URODA I ZDROWIE

Jak utrzymać skórę dziecka w dobrej kondycji?

20 listopada 2020, dodał: Redakcja

Skóra dziecka to bardzo wrażliwa i delikatna struktura, która pełni wiele ważnych funkcji, decydujących o zdrowiu całego organizmu. Wśród nich znajdują się m.in.: zdolność do termoregulacji ciała, ochrona przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, udział w gospodarce wodno-elektrolitowej, synteza witaminy D czy izolacja od szkodliwych czynników zewnętrznych. Właśnie dlatego każdy rodzic powinien zwracać szczególną uwagę na kondycję skóry dziecka i wiedzieć, jak ją pielęgnować.

kapiel dziecka

Kąpiele

Pierwszym elementem, od którego należy zacząć pielęgnację skóry dziecka, jest kąpiel. Powinna być wykonywana raz dziennie (zbyt częsta może wysuszać skórę) i trwać maksymalnie 10-15 minut. Podczas kąpieli należy odpowiednio dostosować temperaturę wody, aby nie była zbyt wysoka i mieściła się w granicach 35°C, a u starszych dzieci 37°C. Do kąpieli należy używać tylko preparatów przeznaczonych dla dzieci, ponieważ te dla dorosłych mogą być szkodliwe dla bariery ochronnej naskórka i wywoływać podrażnienia. Nie poleca się używania gąbek czy myjek, chyba że są one regularnie wymieniane lub wygotowywane we wrzątku. Po kąpieli należy owinąć dziecko w ręcznik, a następnie delikatnie i dokładnie osuszyć skórę.

Odpowiednio dobrana odzież

Dzieci w przeciwieństwie do dorosłych mają gorsze mechanizmy przystosowawcze do zmieniającej się temperatury. Z tego powodu mogą bardzo szybko przegrzać się lub nadmiernie ochłodzić, co w konsekwencji może niekorzystnie wpłynąć na pracę ich organizmu. Dlatego wybierając garderobę dla swojej pociechy, sięgajmy po naturalne i przewiewne tkaniny, które nie będą wzmagać potliwości skóry i pozwolą jej oddychać. Bardzo ważne jest także, aby ubranka nie były zbyt ciasne, tylko komfortowe i swobodne dla ruchów dziecka. Należy również unikać bezpośredniego kontaktu metalowych części ubrań ze skórą pociechy, ponieważ u niektórych mogą wywoływać kontaktowe reakcje alergiczne.

Kosmetyki przeznaczone dla dzieci

Skóra dziecka wymaga szczególnie troskliwej opieki ze względu na odmienną niż u osób dorosłych budowę i grubość warstwy hydro-lipidowej. Należy mieć świadomość, że źle dobrana pielęgnacja może stanowić zagrożenie dla skóry, powodować nadmierne wysuszenie, reakcje nadwrażliwości, odparzenia, a nawet być toksyczna. Dlatego za każdym razem, gdy stoimy przed wyborem środków kosmetycznych, sięgajmy po te z przeznaczeniem dla dzieci, posiadające odpowiednie atesty i uznane przez lekarzy pediatrów oraz dermatologów. Powinny być to delikatne preparaty, bez konserwantów, barwników, środków przeciwbakteryjnych i substancji zapachowych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że skóra naszego dziecka jest bezpieczna.

Dbanie o skórę podczas aktywności fizycznej

Zabawy na świeżym powietrzu, ale również w domu, to kolejna okazja, aby utrzymać skórę dziecka w dobrej kondycji. Podczas takich aktywności często narażona jest ona na zmiany, w których idealnie sprawdzą się emulsje żelowe np. Fastum Junior. Jest to kojąca żelowa formuła, która zawiera składniki pochodzenia naturalnego takie jak: escyna, bromelaina – redukująca zaczerwienienia, trokserutyna – chroniąca naczynia krwionośne, a także chłodzący mentol i kadzidłowiec. Dodatkowo mała tubka z żelem sprawia, że możemy mieć go zawsze pod ręką.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Stylowe meble drewniane
Ja uwielbiam stylowe meble. Są zawsze w modzie i nie nudzą się szybko.
Obuwie
Można spróbowac z butami z sieciówek. Jak szybko się zniszczą to zawsze w...
Bydgoszcz
Teraz trudno o pracownika...trzeba oferowac porządne stawki to jest szansa kogoś znaleźć w dosć...
Marzenia czy "praktyczne" przygotow…
Jak 2 ludzi się kocha to miejsce jest nie ważne :). Chociaż miło...