Jak prowadzić zdrowy styl życia w dobie pandemii koronawirusa?
Pandemia koronawirusa (COVID-19) wpłynęła na życie każdego z nas. W wielu przypadkach ograniczyła naszą aktywność fizyczną, zarówno tę, która miała formę rekreacyjnego uprawiania sportu, jak i tę codzienną, przejawiającą się choćby w spacerach do pracy. Wiele osób, zamkniętych w swoich mieszkaniach, zaobserwowało także przyrost masy ciała. Jednak pandemia nie musi oznaczać zaniechania zdrowego stylu życia. Wprowadzenie nowej diety, ćwiczenia przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii czy nordic walking dla początkujących pomogą wrócić do formy. Zobacz, jak prowadzić zdrowy styl życia w dobie pandemii.
1. Zmień dietę
Siedzenie w domu sprzyja złym nawykom żywieniowym, w tym podjadaniu pomiędzy posiłkami. Jeśli chcesz powstrzymać przyrost dodatkowych kilogramów, wypróbuj nową dietę. Doskonale sprawdza się na przykład dieta śródziemnomorska, która nie tylko umożliwia utratę masy ciała, ale także chroni układ sercowo-naczyniowy. (1) Możesz także zapoznać się z tabelami indeksów glikemicznych i zastosować dietę o niskim IG, dzięki czemu możliwa jest redukcja masy ciała bez szczególnego deficytu kalorycznego. (2) Obie diety nie są szczególnie restrykcyjne, a przy tym nie wymagają wysokich nakładów finansowych.
2. Zainstaluj aplikacje do ćwiczeń w domu
Zorganizowane ćwiczenia na siłowni stały się utrudnione w dobie pandemii. Jeśli potrzebujesz instrukcji przy wykonywanych ćwiczeniach, sięgnij po jedną z wielu aplikacji na telefon, takich jak 7-minutowe ćwiczenia, Track Yoga czy Skimble. Aplikacje tego typu umożliwiają dopasowanie planu treningowego do swoich potrzeb i możliwości. Dostępne są ćwiczenia dla początkujących i zaawansowanych. Można wybrać zakres odpowiedni do posiadanego w domu sprzętu (taki jak hantle czy piłki) oraz bez jakichkolwiek akcesoriów. Pomagają nie tylko w prawidłowym doborze i realizacji ćwiczeń, ale także motywują do regularnych treningów.
3. Wypróbuj nordic walking dla początkujących
Nordic walking, nazywany też potocznie chodzeniem z kijkami, to prosta, ale skuteczna aktywność fizyczna pozwalająca nie tylko zaangażować wiele partii mięśni (klatki piersiowej, ramion, grzbietu, kręgosłupa, brzucha), ale także czerpać korzyści z przebywania na świeżym powietrzu. (3) Nordic walking dla początkujących jest formą ruchu odpowiednią dla każdego, także dla seniorów, osób o słabej kondycji lub z nadwagą.
4. Zadbaj o kondycję psychiczną
Kondycja fizyczna jest ważna, ale w dobie pandemii ważne jest też zadbanie o kondycję psychiczną. Zamknięcie, ograniczenie kontaktów towarzyskich oraz poczucie zagrożenia źle wpływają na nasze nastroje i samopoczucie. Dlatego pamiętaj o higienie psychicznej: wypróbuj medytację lub inne formy relaksacji. Zadbaj też o lepszy nastrój, na przykład sięgając po komedie. Wiadomo przecież, że śmiech to zdrowie!
- Rees, K; Takeda, A; Martin, N; Ellis, L; Wijesekara, D; Vepa, A; Das, A; Hartley, L; Stranges, S (13 March 2019). „Mediterranean-style diet for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease”. The Cochrane Database of Systematic Reviews. 3: CD009825.
- Thomas DE, Elliott EJ, Baur L (2007). „Low glycaemic index or low glycaemic load diets for overweight and obesity”. Cochrane Database Syst Rev (3): CD005105.
- Piotr Kocur, Ewa Deskur-Smielecka, Malgorzata Wilk, Piotr Dylewicz, Effects of Nordic Walking Training on Exercise Capacity and Fitness in Men Participating in Early, Short-Term Inpatient Cardiac Rehabilitation After an Acute Coronary Syndrome- A Controlled Trial, Clin Rehabil. 2009 Nov;23(11):995-1004.