Nietrzymanie moczu jest bardzo częstym problemem występującym u kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Ze względu na budowę układu moczowego kobiety dwa razy częściej niż mężczyźni są dotknięte tą przewlekłą chorobą.
Czy jest to częsta dolegliwość?
Szacuje się, że co ósma kobieta w wieku do 39 lat zmaga się z trudnościami związanymi z nietrzymaniem moczu. Po okresie menopauzy, co druga kobieta jest dotknięta tym problemem. Jest to bardzo wstydliwa choroba, którą wiele pań stara się ukryć. Warto porozmawiać o swoim problemie z lekarzem specjalistą lub zapoznać się z możliwościami leczenia, jakie oferują kliniki ginekologii estetycznej. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie: http://www.rzepka.lek-med.pl/nietrzymanie-moczu.html. Nietrzymanie moczu, można skutecznie wyleczyć.
Nietrzymanie moczu objawia się jako:
- Naglące parcie na pęcherz wywołane nadczynnością mięśnia wypierającego mocz lub nadwrażliwość czuciowa z pęcherza czyli nietrzymanie moczu z parcia.
- Utrata moczu w czasie wysiłku fizycznego, powodującego zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej – nietrzymanie wysiłkowe moczu.
- Nieświadoma utrata moczu, pozbawiona czucia parcia czy uczucia oddawania moczu.
- Nocne moczenie.
- Nietrzymanie moczu z przepełnienia czyli nadmierne przepełnienie pęcherza, powoduje wyciek moczu.
Najpowszechniejsza forma nietrzymania moczu
Najczęściej dotyka nas wysiłkowe nietrzymanie moczu. Charakteryzujące się popuszczaniem, zwykle niewielkich ilości moczu, spowodowanym nawet niewielkim wysiłkiem. Kichanie, kaszel, chodzenie, bieganie, podnoszenie przedmiotów, skłon, ćwiczenia fizyczne mogą spowodować tego typu dyskomfort. Z czasem schorzenie to postępuje. Najczęściej dotyka osoby po 50. roku życia, gdy obniża się poziom hormonów płciowych. Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu, może być poród, ciężka praca fizyczna, częste infekcje układu moczowego, zapalenie pochwy.
Nietrzymanie moczu po porodzie
Dotyka około 25% kobiet. Jest to związane z olbrzymim wysiłkiem oraz napięciem tkanek . Podczas porodu powstają uszkodzenia mięśni, naczyń oraz nerwów. Poród jest silnym urazem mięśniowo-nerwowym. Po porodzie warto poddać się odpowiedniej rehabilitacji. Właściwie regenerowane organy, z czasem, odzyskują pełnię sprawności. Czynnikami sprzyjającymi powstaniu nietrzymania moczu jest wielorodność, szybki przebieg porodu i urodzenie dziecka z masą urodzeniową przekraczającą 4 kilogramy. Przyczyną nietrzymania moczu po ciąży i porodzie jest rozluźnienie mięśnia dna miednicy, zwiotczenie wiązadeł, zamykających końcowy odcinek układu moczowego.
Leczenie nietrzymania moczu
Do niedawna jedyną możliwością leczenia była chirurgia plastyczna. Proces rekonwalescencji był długi, istniało zagrożenie powikłań. W XXI wieku medycyna dysponuje na tyle zaawansowaną technologią, która umożliwia odzyskanie pełni zdrowia i komfortu. Laser Mona Lisa Touch i ginekologia estetyczna zapewniają skuteczne leczenie tej przypadłości. W celu doboru metod leczenia, niezbędna jest konsultacja medyczna. Podczas pierwszej wizyty lekarskiej, specjalista przeprowadza z pacjentką wywiad, dokona niezbędnych badań, w razie potrzeby, zleci posiew moczu, stężenie kreatyniny i mocznika w surowicy krwi, badanie USG, badanie urodynamiczne lub radiologiczne. Po ustaleniu przyczyny zaburzeń zostanie zaproponowane właściwe leczenie.
Więcej informacji: http://www.rzepka.lek-med.pl/.