Jak pozbyć się podrażnienia gardła? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak pozbyć się podrażnienia gardła?

6 lipca 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Silne podrażnienie gardła to nieprzyjemna dolegliwość, która nie tylko powoduje dyskomfort podczas jedzenia, picia czy mówienia, ale też skutecznie psuje samopoczucie. Podobnie jest z chrypką, która jest szczególnie uciążliwa dla osób pracujących głosem. Z problemami z gardłem można sobie poradzić domowymi sposobami. Zastosowanie odpowiednich płukanek, mikstur czy syropów może pomóc w pozbyciu się pierwszych objawów, jak i powstrzymać rozwój infekcji. Co warto stosować na podrażnione gardło? Jakie są sposoby na chrypkę?

kobietę boli gardło

Problemy z gardłem – jak im zaradzić?

Kiedy pojawia się podrażnienie gardła lub chrypa bardzo ważne jest, żeby szybko zareagować. Przy wczesnych objawach, z dolegliwościami można się uporać, stosując domowe sposoby. Przydatne będzie nawilżanie gardła czy stosowanie odpowiednich płukanek. Można również sięgnąć po tabletki do ssania i syropy. Tego rodzaju rozwiązania działają przeciwzapalnie, niwelując przy tym obrzęk i podrażnienie. Jakie są sposoby na chrypkę i podrażnione gardło?

  1. Odpowiednie nawilżenie

Chrypka i drapanie w gardle mogą być symptomem wysuszonej błony śluzowej, co może doprowadzić do rozwoju infekcji. Żeby temu zapobiec, należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Jak to zrobić? Warto często je wietrzyć. Zimą, dobrze jest rozkładać na grzejnikach mokre ręczniki – woda, która będzie z nich parować, poprawi wilgotność powietrza. Można także zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Niezależnie od pory roku dobrze jest pić dużo płynów. Nawet w przypadku braku odczuwania pragnienia, warto pic wodę małymi łyczkami, co pozwoli nawilżyć błonę śluzową i jednocześnie zagłodzić dolegliwości bólowe.

    2. Ziołowe płukanki

Co warto zastosować na podrażnienie gardła? Skuteczny sposób, który pozwoli szybko uporać się z problemem i przyniesie ukojenie to płukanka ziołowa. Do takiej mikstury najlepiej użyć szałwii, tymianku, rumianku czy kory dębu. Wystarczy wsypać łyżkę ziół do szklanki, zalać wrzątkiem i zaparzać przez 15 minut pod przykryciem. Kiedy napar ostygnie, można płukać gardło. Ziołowe płukanki możemy zastosować w celu złagodzenia powstałych dolegliwości. Płucząc gardło usuwamy część drobnoustrojów z błony śluzowej, ponadto nawilżamy przy tym śluzówkę i łagodzimy powstałe podrażnienie. W zależności od rodzaju zastosowanych ziół dodatkowo uzyskujemy działanie przeciwzapalne, ściągające czy powlekające. przeciwbakteryjne,

   3. Pastylki do ssania

Sposób na chrypkę, wysuszone gardło lub przesilone struny głosowe to pastylki do ssania. Warto wybrać pastylki z porostem islandzkim w składzie, np. te: http://fiorda.pl/. Składniki produktu FIORDA® stanowią uzupełnienie diety osób z podrażnionym gardłem. Obecny w składzie porost islandzki, uwalniając się z żelowych pastylek, tworzy naturalny balsam, który powleka i jednocześnie nawilża gardło, przynosząc ulgę. Dzięki naturalnym składnikom, suplement diety wspomaga zarówno prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej gardła i krtani, jak i wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego organizmu. Pastylki są dostępne w różnych, owocowych smakach, dlatego sięganie po nie to czysta przyjemność.

4. Czosnek

Czosnek wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, zatem dobrze sprawdzi się w przypadku silnego bólu gardła i pomoże szybciej zwalczyć infekcję. Wystarczy sprytnie przemycić go do diety, np. zmiażdżony ząbek czosnku umieścić na kanapce. Dobrym pomysłem jest również dodanie jednego lub dwóch ząbków czosnku do szklanki ciepłego mleka.

  5. Miód i cytryna

W przypadku drobnych dolegliwości związanych z gardłem, warto sięgnąć po herbatę z dodatkiem miodu i cytryny. Miód pomaga zahamować rozwój bakterii, wirusów i grzybów, a przy tym działa łagodząco na podrażnione gardło. Z kolei cytryna hamuje rozwój infekcji.

Silne podrażnienie gardła – co zrobić, gdy domowe sposoby nie działają?

Jeśli pomimo stosowania sprawdzonych sposobów na chrypę i podrażnione gardło dolegliwości nie ustępują, a wręcz przeciwnie – nasilają się, to znak, że należy udać się do lekarza. Wizyta u specjalisty to konieczność, jeśli podrażnieniu gardła towarzyszą również inne symptomy, np. gorączka, kaszel, dreszcze itp. Lekarz, po zebraniu wywiadu i przebadaniu pacjenta, będzie mógł postawić diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz