Jak przyspieszyć wzrost warzyw? Zrób nawóz z szyszek

27 lipca 2024, dodał: Ewelina Szadkowska

Uprawiając warzywa w swoim ogródku, zawsze z niecierpliwością czekamy na pierwsze plony, ale często niesprzyjająca pogoda i nieodpowiednie warunki glebowe nie pozwalają na ich szybką wegetację. Chcąc uniknąć nawożenia substancjami chemicznymi, warto poznać sprawdzone sposoby naszych babć na bujne i szybko rosnące warzywa. Właśnie teraz jest najlepszy czas, aby poprawić plonowanie we własnym warzywniku. Poznaj nasz trik prosto z lasu.

Zbierz szyszki sosny. To najlepszy nawóz dla warzyw! Sosna to najczęstsze drzewo rosnące w naszych lasach, ale coraz częściej można ją spotkać również w miastach, gdzie zdobi osiedlowe skwery i przydrożne rowy. Jest niewymagająca pod względem glebowym i nie potrzebuje zbyt dużo wody – a to duży atut w czasach, gdy co roku zmagamy się z narastającą suszą. Pozyskanie szyszek nie jest więc żadnym problemem. Wystarczy wyjść na spacer po okolicy i na pewno trafimy na jedno lub kilka drzew, z którym można je zebrać i następnie użyć do pielęgnacji naszego ogrodu.

szyszki

echo adrotate_group(18);

Jak zrobić nawóz z szyszek sosny? Instrukcja krok po kroku

W szyszkach sosny są zawarte cenne minerały, tak potrzebne do wzrostu roślin. Wapń, potas i cynk powodują przyspieszenie ich wzrostu i dojrzewania, a także sprawiając, że warzywa są odporniejsze na niekorzystne środowisko i potencjalne choroby, które mogą je zniszczyć. Aby przygotować taki nawóz, wystarczy do dużego naczynia wlać wodę i wsypać szyszki, tak by woda je przykryła, a następnie gotować całość przez kilkanaście minut. Powstały w ten sposób wywar przelać do butelek i przechowywać w chłodnym miejscu, aby nie dopuścić do jego zepsucia. Pozostałe po odcedzeniu szyszki można pokruszyć i wysypać jako podłoże pod warzywa lubiące kwaśną glebę, które ograniczy wzrost chwastów w ich okolicy i zmniejszy przesuszenie ziemi.

Jak często stosować nawóz z szyszek? Pamiętaj o tym

Nawóz z szyszek można stosować raz na 10 dni, po uprzednim rozcieńczeniu w proporcjach: 50 ml wywaru na 1000 ml wody. Najpierw trzeba jednak lekko zwilżyć ziemię, aby nawóz nie był wylewany na kompletnie suche podłoże. Warto też pamiętać, aby nie stosować go w deszczowe dni, gdyż opady szybko wymyją go z gleby i nie zdąży zadziałać odżywczo na warzywa. Podlewanie warzyw należy stosować wcześnie rano lub wieczorem, gdy słońce nie jest jeszcze zbyt dokuczliwe. Poza podlewaniem zalecamy stosować go w formie oprysku na liście, aby wzmocnić roślinę również w ten sposób.

Uprawa warzyw w ekologiczny sposób jest dużym wyzwaniem w naszych warunkach. Mamy jednak sprzymierzeńców w postaci naturalnych metod, które zadziałają tak samo jak chemiczne preparaty wzmacniające rośliny. Zdrowe i okazałe plony to najlepsza nagroda wysiłków, które trzeba włożyć, by wyhodować własne warzywa, których jakoś jest nieporównywalnie lepsza niż tych dostępnych w popularnych sieciach sklepów. Zachęcamy więc do przygody z tworzeniem naturalnych nawozów i zapraszamy do podawania Waszych pomysłów na preparaty, które również pomagają w uprawie ogrodu.