Jak rozpoznać POChP? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak rozpoznać POChP?

30 września 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W czasach smogu choroby układu oddechowego stały się dla nas przykrą codziennością. Jakość powietrza systematycznie się pogarsza, a w efekcie nasze płuca przyjmują coraz więcej zanieczyszczeń – wdychamy wiele szkodliwych substancji, które mogą przyczyniać się do duszności i braku możliwości swobodnego oddychania. I choć często pokutuje przeświadczenie, że choroby płucne dotykają wyłącznie palaczy, rzeczywistość nie pozostawia złudzeń – dolegliwości te mogą dotyczyć praktycznie wszystkich. Obecnie jedną z najbardziej powszechnych chorób układu oddechowego jest POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, uznana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Jak zatem ją rozpoznać i w jaki sposób odróżnić POChP od astmy?

astma

Słowem wstępu…

Aby odpowiedzieć na powyższe pytania, w pierwszej kolejności musimy określić, czym właściwie jest POChP. To przewlekła choroba płuc, na którą obecnie cierpi ponad 2 miliony Polaków. Charakteryzuje się ona następującymi objawami:

  • Przewlekły kaszel – czyli taki, z którym nie możesz uporać się od dłuższego czasu. Pamiętaj, że nie każde chrząknięcie od razu zwiastuje obecność przewlekłej choroby! Jeśli jednak zaobserwowałeś u siebie przewlekły kaszel, powinieneś udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki.
  • Duszności – być może od pewnego czasu masz problem ze złapaniem oddechu? Tego typu objawy nigdy nie zwiastują niczego dobrego. Nie bagatelizuj sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez Twój organizm! Szybka reakcja niemal zawsze skutkuje większymi możliwościami leczenia.
  • Odkrztuszanie plwociny – choć określenie „plwocina” może wydawać Ci się obce, w rzeczywistości nie jest niczym skomplikowanym. Jest to rodzaj flegmy, w której skład wchodzą: ślina, komórki złuszczonego nabłonka, pyły i resztki pokarmowe. Czasami w tej wydzielinie może pojawić się ropa lub krew.
  • Pogorszenie kondycji – jeśli od pewnego czasu obserwujesz u siebie znaczący spadek tolerancji wysiłku, powinieneś udać się na badania.
  • Świszczący oddech – budząc się rano słyszysz swój świszczący, ciężki oddech? To także może być objaw POChP. Pamiętaj jednak, że w tej sytuacji również mowa o schorzeniu przewlekłym. Jeśli symptom ten ma charakter nawracający, zastanów się nad wizytą u lekarza.

Więcej o objawach Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc przeczytasz tutaj: https://oddychajmy.pl/czym-jest-pochp/. Jeśli zatem podejrzewasz, że dolegliwość ta może dotyczyć Ciebie, koniecznie sprawdź pozostałe objawy, a następnie zweryfikuj je u swojego lekarza.

POChP – Choroby współistniejące

Choć wydawać by się mogło, że POChP dotyczy wyłącznie płuc, badania przedstawiają coś zupełnie innego. Okazuje się bowiem, że do współistniejących następstw omawianej dolegliwości zaliczamy między innymi:

  • choroby układu sercowo-naczyniowego
  • cukrzycę
  • osteoporozę
  • osłabienie siły mięśniowej
  • niedożywienie i osłabienie siły mięśniowej
  • zaburzenia metaboliczne.

Zależność od płci

Dawniej POChP było uznawane za dolegliwość płci męskiej – chorowali przeważnie górnicy, hutnicy i pracownicy cementowni. Dziś płeć nie ma jednak najmniejszego znaczenia. Statystki jednoznacznie wskazują, że aż 37% Polaków dotkniętych Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc stanowią kobiety! I ciężko się temu dziwić – nie zapominajmy, że, dajmy na to, stylistki paznokci również pracują w środowisku pełnym pyłu. Jeśli jesteś ciekaw, kto właściwie znajduje się w największej grupie ryzyka, koniecznie zajrzyj na https://oddychajmy.pl/. Znajdziesz tam szczegółowe dane dotyczące liczby zachorowań, uwzględniające wiek i płeć chorego oraz postać nabytej dolegliwości.

A może to astma?

Nie ulega wątpliwości, że wszelkie choroby płucne objawiają się w podobny sposób: niemal wszystkie charakteryzują się uporczywym kaszlem, dusznościami i trudnością w złapaniu pełnego oddechu. Jak zatem dokonać wstępnej samodzielnej diagnozy i upewnić się, że nie cierpisz na astmę?

  • Przede wszystkim zadaj sobie pytanie o swój wiek – POChP najczęściej ujawnia się po 40. roku życia; astma zaś – znacznie wcześniej.
  • Następnie zastanów się, czy Twoje dolegliwości mają charakter stały, czy raczej napadowy? Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się objawami, które możemy określić mianem „stopniowych” – w przeciwieństwie do astmy.
  • Pomyśl, czy jesteś na coś uczulony? Astma jest bowiem charakterystyczna dla alergików; w przypadku POChP nie ma to natomiast żadnego znaczenia.
  • Odpowiedz sobie na pytanie: Czy palisz papierosy? Warto wiedzieć, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc najczęściej występuje u palaczy. Pamiętaj jednak, że w obecnym świecie nie jest to regułą! Jakość powietrza również znacząco wpływa na zdrowie naszych płuc.

Podejrzenie POChP

Jeśli po przeczytaniu powyższego artykułu zacząłeś podejrzewać, że chorujesz na POChP, koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu i opisz swoje objawy. Po dokonanym wywiadzie najpewniej zostaniesz wysłany na szereg badań, które pomogą ustalić, czy cierpisz na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, czy jest to jakaś inna dolegliwość. Nie zrażaj się! Pamiętaj, że zarówno POChP, jak i inne choroby, można leczyć przy odpowiednio wcześnie postawionej diagnozie. Leczenie to z całą pewnością znacząco wpłynie na odczuwane przez Ciebie objawy i przyniesie Ci ulgę.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz