Jak radzić sobie ze stresem przed rozmową kwalifikacyjną?
Stres towarzyszy każdemu człowiekowi. Jedni są mniej drudzy bardziej na niego podatni. Jednak to, że sytuacje stresowe spotykają wszystkich nie oznacza, że nie możesz z nimi walczyć. Jednym z najważniejszych momentów w życiu człowieka jest podjęcie wymarzonego stanowiska, przez co towarzyszy mu duży współczynnik stresu. Jak sobie z nim poradzić, aby nie zrujnował on naszej szansy?
Uwierz w siebie
Wiara w siebie jest jednym z najważniejszych czynników. Jeżeli będziemy wyobrażać sobie swoje porażki oraz będziemy myśleć, że na pewno nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, aby dostać posadę, o którą się ubiegamy, to uwierz mi, że tak się stanie. Zamiast tego myśl, że jesteś najlepszym kandydatem no to stanowisko i że na pewno dasz radę.
Wizualizacja sukcesu
Wyobraź sobie jak dobrze ci idzie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wizualizuj sobie siebie, kiedy dostajesz posadę i jak dobrze sobie radzisz w wykonywaniu tej pracy. Pomoże ci to uwierzyć w siebie oraz doda pewności działania.
Symulacja rozmowy o pracę
Ludzie, którzy korzystają w technik wizualizacji, odnoszą sukcesy znacznie częściej. Przed rozmową o pracę przeprowadź wielokrotnie jej symulację. Wyobraź sobie, że wchodzisz do pokoju ze spokojem i wszystko masz pod kontrolą. Zobacz jak przekonująco i błyskotliwie odpowiadasz na pytania. Zachowaj w głowie najlepszy jej scenariusz, to pomoże ci utrzymać spokój na prawdziwej rozmowie.
Grunt to przygotowanie
Dużo wcześniej zacznij przygotowanie. Naszykuj wszystkie potrzebne dokumenty, sprawdź drogę dojazdu, naszykuj sobie ubrania. Dobrze jest zrobić research o firmie, do której się aplikuje. Pracodawca na pewno doceni dodatkową wiedzę. Te czynności również przyczynią się do zachowania spokoju podczas rozmowy.
Przećwicz typowe pytania rekrutacyjne
Znajdź typowe pytania rekrutacyjne i przygotuj sobie na nie odpowiedzi. Sprawi to, że będziesz spokojniejszy i bardziej zrelaksowany. Nie będziesz się bał tego, że się „zablokujesz”, ponieważ pytania będą mniej zaskakujące.
Myśl pozytywnie
Pozytywne nastawienie jest bardzo istotne. Nie myśl o tym, że jesteś ciągle obserwowany i poddawany surowej ocenie. Nie wywieraj na sobie zbyt dużej presji. Nie zadręczaj się myślami jak wypadli inni kandydaci. Twoje odpowiedzi nie muszą być idealne. Po prostu daj z siebie tyle ile potrafisz.
Techniki oddechowe
Jedną z technik obniżenia poziomu stresu jest technika oddechowa. Oddychaj głęboko i miarowo, angażując przy tym przeponę. Skup się na oddechu, rób to świadomie. Na tym między innymi polega medytacja.
Zadbaj o dobre pierwsze wrażenie
Dobierz odpowiedni strój, jeżeli jesteś kobietą zepnij schludnie włosy, zrób lekki, naturalny makijaż (lub żaden). Wyjdź z domu wcześniej, aby się nie spóźnić. Staraj się uśmiechać i być pewny siebie. Pamiętaj o wysokiej kulturze osobistej.