Jak wybrać dobrego psychologa lub psychoterapeutę?. Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet! Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak wybrać dobrego psychologa lub psychoterapeutę?

2 października 2017, dodał: AnnaK00994
Artykuł zewnętrzny

Czasy, w których przyszło nam żyć, obfitują w stresowe sytuacje – żyjemy szybko, ciągle pędząc za karierą i pieniędzmi, przeprowadzając się z miejsca na miejsce. Nie pozostawiamy sobie miejsca na budowanie więzi z przyjaciółmi i rodziną, zaniedbujemy swoje prawo do odpoczynku. Nic więc dziwnego, że przychodzą dla nas momenty załamania, kryzysy, które coraz ciężej przezwyciężać bez pomocy specjalisty. Ale gdzie i jak szukać dobrego psychologa lub psychoterapeuty?

Kim jest psycholog, a kim psychoterapeuta?

Zawody psychologa i psychoterapeuty nieco różnią się między sobą, a różnice te warto znać, by w razie konieczności zgłosić się do właściwego specjalisty.

Psycholog to osoba o kwalifikacjach odpowiednich do:

  • stawiania diagnozy psychologicznej,
  • wydawania opinii i orzeczeń
  • udzielania pomocy psychologicznej.

Muszą być one poświadczone stosownymi dokumentami. Psycholog nie ma natomiast uprawnień do przepisywania pacjentom leków – kiedy uzna ich przyjmowanie za zasadne, zaleci pacjentowi konsultację psychiatryczną.

Do kompetencji psychologa należy więc:

  • wydawanie opinii i orzeczeń,
  • posługiwanie się testami psychologicznymi do celów diagnostycznych,
  • poradnictwo.

Psychoterapeuta natomiast zajmuje się terapią zaburzeń behawioralnych czyli zmianą modelu zachowań i przyzwyczajeń osoby zgłaszającej się po pomoc. Może, lecz nie musi, być psychologiem.

Rolą psychoterapeuty jest terapia:

  • depresji,
  • zaburzeń snu,
  • odżywiania,
  • obsesji,
  • zachowań kompulsywnych.

Gdzie można znaleźć psychologa lub psychoterapeutę?

Dobry psycholog lub psychoterapeuta może przyjmować swoich pacjentów w poradni lub prywatnym gabinecie.

Jeśli pacjent decyduje się na leczenie finansowane z funduszów NFZ, powinien w pierwszej kolejności zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. On wskaże pacjentowi, gdzie znajduje się najlepsza poradnia psychologiczna i wypisze skierowanie do niej. Ta opcja jest korzystniejsza z ekonomicznego punktu widzenia – pacjent nie płaci za usługi terapeutyczne. Jej największym mankamentem jest jednak czas oczekiwania na wizytę, który często wynosi nawet kilkanascie miesięcy. Jeśli więc pacjentowi zależy na czasie, a odczuwane przez niego dolegliwości uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności, warto rozważyć skorzystanie z prywatnego gabinetu psychologa lub psychoterapeuty. Przy czym nie ma co się oszukiwać – także tu przyjdzie nam poczekać na pomoc, choć zwykle jest to zaledwie kilka tygodni. Tutaj w poradni psychologiczno – psychiatrycznej w Warszawie znajdziemy w ofercie leczenie prywatnie i na NFZ.

 

Jak wybrać dobrego specjalistę?

Psychologia to specyficzna dziedzina, która wymaga doskonałego warsztatu, ale także odpowiedniego podejścia do pacjenta. Podobnie psychoterapia – nie przyniesie spektakularnych rezultatów, jeśli pacjent swego terapeuty po prostu nie lubi. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by znaleźć psychologa lub psychoterapeutę, który będzie nam odpowiadał. Jak i gdzie szukać?

W praktyce sprawdza się następujący sposób: znajdź w Internecie 3 lub 4 specjalistów przyjmujących w rejonie, który Cię interesuje. Następnie postaraj się znaleźć jak najwięcej opinii na ich temat na forach dyskusyjnych. Szukaj zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Nie zawsze bowiem opinia szorstkiego lub stanowczego jest dyskwalifikująca. Szukaj takich cech, które Twoim zdaniem określają dobrego specjalistę.

Kiedy już wybierzesz swojego faworyta, przeanalizuj jego kwalifikacje: dyplom ukończenia studiów lub studiów podyplomowych, certyfikaty uprawniające do wykonywania zawodu psychologa lub psychoterapeuty – to bardzo ważne, byś ze swoimi problemami trafił do specjalisty z prawdziwego zdarzenia, o najlepszych możliwych kwalifikacjach.

Dobry psycholog lub psychoterapeuta nigdy nie da Ci gwarancji rozwiązania trapiących Cię problemów, ale znacznie podniesie Twoje szanse na powrót do normalnego funkcjonowania.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Jak wybrać dobrego psychologa lub psychoterapeutę?

  1. avatar Ewa pisze:

    Mi w wyborze pomogła opcja pierwszych konsultacji poprzez Skype – zadzwoniłam, okazało się po wstępnej rozmowie, że się dogaduje i potem już w gabinecie łatwiej mi przyszło otworzenie się. Np Psychoterapia Co tam oferuje takie konsulatacje. polecam wszystkim ze stolicy.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...