Nasza skóra, tak jak całe ciało, z wiekiem zaczyna się zmieniać. Następuje spowolnienie procesów regeneracyjnych, spada aktywność komórek oraz odporność na stres oksydacyjny. Starzenie się skóry uwarunkowane jest genetycznie, ale duży wpływ na to mają również czynniki zewnętrzne.
Wewnątrzpochodne czynniki starzenia się skóry to przede wszystkim te związane z wiekiem oraz okresem menopauzy, natomiast zewnątrzpochodne są najczęściej związane z ekspozycją na promieniowanie UV oraz paleniem papierosów i nieodpowiednią dietą.
Proces starzenia się skóry rozpoczyna się już po 25 roku życia, ale przebiega bardzo indywidualnie. Ze względu na ciągłą ekspozycję na czynniki zewnętrzne wymaga ona odpowiednio wcześnie rozpoczętej pielęgnacji, a miejsca wokół oczu szczególnej troski. Skóra pod oczami i na powiekach jest relatywnie bardzo cienka, podatna na alergie, opuchlizny i narażona na ciągły ruch oraz mikrourazy, np. podczas przecierania oczu, co przyśpiesza powstawanie zmarszczek. Brak gruczołów łojowych, słabe unaczynienie oraz niewielka liczba włókien kolagenowych w okolicach oczu sprzyjają powstawaniu zmarszczek mimicznych, tzw. kurzych łapek oraz obrzęków i cieni.
Oczy podkrążone, opuchnięte powodują, że twarz wygląda starzej. Przez widoczne cienie wyglądamy na bardziej zmęczone, a spojrzenie staje się smutne. Powody zasinień pod oczami są różne. Poza uwarunkowaniami genetycznymi najczęstszymi ich przyczynami są: choroby, stres, zła dieta oraz palenie papierosów. Również tzw. kurze łapki dodają nam wieku i są jedną z oznak starzenia, a zaczynają pojawiać się wcześnie, bo już między dwudziestym a dwudziestym piątym rokiem życia, jako skutek nadmiernej aktywności mięśni okolicy oczu oraz utraty elastyczności skóry.
Nasze oczy są bardzo aktywne. Wyrażając emocje, gdy uśmiechamy się, okazujemy zdziwienie czy marszczymy brwi. Muszą się bardzo napracować, co skutkuje powstawaniem zmarszczek mimicznych. Zmarszczki najpierw pojawiają się na czole, w kącikach oczu i ust, natomiast z wiekiem obejmują również policzki i szyję, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zdrowego stylu życia oraz odpowiednia pielęgnacja.
W pielęgnacji naszej skóry często popełniamy wiele błędów bardzo łatwych do uniknięcia. Oto najważniejsze z nich:
1. Pójście spać bez odpowiedniego demakijażu oczu. Do tego celu powinno się używać płatków kosmetycznych nasączonych płynem do demakijażu. Należy wcierać go w sposób delikatny, nie naciągając skóry wokół nich.
2. Używanie kremu do twarzy również na okolice oczu. Pielęgnacja skóry w tym obszarze wymaga stosowania kremów specjalnie do tego przeznaczonych. Problemy skórne zniwelować można, stosując dobry krem pod oczy, np. Idéalia marki Vichy, który jest przebadany okulistycznie i dermatologicznie.
3. Nadmierne wystawianie skóry twarzy na słońce. Ważne jest, aby nie zapominać o stosowaniu kremów z filtrem UV oraz zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry poprzez stosowanie kremów oraz picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie.
4. Palenie papierosów. Dym papierosowy zanieczyszcza cerę, a pociąganie dymu poprzez układanie ust w charakterystyczny dla palaczy sposób powoduje powstawanie zmarszczek wokół ust.
Najważniejszą bronią w walce ze zmarszczkami jest odpowiednio wcześnie rozpoczęta profilaktyka oraz właściwa pielęgnacja i zdrowy tryb życia.