URODA I ZDROWIE

Jak poprawnie założyć aparat ortodontyczny?

22 kwietnia 2021, dodał: Redakcja

Głównym celem przy zakładaniu każdego aparatu ortodontycznego, jest poprawa położenia zgryzu pacjenta. Bywa, że nieprawidłowe ustawienie szczęki uniemożliwia danej osobie normalne funkcjonowanie, pogarszając znacznie samopoczucie oraz negatywnie wpływając na samoocenę. Dlatego też warto zdecydować się na leczenie. Jak założyć aparat ortodontyczny, by przy jak najmniejszych dolegliwościach bólowych, dawał jak najlepsze efekty?

Etapy leczenia ortodontycznego

Można stwierdzić, że zakładanie aparatu na zęby jest jednym z ostatnich etapów leczenia ortodontycznego. Cała ścieżka opracowana wcześniej przez specjalistę, ma na celu maksymalne przygotowanie szczęki na zmianę rozmieszczenia w niej zębów. Często zdarza się, że założenie aparatu ortodontycznego jest poprzedzone zabiegiem operacyjnym lub noszeniem aparatu zakładanego przez pacjenta na kilka godzin dziennie.

Po wykonaniu zdjęć rentgenowskich wspólnie z pacjentem opracowywana jest ścieżka leczenia, ustalany jest wstępny czas jego trwania oraz dobierany jest odpowiedni model aparatu. Leczenie musi być nie tylko skuteczne – powinno także powodować jak najmniejszy dyskomfort.

Zakładanie aparatu ortodontycznego krok po kroku

Po ewentualnej separacji zębów (chodzi o to, by można było założyć pierścienie aparatu bez ryzyka, że nie będzie on odpowiednio stabilnie zamocowany) oraz wykonaniu gipsowego odlewu szczęki, można przystąpić do dobierania i zakładania aparatu stałego. Personalizowany aparat lingwalny jest częstym wyborem pacjentów, a czas oczekiwania na jego wykonanie, zwykle wynosi około 5 tygodni.

Aby poprawnie założyć aparat na zęby, należy dokładnie oczyścić ich powierzchnię z wszelkich osadów. Następnie specjalnym klejem, na poszczególnych zębach mocowane są zamki. Kolejnym krokiem jest utrwalenie ich lampą polimeryzacyjną, by mogły utrzymać się w odpowiednim miejscu podczas całego leczenia ortodontycznego.

Na samym końcu w zamkach mocowany jest łuk. W przypadku niektórych aparatów ortodontycznych zakładane są także ligatury, utrzymujące go w jednej pozycji. Cały proces nie jest zbyt przyjemny w odczuciu większości pacjentów.

Czy zakładanie i noszenie aparatu ortodontycznego boli?

Współczesna ortodoncja co prawda nie znalazła sposobu na wyeliminowanie wszystkich odczuć bólowych, jednak trzeba przyznać, że jest ich z wiekiem coraz mniej. Dostępne woski, gumki oraz różnego rodzaju preparaty znieczulające, mają na celu zniwelowanie przykrych odczuć u pacjentów.

Na wyraźne życzenie pacjenta, ortodonta może polecić różnego rodzaju środki, mogące posłużyć jako uśmierzające ból. Warto nastawić się na ból w pierwszych kilku dniach noszenia aparatu. Zdajmy sobie jednak sprawę z faktu, że z czasem noszenie aparatu stałego przestanie być uciążliwe. Ważne jest, by pamiętać o efekcie końcowym – piękniejszym, zdrowszym uśmiechu.

Przeczytaj również: Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wypożyczalnia sprzętu fitness
Ja mam swoje hantle domowe, matę do ćwiczeń i to w zasadzie tyle,...
Promocje na kosmetyki
W Rossmannie najczęściej widzę fajne promocje, właściwie do innych drogerii już nie chodzę.
TOŁPA, dermo face, Physio - warto k…
Tołpa fajna ,jeszcze nie trafiłam na nieudany kosmetyk u nich... Pozostałych nie znam.
styl gwiazd
Ja lubię styl J.Lo, Taki na luzie, a jednocześnie elegancki.