Jak uniknąć bólu podczas zimowego wyjazdu?

2 listopada 2017, dodał: EKSPERTKA

Zima dla wielu osób nieodłącznie wiąże się z wyjazdem w góry i spędzaniem całych dni na stoku. „Białe szaleństwo” to nie tylko ruch na świeżym powietrzu, ale też świetna okazja do wyładowania napięcia, oddalenia się od codzienności i spędzenia czasu z przyjaciółmi lub rodziną. Warto jednak zachować rozsądek i umiar, by po pierwszym dniu intensywnego szusowania, następnego nie spędzić w łóżku z powodu bólu całego ciała bądź kontuzji.

Jak uniknąć kontuzji?

Najgroźniejszą rzeczą, jaka może uprzykrzyć nam zimowe wakacje jest kontuzja. Niestety nie ma stuprocentowo skutecznego sposobu na uniknięcie uszkodzenia ciała, choć możemy całkiem skutecznie takie ryzyko zmniejszyć. Zawsze należy jeździć na sprzęcie odpowiednio dobranym i wyregulowanym do wzrostu i masy ciała. W wielu krajach istnieje obowiązek stosowania kasku ochronnego podczas jazdy na stoku. Dobry kask to skuteczna ochrona naszego najważniejszego narządu i nie warto na nim oszczędzać. Powinniśmy stosować go zawsze, nawet w miejscach, gdzie nie jest to wymagane. Rzeczą najważniejszą jest jednak rozwaga. Pamiętajmy, że na stoku spotkamy ludzi o różnym poziomie umiejętności i wyprzedzając początkującego narciarza, to my, jadący z góry, jesteśmy odpowiedzialni za to, by minąć go w bezpiecznej odległości. Przy prędkościach jakie osiąga się na nartach lub desce, kolizje mogą być naprawdę niebezpieczne.

A co z bólem?

Wielu narciarzy, gdy znajdzie się na stoku, jeździ od rana do nocy nie zważając na możliwości swojego organizmu. Skutkiem tego w kolejnych dniach odczuwają oni silne dolegliwości bólowe i znaczny spadek wydolności. Żeby uniknąć takich sytuacji, warto kilka tygodni przed wyjazdem regularnie trenować mięśnie nóg, a na stoku spędzać tyle czasu, na ile pozwala wydolność organizmu. Nie ma żadnej uniwersalnej liczby zjazdów, na jakie można sobie pozwolić. Jest to kwestia bardzo indywidualna, warto wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez nasz organizm.

Jednym z popularnych przekonań wśród ludzi uprawiających sporty zimowe jest dobroczynny wpływ sauny na zapobieganie powstawania tzw. zakwasów. Hotele położone w okolicy stoków często oferują swoim gościom dostęp do sauny. Dobroczynne działanie sauny jest kwestią sporną, musimy natomiast pamiętać, że istnieją konkretne przeciwwskazania zdrowotne do korzystania z niej, takie jak niewydolność krążeniowo-oddechowa, problemy dermatologiczne, choroby reumatyczne, czy też menstruacja. Nawet jeśli nie jesteśmy w grupie ryzyka, podczas korzystania z sauny pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu.

Skuteczne w zapobieganiu, jak i leczeniu obolałych mięśni są masaże lecznicze, ich ograniczeniem jest jednak stosunkowo wysoka cena.

W razie wystąpienia ostrego bólu w obrębie mięśni lub stawów, możemy doraźnie zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak np. deksketoprofen w tabletkach. Takie leczenie może pomóc zapanować nad bólem i dalej cieszyć się urlopem. Gdy pomimo leczenia lub kilku dni odpoczynku objawy nie ustąpią, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem – być może dolegliwości spowodowane są urazem i wymagają dalszej diagnostyki.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Piżama chłopięca marki KANZ
Bawełniana, miła w dotyku piżama dla chłopca na wiosenne i letnie noce
Cena:
39,90 zł
Kozaki za kolano VICES
Modne obuwie na ButyRaj.pl!
Cena:
139 zł
Zestaw prezentowy - smakołyki od ETERNO
Możliwość nadruku na skryzneczce
Cena:
120 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Promocje na kosmetyki
Ja ostatnio zrobiłam zapasy kosmetyków z loreala w superpharm, bo była zniżka...
zabieg wyszczuplający
Co sądzicie o liposukcji? Ja mam spory problem z udami i brzuchem, to takie...
Damski bokser - to może spotkać każ…
Koleżanka mi wysłała takie zdjęcie Doroty Gardias https://instagram.com/p/BbzwwIHhVCn/. No zobaczcie same... wiem, że...
Dom w spokojnej okolicy w Mikołowie…
Jakie ceny są tak mniej więcej jeżeli chodzi o domy na sprzedaż w Mikołowie www.osiedlesielanka.pl/...
facebook