[1] Ogólnopolskie badanie „Polki o odchudzaniu ” przeprowadzone w marcu 2011 r. przez TNS OBOP na reprezentatywnej
grupie 582 Polek w wieku 15+. Badanie zrealizowano na zlecenie marki XL-S Medical, inicjatora Spersonalizowanego
Programu Zarządzania Wagą.
Nabycie dodatkowych kilogramów w okresie ciąży jest zjawiskiem powszechnym wśród mam. Wychowywanie dziecka w domu czy powrót do pracy po długiej przerwie to tylko niektóre z momentów, w których walka ze zbędnymi kilogramami może okazać się trudna. Dlatego warto zaplanować powrót do formy sprzed ciąży i skutecznie zarządzić swoją wagą. Opieka nad dzieckiem, ograniczenie kontaktów z otoczeniem, czy prowadzenie bardziej domowego trybu życia powodują, że kobieta częściej ulega różnym pokusom kulinarnym, które mogą powodować przybieranie na wadze – twierdzi Joanna Brzezińska, dietetyk, ekspert Spersonalizowanego Programu Zarządzania Wagą.
Jak odnaleźć w sobie motywację do odchudzania?
Najpierw zastanów się, na czym polega Twój problem z utratą wagi. Opieka nad dzieckiem, łączenie obowiązków rodzicielskich z pracą uniemożliwiły Ci spożywanie pełnowartościowych posiłków? A może Twój apetyt często zaspokajają słodkie lub słone przekąski, a uczucie głodu skutecznie eliminujesz, jedząc kolejną drożdżówkę? Zastanów się także dlaczego chciałabyś schudnąć. Poszukaj takiej motywacji, która będzie dla ciebie najważniejsza. Jak twierdzi profesor Barbara Zahorska-Markiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, ekspert Spersonalizowanego Programu Zarządzania wagą: Czasem jako motywacja wystarczy presja rodziny, niezadowolenie z wyglądu i zbyt ciasne ubrania, wyjazd na urlop czy chęć wystąpienia w kostiumie kąpielowym. Może nią być także zbliżająca się specjalna uroczystość jak, np.: ślub. Zawsze jednak warto jest przede wszystkim zwrócić uwagę na wynikające z odchudzenia korzyści, np. poprawa zdrowia i wydolności fizycznej, zgrabniejsza figura, możliwość atrakcyjniejszego ubrania się.
Ekspert radzi: Skuteczny powrót do formy
1. Bądź świadoma. Dowiedz się, na czym polega Twój problem w walce ze zbędnymi kilogramami. Podjadasz? A może jesz zbyt tłusto lub w Twojej diecie królują węglowodany? Przeanalizuj swoją dietę. Pomoże Ci w tym test na stronie www.programxlsmedical.pl
2. Jedz mniej, a częściej. Wyczerpany ciążą organizm potrzebuje pełnowartościowych posiłków. Powinny składać się one ze wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego staraj się spożywać 4-5 posiłków dziennie.
3. Jedz świadomie. Jeśli karmisz piersią, jedz lekkostrawne posiłki, unikaj produktów głęboko smażonych, napojów gazowanych i wzdymających warzyw. Takie zmiany pozwolą Ci na powrót do formy, a Twoje dziecko uniknie kolki.
4. Jeśli już nie karmisz piersią, możesz zastosować bardziej restrykcyjną dietę. Przykłady znajdziesz na stronie www.programxlsmedical.pl
5. Ruszaj się więcej. Znajdź czas dla siebie i przypomnij sobie, czy istnieje aktywność fizyczna, która sprawiała Ci radość? Powróć do zarzuconych treningów. Spełnią funkcję relaksacyjną, a przede wszystkim pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów.
6. Poszukaj sprzymierzeńca, który ułatwi Ci walkę ze zbędnymi kilogramami. Skuteczny preparat powinien odpowiadać na Twój problem. Ze względu na szczególny okres
w Twoim życiu poszukaj produktów, które zawierają składniki naturalne oraz nie powodują skutków ubocznych (np. wyroby medyczne linii XL-S Medical). Takie wyroby medyczne są już dostępne w aptekach. Zapytaj o nie farmaceutę. Odpowiednio dobrany preparat nie tylko pomoże Ci w walce ze zbędnymi kilogramami i zwiększy skuteczność Twoich działań w walce z nimi.
Mamo ćwicz na zdrowie i dla figury
Jeśli znalazłaś już dziedzinę aktywności fizycznej, która najbardziej Ci odpowiada pamiętaj aby Twój trening był dobrze skomponowany. Pomogą Ci w tym wskazówki Dariusza Brzezińskiego, trenera fitness, eksperta Spersonalizowanego Programu Zarządzania Wagą.
1. Zacznij od ćwiczeń typu cardio. Trening w podniesionym tętnie pozwoli Ci na zgubienie zbędnych kilogramów i poprawi wydolność serca[1]. Aby efektywnie pozbyć się nadmiernego tłuszczu, nasz trening powinien być wykonywany w wyliczonym powyżej tętnie i trwać dłużej niż 20 min. Przykłady ćwiczeń typu cardio: rower, bieganie, pływanie, step aerobic, tenis/squash.
2. Twój trening powinien trwać 2-3 razy w tygodniu i trwać łącznie ponad godzinę.
3. Jeśli nie chcesz wychodzić z domu. Możesz kupić jedną z wielu dostępnych płyt DVD, przy której poćwiczysz u siebie w domu.
4. Wzmocnij mięśnie ramion, pleców, brzucha i nóg. Twoje mięśnie potrzebują większej motywacji, więc rozpocznij w domu wykonywać najprostsze ćwiczenia, tj.: brzuchy, pompki, przysiady. Każde z ćwiczeń powtórz w 3 seriach, wykonując 12 razy każde
z nich w serii. Z czasem możesz zwiększać liczbę powtórzeń do 20 w 4 seriach.
5. Nie zapomnij o ćwiczeniach rozciągających, które nie dopuszczą do przykurczu mięśni po treningu i zapobiegną kontuzjom w przyszłości.
Więcej porad ekspertów dotyczących diety oraz aktywności fizycznej znajduje się
na www.programxlsmedical.pl
[1] Średnie tętno należy obliczyć odejmując od 220 wiek, a wynik pomnożyć w przedziale 65%-75%. Trening w takim tętnie pozwoli Ci na najefektywniejsze pozbycie się zbędnych kilogramów. Np.: (220-wiek)*65% np. jeśli masz 35 lat to tętno treningu cardio, które pomoże Ci się pozbyć zbędnych kilogramów wynosi (220-35)*65% = ponad 120 uderzeń serca na minutę. (220-wiek)*75% np. jeśli masz 35 lat to tętno treningu cardio, które pomoże Ci się pozbyć zbędnych kilogramów wynosi (220-35)*65% = ponad 138 uderzeń serca na minutę.