Jak rozpoznać kolkę u noworodka?

25 maja 2018, dodał: Redakcja

Wielu rodziców nie wie, jak rozpoznać kolkę u noworodka i jak wtedy postępować. Warto zatem wiedzieć, na jakie objawy dokładnie patrzeć, aby w razie wystąpienia kolki móc szybko zareagować i ulżyć dziecku.

 

Kolki u niemowląt najczęściej pojawiają się już od około 3 tygodnia życia i mogą trwać nawet do około 3-4 miesiąca życia. Ta dolegliwość dotyka zarówno dzieci karmionych naturalnie, czyli piersią, jak również mlekiem modyfikowanym. To przykra dolegliwość, która powoduje, że dziecko jest bardziej płaczliwe i ciężko je uspokoić. Skąd dokładnie biorą się kolki u noworodków? Jak można je zniwelować i jak im zapobiegać?

Co powoduje powstawanie kolek u dziecka?

Medycyna nie jest w stanie podać dokładnych przyczyn kolek u dzieci. Najczęściej mówi się wtedy o niedostatecznie rozwiniętym układzie pokarmowym dziecka, ale także można spotkać się z powodami takim jak nietolerancja laktozy czy nadmiar bodźców w zewnątrz. Często powtarza się też, że powodem może być nadmiar powietrza dostający się z pokarmem do układu pokarmowego dziecka. Jeśli występuje kolka u noworodka objawy najczęściej są dość charakterystyczne. Zalicza się do nich dużą płaczliwość dziecka, nadmierne wzdęcia i napięcie brzuszka, prężenie nóg i podkurczanie ich do brzuszka. Dziecko może być również bardziej rozdrażnione niż zwykle, może mieć zaczerwienioną buzię.

Jak można poradzić sobie z kolką u niemowlęcia?

Niestety, nie ma jednego, skutecznego i szybko działającego sposobu na kolkę u dzieci. Najważniejsze to zapewnienie niemowlęciu komfortu i bliskości, na przykład można nosić go wtedy na rękach. Również można wymasować dziecku brzuszek – należy wtedy kierować się zgodnie z kierunkiem ruchu zegara. Ulgę może przynieść również położenie na brzuszku dziecka rozgrzanej pieluszki albo wykonanie ciepłej kąpieli.

Kolkom u dziecka można także zapobiegać. W tym celu zaleca się prowadzenie diety lekkostrawnej, gdy karmi się piersią. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym można wykorzystać specjale mieszanki na kolki. Także w sklepach znajdziemy specjalne antykolkowe smoczki, które powodują wypuszczenie z butelki powietrza, a tym samym zmniejszają ryzyko powstawania kolek. Po karmieniu warto nosić dziecko chwilę, aby mu się odbiło, a potem układać na brzuszku.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
100% woda kokosowa!
Bez cukru i chemii - 24 opakowania
Cena:
145 zł
Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!
Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Krem z nano złotem i kwasem hialuronowym i ekstraktem z mango
Profesjonalny skład dla pielęgnacji każdego typu cery - wysoka jakość w dobrej cenie!
Cena:
59,00 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Weterynarz Warszawa
ja chodzę ze swoimi kiciami do Animal Center na Ursynowie, ale tylko do doktor...
studia studia studia
Szczerze? Czasy się zmieniły, to już nie jest tak jak 15 lat...
Na jakie mieszkanie się zdecydować?…
A kogo dziś stać na mieszkanie własne... :(((((
Nauka niemieckiego w Warszawie
> cubonite napisał/a:> Ja zacząłem naukę w tej szkole: http://katarina.pl/ lektorzy super, dobrze tłumaczą,...