalometrycznego.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o różnych dziedzinach stomatologii zajrzyj na http://stomatologia.malopolska.pl!

Wizyta ortodontyczna zarezerwowana – co dalej?

Czas przed wizytą to moment na wykonanie wspomnianych powyżej zdjęć. Jeśli Twój lekarz posiada w swojej klinice odpowiednią aparaturę do ich zrobienia, najprawdopodobniej zostaną one wykonane bezpośrednio na wizycie. Jeśli jednak musisz zrobić je w innym miejscu, potrzebne będzie skierowanie wystawione przez specjalistę.

Czas przed wizytą to także idealny moment na udanie się do stomatologa na przegląd zębów. Przed założeniem aparatu muszą zostać wyleczone wszystkie ubytki, a ponieważ ta chwila jest coraz bliżej, warto zadbać o wcześniej, aby nie opóźniać leczenia ortodontycznego.

Możesz także poczytać o aparatach ortodontycznych oraz leczeniu i zastanowić się, czy masz jakieś pytania, które chcesz zadać specjaliście. Najlepiej spisz je w telefonie – w ten sposób nie zapomnisz o nich podczas wizyty i uzyskasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię kwestie.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?

Nadszedł wyczekiwany moment pierwszej wizyty u ortodonty. W czasie jej trwania lekarz przyjrzy się przyniesionym zdjęciom zębów i oceni ich ułożenie. Obejrzy szczękę z każdej strony i zaproponuje wstępny plan leczenia.

Powinieneś uzyskać informacje o rodzajach aparatów, które są możliwe do zastosowania w leczeniu Twojej wady, a także przybliżonych kosztach. Korzystaj z przygotowanej listy pytań. Jeśli lekarz nie sam nie udzieli interesujących Cię informacji, nie bój się pytać!

W zależności od specjalisty i tego, czy jesteś zdecydowany na podjęcie leczenia właśnie u niego, może on wykonać także wycisk lub skan zębów. Jest on niezbędny do opracowania dokładnego planu leczenia. Na koniec wizyty możesz otrzymać zalecenia – czasami potrzebne jest wykonanie dodatkowych zdjęć, a zdarza się, że konieczna jest ekstrakcja zębów stałych.