Rozłąka z rodzicami to dla dziecka ogromne przeżycie. Niestety, wielu rodziców zmuszonych jest podjąć taką decyzję ze względu na konieczność powrotu do pracy. W przypadku, gdy najbliższa rodzina nie może zaopiekować się maluchem, najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest żłobek. Czym się kierować wybierając placówkę? Czym się różni żłobek państwowy od prywatnego? Jak pomóc dziecku podczas pierwszych dni w żłobku? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania.
Żłobek państwowy czy prywatny?
Wybór żłobka ma istotny wpływ na rozwój dziecka, dlatego warto świadomie podjąć decyzję. Wielu rodziców zastanawia się czy wybrać żłobek prywatny, np. w Warszawie czy państwowy. Odpowiedź na to pytanie wymaga porównania ofert poszczególnych placówek. W niektórych przypadkach, rodzice zmuszeni są wybrać niepubliczną placówką, ze względu na ograniczoną ilość miejsc w państwowych żłobkach, co jest powszechnym zjawiskiem w dużych miastach takich jak: Warszawa, Kraków czy Poznań. Poza dostępnością miejsc i możliwością zapisania dziecka przez cały rok kalendarzowy, istotne są takie czynniki jak:
- mniejsza liczba dzieci w grupie – jeden z najważniejszych aspektów przemawiających za wyborem prywatnej placówki. Dzięki mniejszym grupom, w porównaniu do żłobków państwowych, opiekunowie mogą poświęcić więcej uwagi każdemu dziecku.
- bogata oferta dydaktyczno-edukacyjna – w prywatnym żłobku maluchy mają możliwość korzystania z wielu ciekawych zajęć dopasowanych do wieku, możliwości i potrzeb dziecka.
- domowe posiłki – w prywatnych żłobkach jedzenie dla dzieci przyrządzone są w specjalnie wyznaczonej kuchni, pod okiem dietetyka żywienia. Istnieje również możliwość indywidualnego przygotowywania posiłków dla dzieci z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi.
- dogodny dojazd, prywatny parking – umożliwiające spokojne zawożenie i odbierania dziecka, nawet z najbardziej odległej części miasta. Prywatny żłobek zwykle zlokalizowany jest w dobrze skomunikowanej dzielnicy.
- lokalizacja w spokojnym otoczeniu – niepubliczne placówki najczęściej znajdują się w domach jednorodzinnych, z pięknym ogrodem i specjalnie zaprojektowanym placem zabaw. Prywatny żłobek najczęściej jest też znacznie lepiej wyposażony w nowoczesne pomoce dydaktyczne niż w przypadku państwowej placówki.
- dłuższe godziny pracy – pozwalające na bezstresowe odbieranie dziecka z placówki, nawet w godzinach szczytu.
W sieci prywatnych żłobków w Warszawie i Raszynie placówki są stale monitorowane, co znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa maluchów, a cykliczne ozonowanie wszystkich pomieszczeń wpływa na ich zdrowie i dobre samopoczucie.
Pierwsze dni w żłobku – o czym warto pamiętać?
Pierwsze dni w żłobku są dla malucha ogromnym przeżyciem. Jak zatem pomóc dziecku przetrwać rozłąkę z rodzicami? W większości żłobków państwowych i prywatnych możliwe jest przebywanie z dzieckiem na sali podczas pierwszych dni. Warto również pamiętać, że przez pierwsze dni, maluch nie powinien zostawać sam w żłobku dłużej niż kilka godzin. Takie rozwiązanie pozwoli dziecku oswoić się z nową sytuacją i znacznie lepiej znieść rozstanie. Dobrym pomysłem jest dawanie dziecku ulubionej maskotki czy kocyka, co może pomóc przetrwać trudne początki w nowym miejscu.
Należy również pamiętać o pożegnaniu z dzieckiem. Powinno być czułe, ale też stanowcze. Zbyt długie, może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i dziecko będzie bardziej przeżywać rozłąkę z najbliższymi. Warto również wiedzieć, że znacznie łatwiej adaptują się maluchy, które już wcześniej rozstawali się z rodzicami, np. będąc pod opieką członków rodziny czy przyjaciół.
Wybór żłobka ma również ogromne znaczenie. Wykwalifikowani opiekunowie, z dużym doświadczeniem mogą znacznie ułatwić maluchom pierwsze dni w żłobku, dlatego warto porównać oferty poszczególnych placówek i sprawdzić opinie rodziców na forum.