Jesteś po trzydziestce? Jeśli tak, musisz pamiętać o tym, że Twój organizm wybacza mniej niż jeszcze kilka lat wcześniej. Metabolizm zaczyna zwalniać, przez co łatwo jest się „dorobić” nadprogramowych kilogramów. I Ty zmagasz się ze zbyt wysokim BMI? Zobacz, jak podejść do odchudzania po 30. roku życia i dlatego rozwiązaniem może być zdrowo zbilansowana dieta niskowęglowodanowa.
Czy odchudzanie po 30-tce jest trudniejsze?
Choć organizm każdej osoby jest inny, a wiele zależy od uwarunkowań genetycznych czy od trybu życia, warto pamiętać, że im wyższy wiek, tym więcej wysiłku trzeba zazwyczaj włożyć w utrzymanie prawidłowej sylwetki. Po trzydziestce zazwyczaj dostrzega się pierwsze objawy starzenia – pojawiają się siwe włosy, zmarszczki, zaczynają doskwierać problemy zdrowotne, a także zwalnia metabolizm.
W tym okresie dla większości osób zmienia się też tryb życia. Wiele czasu spędza się w pracy oraz na wykonywaniu obowiązków domowych. Dlatego może też spaść ilość aktywności fizycznej. Te elementy mogą się zatem składać na wyższą skłonność do tycia oraz większe problemy z pozbyciem się nadwagi czy otyłości.
Jest jednak dobra wiadomość: po trzydziestce nadal można się skutecznie odchudzać. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób to zrobić.
Jakie są zasady odchudzania po 30-tce?
Na początek pamiętaj o pierwszej, nadrzędnej zasadzie: odchudzaj się zdrowo. Zapomnij o „dietach cud”, „magicznych” suplementach czy o głodzeniu się. Twoje cele to uzyskanie prawidłowej sylwetki oraz ogólna poprawa stanu organizmu. Dlatego nie oczekuj osiągnięcia docelowego w tydzień czy w miesiąc. To potrwa nieco dłużej. O czym jednak musisz pamiętać?
- Dobrze zbilansowana dieta to podstawa
Żeby zdrowo schudnąć, musisz w pierwszej kolejności zadbać o zdrowy balans składników dostarczanych organizmowi. Twoje ciało potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania zarówno białka, jak i węglowodanów oraz tłuszczów. Są mu też niezbędne prawidłowe porcje witamin i mikroelementów. Dlatego diety eliminacyjne nie są dobrą drogą. Może nią za to być np. dieta niskowęglowodanowa – taka, która opiera się na zmniejszeniu zawartości węglowodanów do niezbędnego minimum, ale nie wyeliminuje ich zupełnie z jadłospisu. To może sprzyjać sprawniejszemu zrzuceniu kilogramów. Wprowadzisz ją w odpowiedniej dla siebie wersji, np. korzystając z usług Nice To Fit You.
- Zadbaj o ruch
Prowadzisz siedzący tryb życia, bo np. wiele godzin spędzasz za biurkiem? Postaraj się zapewnić sobie więcej ruchu. Jak to zrobić? Wcale nie musisz od razu spędzać na siłowni po 3 godziny każdego dnia! Zacznij prościej: zamień windę na schody, tam, gdzie możesz, wybierz spacer zamiast auta i poszukaj sportu, który lubisz. Regularna jazda na rowerze czy wizyty na basenie mogą uczynić cuda!
- Jedz regularnie
Aby zapewnić sobie prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, jedz mniej, ale częściej. Optymalna liczba posiłków to 5 na dobę, w około 2-4-godzinnych odstępach. Jeżeli masz problem z utrzymaniem takiego rytmu, rozważ skorzystanie z diety posiłkowej. Może to być np. dieta niskowęglowodanowa – przygotowana pod okiem dietetyka, zróżnicowana, smaczna i… gotowa do spożycia. Posiłki wystarczy tylko otworzyć i, jeśli to potrzebne – podgrzać.
Połączenie rozsądnej, dobrze zbilansowanej diety i ruchu – to wszystko, czego potrzebujesz, aby powrócić do zdrowej sylwetki małymi krokami. Spróbuj i przekonaj się, że to prostsze niż myślisz!