Jak rozpoznać kolkę u noworodka?

25 maja 2018, dodał: Redakcja

Wielu rodziców nie wie, jak rozpoznać kolkę u noworodka i jak wtedy postępować. Warto zatem wiedzieć, na jakie objawy dokładnie patrzeć, aby w razie wystąpienia kolki móc szybko zareagować i ulżyć dziecku.

 

Kolki u niemowląt najczęściej pojawiają się już od około 3 tygodnia życia i mogą trwać nawet do około 3-4 miesiąca życia. Ta dolegliwość dotyka zarówno dzieci karmionych naturalnie, czyli piersią, jak również mlekiem modyfikowanym. To przykra dolegliwość, która powoduje, że dziecko jest bardziej płaczliwe i ciężko je uspokoić. Skąd dokładnie biorą się kolki u noworodków? Jak można je zniwelować i jak im zapobiegać?

Co powoduje powstawanie kolek u dziecka?

Medycyna nie jest w stanie podać dokładnych przyczyn kolek u dzieci. Najczęściej mówi się wtedy o niedostatecznie rozwiniętym układzie pokarmowym dziecka, ale także można spotkać się z powodami takim jak nietolerancja laktozy czy nadmiar bodźców w zewnątrz. Często powtarza się też, że powodem może być nadmiar powietrza dostający się z pokarmem do układu pokarmowego dziecka. Jeśli występuje kolka u noworodka objawy najczęściej są dość charakterystyczne. Zalicza się do nich dużą płaczliwość dziecka, nadmierne wzdęcia i napięcie brzuszka, prężenie nóg i podkurczanie ich do brzuszka. Dziecko może być również bardziej rozdrażnione niż zwykle, może mieć zaczerwienioną buzię.

Jak można poradzić sobie z kolką u niemowlęcia?

Niestety, nie ma jednego, skutecznego i szybko działającego sposobu na kolkę u dzieci. Najważniejsze to zapewnienie niemowlęciu komfortu i bliskości, na przykład można nosić go wtedy na rękach. Również można wymasować dziecku brzuszek – należy wtedy kierować się zgodnie z kierunkiem ruchu zegara. Ulgę może przynieść również położenie na brzuszku dziecka rozgrzanej pieluszki albo wykonanie ciepłej kąpieli.

Kolkom u dziecka można także zapobiegać. W tym celu zaleca się prowadzenie diety lekkostrawnej, gdy karmi się piersią. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym można wykorzystać specjale mieszanki na kolki. Także w sklepach znajdziemy specjalne antykolkowe smoczki, które powodują wypuszczenie z butelki powietrza, a tym samym zmniejszają ryzyko powstawania kolek. Po karmieniu warto nosić dziecko chwilę, aby mu się odbiło, a potem układać na brzuszku.

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Bestsellerowa bateria wannowa + zestaw prysznicowy!
Sprawdź najlepszą jakość w najlepszej cenie z 2-letnią gwarancją!
Cena:
68,99 zł
Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Krem z nano złotem i kwasem hialuronowym i ekstraktem z mango
Profesjonalny skład dla pielęgnacji każdego typu cery - wysoka jakość w dobrej cenie!
Cena:
59,00 zł
Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!

FORUM - bieżące dyskusje

Włosy a ozdoby ślubne
Zdecydowanie wszystko w bieli - nie ma co szaleć z kolorystyką, bo jednak tradycyjna...
mezoterapia igłowa czy bezigłowa?
Mezoterapia igłowa polega na tym że na określoną głębokość wstrzykiwane są odpowiednio dobrane substancje...
Zaproszenia ślubne
Ja swoje zamawiałam na https://copyfestival.pl/. Wzór wybrałam z tych dostępnych. Mają bardzo ładne projekty....
Remont salonu
Ja polecam zajrzeć do jakichś poradników aranżacyjnych.