Jak trafnie dobrać tampony?

2 sierpnia 2011, dodał: Emilia Stasiak
Artykuł zewnętrzny

Podczas miesiączki każda kobieta potrzebuje doskonałego zabezpieczenia by czuć się komfortowo.  Widząc na półce sklepowej wiele rodzajów tamponów trudno jest nam wybrać te odpowiednie właśnie dla nas. Czym się różnią tampony? Skąd wiedzieć, które będzie dla nas najlepszy?

Tampony wchłaniają wydzielinę miesiączkową wewnątrz ciała, w pochwie. Prawidłowo wprowadzony tampon jest niewyczuwalny, a na zewnątrz wszystko pozostaje czyste i suche. Nie ma niemiłego zapachu ani nieprzyjemnego uczucia wilgoci, które tak często towarzyszy stosowaniu podpasek.

Umieszczony w środkowej części pochwy wchłania krew jeszcze wewnątrz ciała. Więc  jeśli nie wymieni się tamponu kiedy jest w pełni nasiąknięty  może on zacząć przeciekać . Krew zacznie przepływać dalej ku ujściu pochwy i tampon z pewnością nie zablokuje jej odpływu, ponieważ działa na zasadzie gąbki, a nie korka.

Tampony bez aplikatora wprowadza się do pochwy dużo łatwiej. Wiele kobiet wybiera właśnie takie tampony, gdyż samodzielnie  mogą zachować lepszą kontrolę nad kierunkiem wprowadzania tamponu – po prostu czują, czy należy go przesunąć . Aby prawidłowo umieścić tampon w pochwie należy wprowadzić go najdalej jak to możliwe, co oznacza, że należy wsunąć tampon do pochwy na głębokość palca (kierując go nieco w tył, po łuku).

Dlaczego dostępne są różne rodzaje tamponów

U każdej kobiety miesiączka wygląda inaczej. Obfitość krwawienia zmienia się również w trakcie samej miesiączki, którą można podzielić na dwie części: pierwsze dni, kiedy krwawienie jest obfite, i końcowe dni okresu, kiedy krwawienie stopniowo staje się coraz słabsze. Każda kobieta potrzebuje nieco innego zabezpieczenia. Dlatego właśnie na dni, kiedy krwawienie jest bardziej obfite przeznaczone są tampony o większej chłonności . Na ostatnie dni okresu, kiedy krwawienie jest mniejsze, polecane są te  o mniejszej chłonności  z otoczką, która ułatwia aplikację.

Tamponów nie należy stosować przed pojawieniem się pierwszej miesiączki. Dopiero pierwsza menstruacja  jest sygnałem, że ciało jest już wystarczająco rozwinięte, aby można było wprowadzić tampon.

Wiele młodych dziewcząt używa tamponów już od pierwszej miesiączki i nie mają z tym żadnych problemów. Wiedzą, że błona dziewicza jest to miękki, elastyczny fałd błony śluzowej otaczający wejście do pochwy. W błonie dziewiczej znajduje się naturalny otwór, przez który wypływa krew miesiączkowa. Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka, otwór ten jest zazwyczaj wystarczająco elastyczny, aby można było wprowadzić przez niego tampon bez obawy, że błona dziewicza zostanie uszkodzona. Najlepiej rozpocząć stosowanie tamponów od pierwszych dni miesiączki, pochwa jest wtedy dobrze nawilżona i wprowadzenie tamponu jest dzięki temu znacznie ułatwione. Kobiety, które stosują tampony po raz pierwszy, powinny zacząć od najmniejszego rozmiaru.


Tampony można stosować zarówno w dzień, jak i w nocy
. W czasie snu mniej się poruszamy, więc krew wolniej przemieszcza się ku ujściu pochwy. Dlatego jeden tampon spokojnie wystarczy na całą noc . Najlepiej jest założyć nowy  przed pójściem spać i wymienić go rano, zaraz po przebudzeniu.

Wymiana tamponu

Nie istnieją zasady dotyczące tego, jak często należy wymieniać tampon. Jest to sprawa bardzo indywidualna.
W pierwszych dniach, kiedy miesiączka należy zmieniać tampony częściej, czyli co 3-6 godzin. Jeżeli okaże się, że musisz wymieniać tampon częściej, niż co 3 godziny, to znaczy, że dany rozmiar nie jest ten wystarczający i trzeba sięgnąć po tampony o wyższej chłonności.

Pod koniec miesiączki, gdy krwawienie stopniowo słabnie, zazwyczaj wystarcza mniejszy rozmiar tamponu ułatwiający aplikację, który można nosić nawet przez 6-8 godzin.

Warto pamiętać, że zarówno czas trwania miesiączki, jak i jej obfitość może się zmieniać na przestrzeni lat. Dlatego też może się okazać, że z czasem trzeba będzie od nowa dobrać odpowiednie rozmiary tamponów dla siebie.

Tampon a spirala domaciczna
Kobiety, które noszą wkładkę wewnątrzmaciczną, zwaną popularnie spiralą, mogą bez żadnych problemów stosować tampony. Nie ma niebezpieczeństwa, że spirala zostanie niechcący usunięta lub przesunięta przy jego wymianie. Nitki spirali nie sięgają do tamponu, który znajduje się w środkowej części pochwy Warto podkreślić, że kobiety stosujące taki środek antykoncepcji mają zazwyczaj obfitsze krwawienia miesiączkowe. Powinny one o tym pamiętać przy wyborze odpowiedniego rodzaju zabezpieczenia i starannie dobrać tampony o odpowiedniej chłonności.

Najczęstsze pytania na temat tamponów:

1. Czy sznureczek może się urwać?

Sznureczek jest solidnie przytwierdzony do tamponu, a jego końce są zawiązane na supełek .Łatwo  jest sprawdzić, że sznureczek jest wystarczająco mocny, pociągając go silnie przed wprowadzeniem do pochwy.

2. Czy tampon może wypaść lub przesunąć się w głąb pochwy?
Prawidłowo wprowadzony tampon pozostaje w miejscu, w którym został umieszczony. Mięśnie dna miednicy utrzymują go w odpowiedniej pozycji, dlatego można mieć pewność, że tampon nie wypadnie nawet przy gwałtownych ruchach. Nie może także przesunąć się do góry, bo ujście szyjki macicy jest zbyt wąskie (ma zazwyczaj wielkość główki od szpilki).

3. Tampony zapewniają odpowiednią ochronę
Jeśli tampon jest prawidłowo założony i odpowiednio często wymieniany, to stanowi on skuteczne zabezpieczenie w czasie miesiączki. W razie wątpliwości można zastosować wkładkę higieniczną jako dodatkową ochronę bielizny.

4. Czy tampon może się „zaklinować”?
Nie stwierdzono takich przypadków. Tampon można w każdej chwili usunąć przez pociągnięcie za sznureczek, który pozostaje na zewnątrz.

5. Czy można używać tamponów, jeżeli miało się wypalaną nadżerkę?
Po wypalaniu nadżerki kobieta jest wyleczona. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań do używania tamponów.

Wiele kobiet wybiera tampony zamiast podpasek. Pamiętajcie jednak, że najlepiej używać i tamponów i podpasek. Nie polecam także uzywać tamponów na noc.

Materiały: www.kobietabyc.pl, www.kobieta.wp.pl , www.spec.pl



FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - odpowiedz tytułem piosenki…
"Wszystko czego dziś chcę" Kiedy masz gorszy dzień...
Outlet - Promocje
Jak byłam tam na zakupach to sporo rzeczy było marnej jakości, w końcu wybrałam...
Jaki odkurzacz
Ja sprzątam tylko mopem, nie mam już dywanów więc odkurzacz stał się zbędny...
Sprawdzone sposoby na dziecięce dol…
Dokładnie. Nie zabierać dzieci do sklepów, przychodni jak nie potrzeba. Nieraz widzę...