URODA I ZDROWIE

Jak radzić sobie z pieluszkowym zapaleniem skóry?

11 sierpnia 2020, dodał: Redakcja


Pieluszkowe zapalenie skóry to termin, który wśród wielu młodych rodziców wzbudza przerażenie. Z kolei widok zaczerwienionej skóry dziecka wraz z wysypką w okolicach intymnych to scena jak z koszmaru. Nie warto jednak panikować – odpowiednia pielęgnacja sprawi, że problem odparzeń nie wystąpi. A jeśli nawet miałoby do tego dojść – można sobie skutecznie z nimi radzić. Warto zapoznać się z tym, czym jest pieluszkowe zapalenie skóry, jak powstaje i co można zrobić, by mu zapobiec.

pieluszkowe zapalenie

Jak powstaje pieluszkowe zapalenie skóry?

Na pieluszkowe zapalanie skóry narażone jest każde dziecko do 2 roku życia, najczęściej pojawia się ono jednak między 7 a 12 miesiącem życia. Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i brak odpowiedniej pielęgnacji będzie prowadził do jej łatwych porażeń. Najczęściej przyczyną oparzeń jest rzadka zmiana pieluch. Skóra nie może oddychać, a dodatkowo ma długotrwały kontakt z moczem, co sprawia, że zaczynają się namnażać bakterie. Z kolei wilgoć i ciepło sprzyjają powstawaniu otarć.

Odparzenia mogą wynikać także z innych przyczyn, np. takich problemów jak: biegunki, infekcja układu moczowego lub grzybicza skóry. Trzeba mieć także na uwadze porę roku. W letnie, upalne dni, skóra dziecka będzie się szybciej i intensywniej pocić, tworząc wilgotne środowisko. Powodem bywa także niewłaściwa pielęgnacja, np. pocieranie skóry okolic intymnych ręcznikiem zamiast delikatnego osuszania. Pieluszkowe zapalenie skóry łatwo rozpoznać – w okolicach krocza, pupy, a czasem nawet i brzuszka pojawiają się zaczerwienione zmiany skórne, wysypka lub otarcia. Skóra jest gorąca w dotyku, może się łuszczyć. Z kolei dziecko jest niespokojne, może reagować płaczem i mieć problem z zasypianiem – wszystko z powodu odczuwanego pieczenia i bólu. Jest to znak, że trzeba szybko reagować – więcej informacji znajdą Państwo w poradniku rodzica na: http://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/

Jak radzić sobie z odparzeniami?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego niedoświadczeni rodzice powinni przede wszystkim zadbać o regularną zmianę pieluch. Nie chodzi tylko o to, by starą i brudną pieluchę zamienić na nową. Intymne miejsca u niemowlaka wymagają każdorazowego umycia. Można w tym celu skorzystać z wody z mydłem albo sięgnąć po wilgotne chusteczki – jest to opcja bardzo wygodna. Następnie warto wetrzeć w skórę dziecka nawilżający krem, który pozwoli się jej zregenerować. Należy zwrócić uwagę, by kosmetyk miał bezpieczny skład. Jednym z lepszych produktów, które śmiało można polecić jest Sudocrem Expert, zawierający składnik aktywny – tlenek cynku. Krem nie tylko nawilża, ale również ma działanie łagodzące. Warto także od czasu do czasu zdjąć pieluszkę maluszkowi i pozwolić mu od niej odpocząć. Dzieci uwielbiają te chwile swobody, a skóra może normalnie oddychać i zregenerować się.

Zdarza się czasami, że mimo troskliwej opieki i tak pojawi się problem oparzeń. Każdy rodzic powinien być przygotowany na taką ewentualność. W tej sytuacji trzeba skórę dziecka smarować odpowiednim kremem. Świetnie sprawdzi się chociażby wspominany już Sudocrem, który dzięki zawartości tlenku cynku działa przeciwbakteryjne i przeciwzapalnie. Pierwsze efekty zauważyć można już tego samego dnia. Co ważne, krem przynosi ulgę dziecku i łagodzi odczuwany dyskomfort. Sudocrem można stosować w dowolnej ilości, za każdym razem jest on bezpieczny i przyjazny dla skóry dziecka. Ważne jednak, by mieć tego typu specyfik pod ręką, gdyby zaskoczył rodziców problem odparzeń. Im szybsza reakcja, tym szybciej skóra dziecka zregeneruje i upora z odparzeniami.

Pieluszkowe zapalenie skóry to schorzenie znane każdemu rodzicowi. W walce z odparzeniami trzeba postawić nacisk na profilaktykę. Odpowiednia pielęgnacja w większości przypadków skutecznie zapobiegnie wystąpieniu tego typu problemów. Niestety, trzeba być także przygotowanym na to, że skóra dziecka ulegnie zaczerwienieniu i podrażnieniu. Szybka reakcja i skorzystanie z wysokiej jakości kremu pozwoli jednak na uporanie się z problemem. Nie warto więc panikować. Lepiej po prostu zaopatrzyć się w odpowiedni specyfik.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz