Jazda na rowerze jesienią i zimą daje moc satysfakcji, pod warunkiem, że nasz jednoślad jest właściwie przygotowany do jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Woda, błoto pośniegowe i sól są najczęstszymi przyczynami uszkodzenia i korozji rowerów. Co zrobić, żeby właściwie przygotować rower do jazdy poza sezonem? Podpowiadają eksperci z Wygodnego Roweru.
Błotniki
Błotniki to absolutna podstawa, żeby w okresie jesienno-zimowym przemieszczanie się po ulicach nie sprawiało kłopotu nam oraz innym rowerzystom czy pieszym. Nie wszystkie błotniki sprawdzą się przy zalegającej na drogach brei. Dobrze jest zainwestować w dłuższe, najlepiej metalowe błotniki osłaniające dużą część obwodu koła. Ich zamontowanie może sprawiać więcej problemów niż montaż standardowych plastikowych błotników montowanych na rurze podsiodłowej i do korony widelca lub amortyzatora. Wówczas warto skorzystać z pomocy mechanika.
Opony
Te z kolcami sprawdzą się wyłącznie na ubitym śniegu i lodzie – na suchym gruncie będą jedynie przeszkadzać, zwiększając opór toczenia kół. Zanim więc zamienisz „opony letnie na zimowe” zastanów się, czy rzeczywiście będziesz jeździł w ekstremalnych warunkach pogodowych i czy taki osprzęt ci się przyda. Aby zwiększyć przyczepność zwykłych opon, napompuj je mniejszym ciśnieniem niż zwykle.
Łańcuch
O ile nie jest zabudowany, warto regularnie, najlepiej po każdej przejażdżce, smarować go gęstymi olejkami lub oliwką. Ta część roweru jest bowiem najbardziej narażona na rdzewienie i zniszczenia. Od czasu do czasu nie zaszkodzi też nasmarować łożysk, piast i kółek w tylnej przerzutce.
Hamulce
Użytkownicy rowerów z hamulcami tarczowymi nie powinni mieć zimą żadnych problemów – działają one niezawodnie niezależnie od pogody. W przypadku pozostałych typów hamulców, bardzo ważne jest dbanie o stan klocków i okładzin hamulcowych. W trudnych warunkach pogodowych zużywają się one bardzo szybko, zwłaszcza w hamulcach typu V-break.
Pancerze i linki
Woda i błoto potrafią skutecznie unieruchomić hamulce i przerzutki. Warto więc ochronić je pancerzami, aby zapobiec wlewaniu się wody i rdzewieniu tych elementów.
Przechowanie roweru
Im bardziej suche i osłonięte miejsce przechowania roweru, tym lepiej. Piwnica czy garaż nadadzą się idealnie, natomiast pod żadnym pozorem nie przechowuj roweru na balkonie lub tarasie.
Informacje o firmie
Wygodny Rower to firma założona przez miłośników rowerów miejskich, którzy w 2006 roku postanowili podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz pasją do dwóch kółek z innymi. Tym sposobem powstał pierwszy sklep detaliczny pod szyldem Wygodny Rower w Warszawie zajmujący się sprzedażą oraz serwisowaniem rowerów.
Obecnie marka Wygodny Rower działa w czterech punktach w stolicy, oferując profesjonalny serwis oraz największy wybór rowerów miejskich wiodących światowych marek, takich jak Batavus, Pashley, czy Adriatica. Wygodny Rower to nie tylko sieć profesjonalnych serwisów rowerowych i sklepów, ale też wypożyczalnia rowerów oraz outlet, w którym znaleźć można produkty z końcówek serii w atrakcyjnych cenach. W każdym miejscu na klientów czekają eksperci chętnie służący radą i pomocą.
Od samego początku swojej działalności firma angażuje się aktywnie w wydarzenia i inicjatywy promujące rower jako komfortowy, zdrowy i modny środek transportu w przestrzeni miejskiej. W 2009 roku pasję i zaangażowanie twórców firmy doceniła stacja TVN Warszawa, przyznając jej tytuł „Najlepszego Sklepu Rowerowego w Warszawie”.
Pod marką Wygodny Rower działa również Butik Rowerowy oraz Wypożyczalnia Rowerów.
www.wygodnyrower.pl