Jak stworzyć malownicze wnętrze? Poznaj sztuczki impresjonistów!
Marzy Ci się aranżacja pełna subtelnych barw i świetlnych refleksów? Lubisz otaczać się pięknymi, stylowymi przedmiotami i chcesz, by Twoje wnętrze przypominało dzieło sztuki? Zobacz, czego możesz nauczyć się od impresjonistów i przemyć do swojego mieszkania elementy, które podkreślą ulotne piękno chwili. Inspirację znajdziesz w nowym katalogu marki Dekoria.pl.
Impresjonizm, jeden z nurtów w sztuce, narodził się w XIX wieku we Francji. Charakteryzuje się dążeniem do uchwycenia przemijających momentów – niepowtarzalnej gry świateł czy subiektywnych wrażeń zmysłowych. Dzieła malarzy impresjonistów często ukazują więc ludzi w ruchu lub wygląd danego miejsca zmieniający się pod wpływem światła. Nie ma tu miejsca na tematykę społeczną czy metafizyczną. Najważniejsza jest impresja, wrażenie, ulotna chwila.
Pastelowe barwy i motywy kwiatowe
We wnętrzach inspirowanych impresjonizmem można pokusić się o stworzenie nastroju podobnego do tego, panującego na obrazach mistrzów – Eduarda Maneta, Claude’a Moneta, Auguste’a Renoira czy Edgara Degasa. W ich dziełach dominują rozmyte, pastelowe barwy oraz nawiązania do natury. Często stosowaną techniką jest również dywizjonizm, czyli nakładanie obok siebie plam koloru, które z pewnej odległości zlewają się i tworzą barwy uzupełniające.
Technika barwnej plamy oraz gama kolorystyczna charakterystyczne dla impresjonizmu zastosowane zostały także… na tkaninach z kolekcji Monet, dostępnych w sklepie Dekoria.pl. Rozmyte wielokolorowe pasy zestawione zostały z subtelnymi motywami kwiatowymi, tworząc wrażenie ulotności i zmysłowości. Feeria barw i florystyczne wzory wyglądają jakby zostały przeniesione do wnętrza prosto z obrazu Moneta „Nenufary”. Niezwykła delikatność tkanin sprawia, że doskonale sprawdzą się zarówno jako dominanta stylistyczna wnętrza (np. w formie zasłon, narzut i rolet), jak i jako subtelne dodatki – poszewki na poduszki, bieżniki i serwety. Bardzo mocnym impresjonistycznym akcentem staną się także ręcznie robione fotele o klasycznych kształtach obite tkaniną z kolekcji Monet.
Tajemnicza gra świateł
Bardzo dużą rolę w sztuce impresjonistycznej odgrywa oświetlenie. To światło zmienia bowiem percepcję, tworzy niepowtarzalne pejzaże, wydobywa zaskakujące kształty i wpływa na atmosferę. Pozwala wykreować przestrzeń na wzór tej znanej z dzieł XIX-wiecznych malarzy. Warto więc we wnętrzu umieścić kilka źródeł światła – nie tylko stylową lampę wiszącą lub stojącą (np. Colette z abażurem z naturalnego materiału), lecz także świece i lampiony. Pozwolą dopasować natężenie oświetlenia do potrzeb chwili oraz dowolnie sterować atmosferą – subtelnie przechodzić od tajemniczego półmroku do wyrazistej jasności.
Świeczniki i świece zapachowe możesz ustawić w dowolnym punkcie pomieszczenia – na półce, stole czy parapecie. Pasują zarówno do wystroju salonu, sypialni, jak i jadalni czy gabinetu. Do impresjonistycznej aranżacji najbardziej będą pasować te szklane, rozpraszające blask świecy. Staną się nie tylko kolejnym źródłem światła, lecz także stylową ozdobą, podkreślającą charakter wnętrza.
Z kolei lampiony najlepiej sprawdzą się na tarasie lub na balkonie.
W poszukiwaniu impresjonistycznych inspiracji warto zajrzeć do nowego katalogu marki Dekoria.pl, by zamienić własne mieszkanie w przestrzeń pełną zmysłowych, ulotnych wrażeń!