Jaki jest twój idealny letni napój? Przede wszystkim orzeźwiający? Musi znakomicie orzeźwiać i zapewniać niemal kojące uczucie chłodu. Wśród wielu sposobów na upały pojawia się m.in. woda mineralna, soki owocowe, ale także warzone napoje botaniczne. Co zatem sprawdzi się najlepiej?
Potrzebujesz energetycznego kopa? Możesz wybrać mrożoną kawę albo napój energetyczny, ale na letnie orzeźwienie znacznie lepsze będą naturalne soki, woda, napoje botaniczne oraz sałatki owocowe i warzywne. Podpowiadamy, jak sobie radzić w gorące dni.
Co pić podczas upałów?
Zbyt wysokie temperatury to utrapienie w sezonie letnim. Gdy temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza, nasza aktywność oraz zdolność koncentracji są znacznie niższe, spada również nasza ogólna efektywność.
Na silne pragnienie pomocne są m.in. orzeźwiające napoje, które nas pobudzą, a także dostarczą cennych składników odżywczych. Poza wodą mineralną sięgaj po soki owocowe oraz warzywne, napary z ziół, pożywne koktajle, domową lemoniadę i kompoty, ostatnio modne napoje botaniczne, np. B-life Botanicals, jak również świeże owoce i warzywa zawierające sporo wody.
Zastrzyk energii dla obniżonej wydajności
Jednym ze sprawdzonych sposobów na upał są soki i koktajle owocowe – doskonale orzeźwiają, a także przynoszą ulgę podczas dużych upałów. Zwykle nie mamy też wtedy apetytu, a zatem gęste smoothie sprawdzi się znakomicie. Możecie również dodać jogurt naturalny lub kefir i przygotować płynny posiłek – np. do pracy, szkoły czy na uczelnię. Taka przekąska nie tylko nawodni i orzeźwi, ale także doda energii!
Podobne działanie wykazują warzone napoje botaniczne, jak np. B-life Botanicals. Stanowią wyjątkową kompozycję wody, wyciągów roślinnych i aromatów, co więcej – intrygują smakiem dzięki ściśle przestrzeganej recepturze ich warzenia.
Nie tylko zimne
Wydawałoby się, że na upał najlepsze są zimne napoje i lody, ale efekt ochłodzenia jest wtedy krótkotrwały. Ciepło wytwarzane podczas trawienia jest wykorzystywane do rozbicia składników odżywczych. Na upał dobre będą zatem napoje cieplejsze lub w temperaturze pokojowej. To właśnie one przyniosą ulgę, gdy jest nam zbyt gorąco.
Co jadać latem w dużych ilościach?
Świetnym pomysłem jest też spożywanie świeżych warzyw i owoców, które zawierają sporo wody – są to m.in. ogórki, seler naciowy, sałata lodowa, cukinia, arbuzy, melony, ananasy, mango, truskawki, winogrona, cytrusy itd.
Warto również zrezygnować z ciężkostrawnych i tłustych potraw, a zamiast nich przygotowywać dania lekkostrawne, aby nie obciążać organizmu dodatkową pracą. Lekkie sałatki z dużą ilością sezonowych warzyw powinny stanowić bazę dla większości posiłków.
Jak jeszcze możesz sobie pomóc?
Mimo że to głównie odpowiednia dieta idzie nam z pomocą, sposobów na orzeźwienie jest znacznie więcej. Przede wszystkim warto poszukać chłodnych pomieszczeń i cienia, a nie wystawiać się na słońce. Weź przykład z mieszkańców np. Włoch czy Hiszpanii i pozwól sobie na sjestę.
Doskonale działa też chłodzenie się w zimnej wodzie – np. orzeźwiający prysznic, pochlapanie się wodą z fontanny, moczenie części ciała pod bieżącą zimną wodą, okład na kark. Ukojenie przyniosą również… kostki lodu, które można wmasować w ciało.
Jeśli upał przeszkadza ci w pomieszczeniu, np. w domu lub w biurze, zamknij okna i zasuń żaluzje. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie wiatrak albo klimatyzacja. To latem prawdziwe zbawienie! Powiew chłodu poprawi twoją efektywność w pracy i pozwoli ci się skupić na obowiązkach.