Jak wybrać dobrego psychologa lub psychoterapeutę?

2 października 2017, dodał: AnnaK00994
Artykuł zewnętrzny

Czasy, w których przyszło nam żyć, obfitują w stresowe sytuacje – żyjemy szybko, ciągle pędząc za karierą i pieniędzmi, przeprowadzając się z miejsca na miejsce. Nie pozostawiamy sobie miejsca na budowanie więzi z przyjaciółmi i rodziną, zaniedbujemy swoje prawo do odpoczynku. Nic więc dziwnego, że przychodzą dla nas momenty załamania, kryzysy, które coraz ciężej przezwyciężać bez pomocy specjalisty. Ale gdzie i jak szukać dobrego psychologa lub psychoterapeuty?

Kim jest psycholog, a kim psychoterapeuta?

Zawody psychologa i psychoterapeuty nieco różnią się między sobą, a różnice te warto znać, by w razie konieczności zgłosić się do właściwego specjalisty.

Psycholog to osoba o kwalifikacjach odpowiednich do:

  • stawiania diagnozy psychologicznej,
  • wydawania opinii i orzeczeń
  • udzielania pomocy psychologicznej.

Muszą być one poświadczone stosownymi dokumentami. Psycholog nie ma natomiast uprawnień do przepisywania pacjentom leków – kiedy uzna ich przyjmowanie za zasadne, zaleci pacjentowi konsultację psychiatryczną.

Do kompetencji psychologa należy więc:

  • wydawanie opinii i orzeczeń,
  • posługiwanie się testami psychologicznymi do celów diagnostycznych,
  • poradnictwo.

Psychoterapeuta natomiast zajmuje się terapią zaburzeń behawioralnych czyli zmianą modelu zachowań i przyzwyczajeń osoby zgłaszającej się po pomoc. Może, lecz nie musi, być psychologiem.

Rolą psychoterapeuty jest terapia:

  • depresji,
  • zaburzeń snu,
  • odżywiania,
  • obsesji,
  • zachowań kompulsywnych.

Gdzie można znaleźć psychologa lub psychoterapeutę?

Dobry psycholog lub psychoterapeuta może przyjmować swoich pacjentów w poradni lub prywatnym gabinecie.

Jeśli pacjent decyduje się na leczenie finansowane z funduszów NFZ, powinien w pierwszej kolejności zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. On wskaże pacjentowi, gdzie znajduje się najlepsza poradnia psychologiczna i wypisze skierowanie do niej. Ta opcja jest korzystniejsza z ekonomicznego punktu widzenia – pacjent nie płaci za usługi terapeutyczne. Jej największym mankamentem jest jednak czas oczekiwania na wizytę, który często wynosi nawet kilkanascie miesięcy. Jeśli więc pacjentowi zależy na czasie, a odczuwane przez niego dolegliwości uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności, warto rozważyć skorzystanie z prywatnego gabinetu psychologa lub psychoterapeuty. Przy czym nie ma co się oszukiwać – także tu przyjdzie nam poczekać na pomoc, choć zwykle jest to zaledwie kilka tygodni. Tutaj w poradni psychologiczno – psychiatrycznej w Warszawie znajdziemy w ofercie leczenie prywatnie i na NFZ.

 

Jak wybrać dobrego specjalistę?

Psychologia to specyficzna dziedzina, która wymaga doskonałego warsztatu, ale także odpowiedniego podejścia do pacjenta. Podobnie psychoterapia – nie przyniesie spektakularnych rezultatów, jeśli pacjent swego terapeuty po prostu nie lubi. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by znaleźć psychologa lub psychoterapeutę, który będzie nam odpowiadał. Jak i gdzie szukać?

W praktyce sprawdza się następujący sposób: znajdź w Internecie 3 lub 4 specjalistów przyjmujących w rejonie, który Cię interesuje. Następnie postaraj się znaleźć jak najwięcej opinii na ich temat na forach dyskusyjnych. Szukaj zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Nie zawsze bowiem opinia szorstkiego lub stanowczego jest dyskwalifikująca. Szukaj takich cech, które Twoim zdaniem określają dobrego specjalistę.

Kiedy już wybierzesz swojego faworyta, przeanalizuj jego kwalifikacje: dyplom ukończenia studiów lub studiów podyplomowych, certyfikaty uprawniające do wykonywania zawodu psychologa lub psychoterapeuty – to bardzo ważne, byś ze swoimi problemami trafił do specjalisty z prawdziwego zdarzenia, o najlepszych możliwych kwalifikacjach.

Dobry psycholog lub psychoterapeuta nigdy nie da Ci gwarancji rozwiązania trapiących Cię problemów, ale znacznie podniesie Twoje szanse na powrót do normalnego funkcjonowania.