Jak prawidłowo czyścić uszy?

13 czerwca 2012, dodał: Nimva
Artykuł zewnętrzny

Patyczki z watą są idealne do czyszczenia maleńkich części różnych urządzeń lub do usuwania tuszu, którym maznęło się obok oka podczas malowania rzęs. Nie należy ich jednak używać do czyszczenia uszu.

Chyba każdy ma ich zapas na półce w łazience, każdy też kiedyś ich używał lub robi to regularnie do tej pory. Patyczki z watą uchodzą za praktyczne narzędzie do czyszczenia uszu już od dawna. Znane są od roku 1926, a wynalazł je Leo Gerstenzang.

Patyczki z watą utrudniają samooczyszczanie uszu

Jak to działa? Niemal 7-centymetrowy patyczek wsuwa się głęboko do ucha zewnętrznego, by usunąć znajdującą się tam woskowinę. Woskowina przykleja się do wacika nawiniętego na końcu patyczka, co pozwala na jej wyciągnięcie z ucha. Ucho jest czyste! A przecież uszy trzeba czyścić, prawda?

Nie! Nasze uszy są w stanie oczyścić się same dzięki pewnemu mechanizmowi. Lepka woskowina odgrywa ważną rolę jako środek chroniący wrażliwy narząd, jakim jest ucho. Wprowadzając do ucha patyczek z watą, zaburza się naturalny proces samooczyszczania, a nawet brutalnie się go przerywa. Woskowina, która wytwarza się na okrągło, zapewnia skórze gładkość i odpowiednią wilgotność. Dba również o to, by do ucha nie wnikały bakterie, grzyby oraz insekty, ewentualnie, by się tam nie rozmnażały. Woskowina przesuwa się stopniowo od wewnątrz na zewnątrz. Waciki, którymi grzebie się w uchu, zaburzają ten naturalny ruch, wciskając woskowinę z powrotem w głąb ucha, a nawet – o zgrozo – aż do błony bębenkowej. Gromadząca się tam woskowina może zatkać ucho niczym korek, wyschnąć i stwardnieć. Następstwem tego mogą być:

  • nagłe osłabienie słuchu aż do jego utraty
  • szum w uchu
  • uczucie zatkanego ucha
  • tępy, uciskowy ból, gdy woskowina uciska błonę bębenkową.

Korek z woskowiny, który zatyka ucho, usunie bez problemu laryngolog lub lekarz rodzinny, odsysając go lub wyciągając za pomocą specjalnego haczyka.

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Uszy należy czyścić ciepła wodą. Ciepłą wodę nabieramy na palec który wsadzamy sobie do ucha. Teraz odczekujemy chwilę i możemy zastosować rożek materiału zwiniętego w rulonik. Dlaczego rożek – otóż rożek nie działa jak tłok i ściąga brud oraz woskowinę bez dalszego jej wpychania do ucha. W przypadku gdy czujemy, że woskowina zalega głęboko nie należy podejmować działań w domu patyczkami i rożkami. Z tym również udajemy się do lekarza , który oczyści nasze uszy roztworem roztapiającym woskowinę.

Do oczyszczenia uszu można także kupić specjalny płyn w sklepach – działa on również bardzo dobrze co zabieg u lekarza.

www.spamek.vot.pl , www.yaacool-uroda.pl



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...