URODA I ZDROWIE

Jak radzić sobie z pieluszkowym zapaleniem skóry?

11 sierpnia 2020, dodał: Redakcja


Pieluszkowe zapalenie skóry to termin, który wśród wielu młodych rodziców wzbudza przerażenie. Z kolei widok zaczerwienionej skóry dziecka wraz z wysypką w okolicach intymnych to scena jak z koszmaru. Nie warto jednak panikować – odpowiednia pielęgnacja sprawi, że problem odparzeń nie wystąpi. A jeśli nawet miałoby do tego dojść – można sobie skutecznie z nimi radzić. Warto zapoznać się z tym, czym jest pieluszkowe zapalenie skóry, jak powstaje i co można zrobić, by mu zapobiec.

pieluszkowe zapalenie

Jak powstaje pieluszkowe zapalenie skóry?

Na pieluszkowe zapalanie skóry narażone jest każde dziecko do 2 roku życia, najczęściej pojawia się ono jednak między 7 a 12 miesiącem życia. Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i brak odpowiedniej pielęgnacji będzie prowadził do jej łatwych porażeń. Najczęściej przyczyną oparzeń jest rzadka zmiana pieluch. Skóra nie może oddychać, a dodatkowo ma długotrwały kontakt z moczem, co sprawia, że zaczynają się namnażać bakterie. Z kolei wilgoć i ciepło sprzyjają powstawaniu otarć.

Odparzenia mogą wynikać także z innych przyczyn, np. takich problemów jak: biegunki, infekcja układu moczowego lub grzybicza skóry. Trzeba mieć także na uwadze porę roku. W letnie, upalne dni, skóra dziecka będzie się szybciej i intensywniej pocić, tworząc wilgotne środowisko. Powodem bywa także niewłaściwa pielęgnacja, np. pocieranie skóry okolic intymnych ręcznikiem zamiast delikatnego osuszania. Pieluszkowe zapalenie skóry łatwo rozpoznać – w okolicach krocza, pupy, a czasem nawet i brzuszka pojawiają się zaczerwienione zmiany skórne, wysypka lub otarcia. Skóra jest gorąca w dotyku, może się łuszczyć. Z kolei dziecko jest niespokojne, może reagować płaczem i mieć problem z zasypianiem – wszystko z powodu odczuwanego pieczenia i bólu. Jest to znak, że trzeba szybko reagować – więcej informacji znajdą Państwo w poradniku rodzica na: http://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/

Jak radzić sobie z odparzeniami?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego niedoświadczeni rodzice powinni przede wszystkim zadbać o regularną zmianę pieluch. Nie chodzi tylko o to, by starą i brudną pieluchę zamienić na nową. Intymne miejsca u niemowlaka wymagają każdorazowego umycia. Można w tym celu skorzystać z wody z mydłem albo sięgnąć po wilgotne chusteczki – jest to opcja bardzo wygodna. Następnie warto wetrzeć w skórę dziecka nawilżający krem, który pozwoli się jej zregenerować. Należy zwrócić uwagę, by kosmetyk miał bezpieczny skład. Jednym z lepszych produktów, które śmiało można polecić jest Sudocrem Expert, zawierający składnik aktywny – tlenek cynku. Krem nie tylko nawilża, ale również ma działanie łagodzące. Warto także od czasu do czasu zdjąć pieluszkę maluszkowi i pozwolić mu od niej odpocząć. Dzieci uwielbiają te chwile swobody, a skóra może normalnie oddychać i zregenerować się.

Zdarza się czasami, że mimo troskliwej opieki i tak pojawi się problem oparzeń. Każdy rodzic powinien być przygotowany na taką ewentualność. W tej sytuacji trzeba skórę dziecka smarować odpowiednim kremem. Świetnie sprawdzi się chociażby wspominany już Sudocrem, który dzięki zawartości tlenku cynku działa przeciwbakteryjne i przeciwzapalnie. Pierwsze efekty zauważyć można już tego samego dnia. Co ważne, krem przynosi ulgę dziecku i łagodzi odczuwany dyskomfort. Sudocrem można stosować w dowolnej ilości, za każdym razem jest on bezpieczny i przyjazny dla skóry dziecka. Ważne jednak, by mieć tego typu specyfik pod ręką, gdyby zaskoczył rodziców problem odparzeń. Im szybsza reakcja, tym szybciej skóra dziecka zregeneruje i upora z odparzeniami.

Pieluszkowe zapalenie skóry to schorzenie znane każdemu rodzicowi. W walce z odparzeniami trzeba postawić nacisk na profilaktykę. Odpowiednia pielęgnacja w większości przypadków skutecznie zapobiegnie wystąpieniu tego typu problemów. Niestety, trzeba być także przygotowanym na to, że skóra dziecka ulegnie zaczerwienieniu i podrażnieniu. Szybka reakcja i skorzystanie z wysokiej jakości kremu pozwoli jednak na uporanie się z problemem. Nie warto więc panikować. Lepiej po prostu zaopatrzyć się w odpowiedni specyfik.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wypadające matowe włosy
Generalnie trzeba zwrócić uwagę na poziom witamin w diecie...
Dieta z niskim IG
Ale masz insulinooporność czy cukrzycę? Na stronach dietetyków pewnie można coś takiego znaleźć......
Jedzenie kompulsywne
Mnie się zdarzało jak oglądałam tv, nie zastanawiałam się wtedy, że zjadłam już sporo...
Leady - jak je pozyskać?
> Cosmix napisał/a: > Skuteczne są kampanie dedykowane do konkretnych grup odbiorców na Fb. Dokładnie,...