Jak pozbyć się nałogu tytoniowego?

24 marca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Każdy  kto zmierzył się z problemem rzucenia palenia doskonale wie, jakie to trudne zadanie. Chodzi nie tylko o to, jak się do tego zabrać, ale także o to, jak utrzymać powzięte postanowienie po pewnym czasie.

palonto

Jak skutecznie rzucić palenie?

Przede wszystkim do rzucenia palenia potrzebna jest silna wola i chęć osoby która pali. Bez tych czynników żadne zabiegi na pewno nie odniosą zbyt wielkiego efektu. Jeszcze nie tak dawno trzeba było stawić czoło nałogowi samodzielnie, bez pomocy jakichkolwiek środków. Obecnie jednak na rynku pojawiło się coraz więcej rozwiązań, których zadaniem jest przede wszystkim skuteczna pomoc palaczom. Różnego rodzaju tabletki czy kapsułki hamują głód nikotynowy i pomagają w znacznie szybszym pozbyciu się nałogu. Wiele z nich zawiera odpowiednio dobrane dawki nikotyny, bo to właśnie jej brak jest powodem tego, że palacze sięgają ponownie po papierosa. Dzisiaj bardzo często także, jak mowa o rzucaniu palenia, wykorzystywane są do tego elektroniczne papierosy. Można bowiem zastosować liquidy  o zerowej zawartości nikotyny lub też te, które mają jej znacznie mniej niż w tradycyjnych papierosach i dzięki temu uwolnić się stopniowo ze szponów nałogu.

 

Ile czasu rzuca się palenie?

To ile czasu ktoś potrzebuje na rzucenie palenia to jego indywidualna kwestia. Niektórzy potrzebują na to kilku miesięcy, a niektórzy już po tygodniu czy dwóch przestają odczuwać potrzebę zapalenia kolejnego papierosa. Na pewno jednak bardzo duże znaczenie mają przede wszystkim pierwsze dni, najczęściej bowiem to w ciągu pierwszych dwóch tygodni osoby które chcą rzucić palenie sięgają po papierosa.

 

O czym jeszcze pamiętać, rzucając palenie?

Przy rzucaniu palenia należy sobie poradzić nie tylko z chęcią sięgnięcia po papierosa. Wiele osób ma odruch, aby coś trzymać w palcach, ze względu na to, że dość często trzymają właśnie papierosa. Tutaj można sobie pomóc, znajdując coś, co wielkością przypomina papierosa, na przykład długopis, aby zająć czymś ręce. Tak samo okazuje się, iż wiele osób nie może sobie poradzić z odruchem wkładania czegoś do ust, bywa, że ci którzy są na etapie rzucania palenia obgryzają ołówki czy długopisy.  Ponadto dość często występuje rozdrażnienie, podenerwowanie i nadmierny apetyt, często bowiem osoby rzucające palenie kolejnego papierosa zastępują przekąską.

 

Korzyści z rzucenia palenia

Po rzuceniu palenia można jednak liczyć na bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim organizm nie jest zatruwany dymem tytoniowym, tak samo najbliższe otoczenie nie musi go wdychać. Bardzo dobry wpływ rzucenia palenia widać dla cery, staje się ona znacznie bardziej promienna, podczas gdy u osób dość długo palących papierosy często jest ziemista i przygaszona. Dużą ulgę na pewno poczuje także budżet domowy palacza, paczka papierosów obecnie nie należy do tanich, a niektórzy potrafią dziennie wypalić przynajmniej dwie. Poza tym badania dowodzą, że ci którzy rzucą palenie, mają znacznie więcej energii i o wiele lepszą kondycję. Dobrze jest więc wybrać się na przykład na siłownię, aby poprawić swój ogólny stan a przy okazji zająć się czymś, żeby nie sięgać po kolejnego papierosa. Ze względu na zwiększony apetyt w czasie rzucania palenia, z pewnością jest to bardzo wskazane.

Artykuł stworzony przy współpracy z FreeForever