Jak poradzić sobie z bliznami? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak poradzić sobie z bliznami?

23 marca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Każdy zabieg chirurgiczny jest związany z tym, że zostanie po nim blizna. Poza tym przez całe życie kaleczymy się, mamy kontuzje, zdarzają się nam różne wypadki, które często pozostawiają widoczny ślad na skórze. Choć jest on jakimś zapisem historii, to dla wielu osób może być również problematyczny. Czasem zdarza się, że zamiast niewielkiej zmiany skórnej pojawia się bliznowiec, który narasta, boli, jest wyczuwalny i wymaga interwencji specjalisty.

blizna na brzuchu

  1. Kiedy blizna staje się problemem?
  2. Co to jest bliznowiec?
  3. Jak pozbyć się bliznowca?
  4. Czym różni się bliznowiec od przerośniętej blizny?

Kiedy blizna staje się problemem?

Rany naturalnie się zabliźniają. Czasem trwa to krócej lub dłużej, a  przypadku operacji dodatkowo szwy pomagają się ciału zrosnąć. Zdarza się jednak, że pojawiają się stany patologiczne, które ciężko się goją. Wówczas takie blizny przerostowe należy w jakiś sposób usunąć lub też poddać różnorodnym zabiegom, jakie można znaleźć na przykład w tym miejscu https://michalrozalski.pl/portfolio/ostrzykiwanie-blizn-przeroslych/. Bardzo często trudności z gojeniem się ran wynikają ze stanu zdrowia pacjenta, jego obniżonej odporności czy też na przykład zakażenia bakteryjnego. Są też osoby, które mają skłonności do tego, że rany goją im się w sposób nieprawidłowy.

Co to jest bliznowiec?

Bliznowiec (keloid) to inaczej zmiana, która powstała z tkanki łącznej. Ta jest przecież odpowiedzialna za wszystkie procesy naprawcze i spaja się po urazach, stłuczeniach czy operacjach. Jeśli jakiś czynnik zaburza ten proces, to w miejscu blizny tworzy się bliznowiec – narośl patologiczna, która ma formą guza o nieregularnym kształcie. Dodatkowo jest tkliwy na dotyk, boli, wywołuje świąd. Najczęściej powodem tego, że powstają blizny przerosłe jest skłonność pacjenta do nadmiernego wydzielania kolagenu.

Jak pozbyć się bliznowca?

Proces gojenia się skóry jest dość długi i ma szereg faz. Na etapie każdej z nich może dojść do zmian patologicznych. W wielu też przypadkach pozbycie się zmiany skórnej będzie się wiązać nie ze stosowaniem określonych kosmetyków i masażami, ale także z wizytą u specjalisty. W wielu wypadkach pomoże lekarz medycyny estetycznej https://michalrozalski.pl/. Jeśli bliznowiec zostanie stwierdzony na skórze pacjenta, nie ma potrzeby hospitalizacji. Świetnie radzi sobie w takich wypadkach również medycyna estetyczna. Do najpopularniejszych metod leczenie tego typu zmian zaliczyć można sterydoterapię miejscową. Stosuję się ją przez kilka tygodni aż do momentu uzyskania satysfakcjonujących efektów. Leczenie blizn przerosłych może opierać się również na stosowaniu opatrunków okluzyjnych (uciskowych) z fluorowanymi sterydami czy też na wykorzystaniu kriochirurgii. Wielu specjalistów decyduje się również na ostrzykiwanie blizn. Iniekcje wykonywane interferonem gamma hamują syntezę kolagenu i procesy włóknienia. A właśnie te procesy są odpowiedzialne za powstawanie bliznowca. Warto pamiętać o tym, że nie zaleca się interwencji chirurgicznych, ponieważ każda z nich powoduje wzmożoną syntezę kolagenu w miejscu cięcia, a tym samym bliznowiec odrasta w jeszcze szerszym zakresie.

Czym różni się bliznowiec od przerośniętej blizny?

Przy ocenie, czy mamy do czynienia z przerośniętą blizną, czy też z keloidem, specjalista będzie musiał wziąć pod uwagę szereg czynników. Od nich też często zależy wybranie sposobu leczenia. Bierze się pod uwagę przede wszystkim czas powstania zmiany, jej wygląd i rozległość. Poza tym warto zwrócić uwagę także, czy stosowane leczenie jest efektywne. W praktyce przerośnięte blizny dość łatwo poddają się terapii, a bardzo często również znikają samoistnie. Natomiast bliznowiec jest bardzo oporny w leczeniu, a każda interwencja chirurgiczna w jego obszarze może pogorszyć stan. Należy więc dobrać jak najlepsze metody terapii do danego problemu, a nigdy odwrotnie.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Buty fioletowe czy niebieskie?
Zdecydowanie niebieskie!
szampon przeciwłupieżowy
Vichy Dercos DS to dermokosmetyk stworzony specjalnie do włosów suchych z tendencją do powstawania...
Polecani lekarze różnych dziedzin -…
Ja polecam Panią ginekolog dr, Bilińska -Szacon z Rzeszowa. Bardzo miła i konkretna...
Depresja a miejsce pracy
Depresja jest chorobą, którą można skutecznie wyleczyć. Oznacza to, że znakomita większość chorych może...