Ból może skutecznie przeszkodzić nam w codziennych czynnościach. Każdy, kto choć raz cierpiał na ból głowy czy bóle zębów wie, jak bardzo takie dolegliwością mogą utrudnić funkcjonowanie i czerpanie radości z życia. Ból jest jednak zawsze komunikatem, który wysyła nam ciało. Prawidłowa interpretacja sygnału to podstawa w walce z jego objawami. Jakie są najbardziej powszechne źródła bólu?
Wysiłek fizyczny
Podobno nic nie boli w treningach tak jak…przerwy. Powroty do ćwiczeń po okresach, w których mięśnie odzwyczaiły się od pracy i wysiłku, kończą się zwykle dużymi bólowymi dolegliwościami. Dlaczego tak się dzieje? Mięśnie nie wiedzą, w jakim tempie przetwarzać glukozę, a gdy intensywność treningu przekracza ich normy, stężenie kwasu mleczanowego gwałtownie rośnie. Na ból po wysiłku wpływają również uszkodzenia tkanek. Bóle mięśni związane są prawie zawsze z formą treningu, która nie jest dostosowana do możliwości ciała. Jednocześnie warto pamiętać, że regularny wysiłek fizyczny wzmacnia mięśnie. Co jednak robić, jeśli przeforsowaliśmy się na siłowni albo pobiegliśmy o kilometr za daleko i teraz nasze mięśnie i stawy odmawiają posłuszeństwa? Zalecane są łagodne ćwiczenia rozciągające okłady z lodu oraz stosowanie łagodnych leków przeciwbólowych. Rozpuszczalny paracetamol jest bezpieczny dla żołądka, a może przynieść ulgę w bólach stawów i mięśni.
Bóle głowy
Bóle głowy spotykają każdego z nas, a ich źródeł jest wiele. Do najbardziej powszechnych należy napięciowy ból głowy. Na jego występowanie wpływa stres oraz czynniki zewnętrzne, utrudniające nam funkcjonowanie, takie jak hałas w miejscu pracy. Jest to ból spowodowany napięciem emocjonalnym i ma swoje źródło w skurczach mięśni. Ból jest bardzo silny, ale łatwy do pokonania dzięki odpoczynkowi, odcięciu się od źródła stresu oraz zastosowaniu tabletki przeciwbólowej. Innym rodzajem bólów głowy są bóle migrenowe. To bardzo silne, pulsacyjne bóle, którym towarzyszą często nudności i wymioty oraz problemy ze wzrokiem, takie jak zamazany obraz czy widzenie gwiazdek. Migrenowe bóle głowy wyłączają cierpiącą na nie osobę z normalnego życia. Nierzadko bóle migrenowe prowadzą do osłabnięcia oraz zesztywnienia organizmu. Bardzo trudno wskazać jednoznaczną przyczynę migren. Często są one dziedziczone, a czasami są reakcją na jedzenie lub zmiany hormonalne. U wielu osób migreny przechodzą z wiekiem, jednak zawsze wymagają szczegółowej konsultacji z lekarzem i prawidłowego dobrania leków przeciwbólowych oraz zmniejszających ryzyko występowania migren.
Bóle zębów
Ból zęba świadczy zazwyczaj o tym, że dzieje się coś niedobrego i najwyższy czas udać się do dentysty. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy ratować się specyfikami przeciwbólowymi opartymi na przykład na paracetamolu. Czasami bóle zębów są naturalną konsekwencją pewnych zabiegów lub noszenia aparatu ortodontycznego. Wówczas doraźne przyjmowanie łagodnych leków przeciwbólowych jest jedyną słuszną drogą prowadzącą do normalnego funkcjonowania.