Jak rozpoznać i leczyć ciemieniuchę? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak rozpoznać i leczyć ciemieniuchę?

11 września 2017, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Ciemieniucha to przypadłość skórna charakterystyczna dla wieku niemowlęcego. Na szczęście nie jest groźna dla zdrowia i w większości przypadków wystarczy odpowiednia pielęgnacja. Ciemieniucha może być zwalczona szybko i skutecznie.

Jak rozpoznać ciemieniuchę?

Ciemieniucha to żółte łuski, które przypominają tłusty łupież przyklejony do skóry głowy niemowlęcia. Przyczyną tego zaburzenia jest zbyt wysoki poziom hormonów matki, które przeniknęły do organizmu dziecka i wciąż krążą w krwioobiegu.

Pierwszym sygnałem świadczącym o rozwoju tej nieprzyjemnej przypadłości są białe łuski przyczepione do skóry głowy. Po zaobserwowaniu zmiany skórnej należy od razu podjąć odpowiednie działania i szybko pozbyć się nieestetycznego i szkodliwego dla zdrowia problemu – wystarczy odpowiednia pielęgnacja ciemieniuchy.

Pomimo że ciemieniucha nie jest groźna, uniemożliwia naturalną cyrkulację powietrza. Z tego względu nie powinniśmy jej lekceważyć. Im szybciej zabierzemy się za leczenie, tym szybciej pozbędziemy się problemu.

Jak dbać o skórę niemowlęcia?

Pielęgnacja ciemieniuchy nie jest sprawą skomplikowaną. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do nawilżenia główki oliwką godzinę przed jej myciem. Wielu rodziców stosuje oliwkę salicylową, która ma dość nieprzyjemny zapach, dlatego warto poszukać alternatywnego rozwiązania.

Dobrym zamiennikiem oliwki salicylowej są emolienty apteczne, które mają delikatny skład i neutralny zapach. Po każdej kąpieli należy bardzo dokładnie wyczesać włoski, aby usunąć z głowy wszelkie łuski.

Osoby preferujące naturalne rozwiązania mogą zrezygnować z oliwki na rzecz krochmalu, czyli roztworu mąki ziemniaczanej, który jest równie skuteczny co maści, kremy i płyny.

Zanim wybierzemy właściwą pielęgnację, warto przyjrzeć się reakcjom naszej pociechy i skonsultować problem z lekarzem. Nie wszystkie preparaty będą dobre dla naszego dziecka.

Czy ciemieniucha daje nieprzyjemne objawy?

Ciemieniucha nie daje żadnych przykrych objawów. Dziecko nie czuje dyskomfortu związanego ze swędzeniem skóry i zazwyczaj nie próbuje pozbywać się zmian skórnych na własną rękę.

Odpowiednia pielęgnacja ciemieniuchy i nawilżanie sprawia, że problem znika po upływie kilku – kilkunastu dni. Jeżeli jednak łuski utrzymują się na skórze głowy, konieczna jest konsultacja lekarska.

W uzasadnionych przypadkach pediatra może przepisać krem z hormonem adrenokortykotropowym. Zdarza się jednak to bardzo rzadko i jedynie w skrajnych sytuacjach. Pielęgnacja, takiego schorzenia jak ciemieniucha, bardzo rzadko wymaga użycia antybiotyków.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...