W ostatnich latach, problem smogu w Polsce nasilił się. Naukowcy ostrzegają przed coraz silniej zanieczyszczonym powietrzem, będącym przyczyną pogarszającego się stanu zdrowia wielu Polaków. Najbardziej narażeni są mieszkańcy województwa śląskiego, małopolskiego, oraz łódzkiego.
W niektóre dni, stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu nad polskimi miastami przekracza światowe normy i jest nawet większe niż w Pekinie. Utrzymywaniu się smogu sprzyja bezwietrzna pogoda, niska temperatura oraz obniżenie terenu. Władze miast różnymi sposobami próbują z nim walczyć, jednak skala problemu przerosła wszystkich.
Największe zagrożenie smog stanowi przede wszystkim dla dzieci, seniorów oraz dla osób cierpiących na astmę czy inne schorzenia dróg oddechowych. Narażone na poważne skutki oddychania smogiem są również osoby, które zmagają się z chorobami układu krwionośnego (najmniejsze cząsteczki pyłu mogą docierać do pęcherzyków płucnych, a stamtąd przedostawać się do krwiobiegu). Udowodniono, że smog szkodzi dzieciom już w okresie płodowym.
Chmura smogu składa się z metali ciężkich i substancji rakotwórczych. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza podrażnia drogi oddechowe, powoduje trudności z oddychaniem i wywołuje kaszel. Smog może prowadzić do zaburzenia pracy serca lub mózgu.
Oto kilka sposobów na uchronienie się przed trującym smogiem:
Staraj się oddychać przez nos.
Gdy powietrze jest bardzo zanieczyszczone, a pogoda bezwietrzna – ogranicz wychodzenie z domu do koniecznego minimum.
Unikaj miejsc w pobliżu dużego ruchu ulicznego.
Zainwestuj w oczyszczacz powietrza. Niestety smog wdziera się także do mieszkań – warto więc kupić urządzenie, które będzie odfiltrowywać pyły z naszego pokoju. Kiedy wychodzisz, pamiętaj o zamknięciu okien (gdy norma zanieczyszczeń w powietrzu jest przekroczona). Otocz się roślinami doniczkowymi – neutralizują szkodliwe związki i produkują tlen.
Często wybieraj się na spacery do lasu, by pooddychać świeżym powietrzem. Jeśli mieszkasz na południu kraju, pomyśl o feriach lub wakacjach spędzonych nad morzem.
Spożywaj produkty bogate w antyoksydanty, które wykazują działanie antynowotworowe. Jedz dużo owoców i warzyw. Pij zieloną herbatę – zawarty w jej liściach polifenol EGCG łagodzi negatywny wpływ smogu na nasz organizm.
Używaj kosmetyków z dużą porcją antyoksydantów (smog przyspiesza proces starzenia się skóry) oraz kremów nawilżających.
Nie przyczyniaj się do pogłębiania problemu. Zamiast jazdy samochodem, wybierz komunikację miejską. Zaangażuj się w działalność aktywistyczną.
Zadbaj o to, by twoi bliscy także dowiedzieli się, w jaki sposób unikać smogu.
zobacz również: