Jak skutecznie walczyć z kaszlem? Pamiętaj o tych zasadach!
Uporczywy kaszel potrafi skutecznie pokrzyżować plany – a przecież nie chcemy rezygnować ze swoich codziennych aktywności! Warto nauczyć się rozpoznawać różne rodzaje kaszlu, co pozwoli działać adekwatnie do konkretnej sytuacji. Dzięki temu uporasz się z problemem znacznie szybciej. Zobacz, o czym powinnaś pamiętać.
Po pierwsze – rozpoznaj rodzaj kaszlu
Większość z nas na pewno słyszała o tym, że kaszel może być suchy lub mokry. Jednak wciąż zdarza się, że mamy wątpliwości i nie jesteśmy przekonane, jaki rodzaj aktualnie nam dokucza. Tymczasem jego rozpoznanie jest naprawdę proste! Suchy kaszel towarzyszy nam zazwyczaj na początku przeziębienia, nierzadko poprzedza go suchość lub drapanie w gardle. Nazywany jest także kaszlem nieproduktywnym, ponieważ nie odkrztuszamy żadnej wydzieliny. Jest on męczący, „szczekający”, często nie daje spać w nocy. Natomiast kaszel mokry, czyli produktywny, pojawia się najczęściej w dalszym etapie choroby. Zaczynamy wtedy odkrztuszać zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Ataki kaszlu mokrego również mogą być długotrwałe i męczące, przynoszą jednak wymierny „efekt” w postaci wykrztuszonej wydzieliny.
Po drugie – zachowaj się adekwatnie do sytuacji
Warto wiedzieć, że w zależności od rodzaju kaszlu powinnyśmy podejmować różne działania. W przypadku kaszlu suchego zaleca się hamowanie tego odruchu poprzez podanie odpowiednich preparatów, a także łagodzenie drapania w gardle oraz nawilżanie go – przynosi to ulgę, pozwala spokojnie spać i normalnie funkcjonować w ciągu dnia. Natomiast w przypadku kaszlu mokrego błędem jest jego hamowanie. Chociaż bywa męczący, pomaga jednak w pozbyciu się zalegającej w organizmie wydzieliny pełnej szkodliwych drobnoustrojów. Dlatego w tym okresie należy raczej stosować leki o działaniu wykrztuśnym; pamiętajmy jednak, by nie stosować ich na noc – silny kaszel może utrudnić nam sen. Przez cały okres choroby dobrze jest sięgać po różnego rodzaju preparaty, które wzmocnią naszą odporność, złagodzą objawy, a w razie potrzeby pomogą walczyć z gorączką. Takie działanie mają np. produkty zawierające sok z czarnego bzu, a także inne cenne roślinne ekstrakty (lipa, prawoślaz czy sok z malin) oraz witaminy.
Nie lekceważ tych objawów!
W większości przypadków kaszel towarzyszy niegroźnemu przeziębieniu – nie masz więc powodów do niepokoju. Są jednak objawy, których nie można lekceważyć, ponieważ świadczyć mogą o poważniejszych problemach ze zdrowiem. Z pewnością jest nim tzw. krwioplucie – jeśli zauważysz w odkrztuszanej wydzielinie krew, natychmiast zgłoś się do lekarza. Zaniepokoić powinien również dziwny i intensywny kolor wydzieliny – na przykład mocno żółty lub zielonkawy. Symptomami wymagającymi kontroli lekarskiej są także silny ucisk w piersi lub kaszel, który powtarza się często i jest bardzo intensywny.
Kaszel zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju, nie możemy jednak go lekceważyć. Warto wiedzieć, jak uporać się z nim szybko i skutecznie.