Jak pokonać lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym?

28 marca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Nie tylko dzieci boją się dentystów. Mimo że dorośli mają większą świadomość negatywnych skutków, jakie może przynieść zaniedbanie regularnych kontroli stomatologicznych, wielu z nich wybiera się do lekarza dopiero w momencie nieznośnego bólu. Niektórzy pacjenci na noc przed wizytą nie są w stanie zmrużyć oka. Inni zaś odwołują ją w nadziei, że objawy ustąpią samoistnie. Odwlekanie spotkania z lekarzem może przyczynić się do rozwoju niebezpiecznej infekcji, a w skrajnej sytuacji nawet utraty zębów. Warto uświadomić sobie, że leczenie chorób jamy ustnej domowymi sposobami nie zastąpi profesjonalnego zabiegu u dentysty, a nawet może pogorszyć stan. Kluczem do pokonania strachu przed wizytą w gabinecie stomatologicznym jest oswojenie się z nim.  Przyczyną lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym może być doświadczenie traumy w okresie dzieciństwa. Kilkadziesiąt lat temu zabiegi dentystyczne były o wiele bardziej bolesne.

stomatolog

Co powoduje paniczny strach przed dentystą?

    Przyczyną lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym może być doświadczenie traumy w okresie dzieciństwa. Kilkadziesiąt lat temu zabiegi dentystyczne były o wiele bardziej bolesne. Współcześnie istnieje wiele nowoczesnych technologii, które ograniczają dyskomfort pacjenta do minimum. Strach może wynikać również z zasłyszanych przerażających historii, nieodpowiedniego podejścia lekarza, wysokich kosztów poniesionych podczas poprzednich wizyt oraz nieudanych zabiegów. Pacjentów stresują ponadto dźwięk wiertła, charakterystyczny zapach w gabinecie, bezsilność i niemożność komunikacji podczas wykonywania procedury medycznej. 

Jak pokonać lęk przed wizytą u dentysty?

Dentofobia sklasyfikowana jest jako jednostka chorobowa, dlatego jeśli pacjent nie jest w stanie poradzić sobie z lękiem samodzielnie, konieczna może okazać się konsultacja z psychoterapeutą lub psychiatrą. W tym przypadku kluczowe jest znalezienie przyczyn strachu oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Warto jednak pamiętać, że pacjentów cierpiących ciężką postać dentofobii jest niewielu. Zdecydowana większość może pokonać strach dzięki kilku prostym wskazówkom. 

  1. Znalezienie przyjaznego gabinetu – o komfort osób umówionych na wizytę, dba cały personel – od recepcjonistki, przez asystentkę stomatologiczną po samego lekarza. Profesjonalny dentysta powinien wyróżniać się cierpliwością, życzliwym podejściem do pacjenta, uśmiechem, spokojem oraz pozytywnym nastawieniem. Członków zespołu warto również poinformować o swoim lęku przed wizytą.

  2. Wypracowanie nawyku chodzenia na kontrole stomatologiczne – strach o wiele łatwiej pokonać, jeśli uda się go oswoić. W tym przypadku niezbędne jest regularne umawianie się na kontrole oraz zabiegi profilaktyczne u higienistki stomatologicznej (np. skaling czy piaskowanie). Dzięki temu ryzyko rozwinięcia się próchnicy oraz powstania ubytków będzie ograniczone do minimum, a pacjenta ominą poważne i kosztowne zabiegi.
  3. Korzystanie z najnowszych technologii – współczesna stomatologia jest o wiele bardziej rozwinięta niż miało to miejsce lata temu. Zabiegi dentystyczne są praktycznie bezbolesne, a dyskomfort pacjenta ograniczony do minimum. Podczas wyboru gabinetu warto kierować się jego wyposażeniem w najnowszej klasy technologie.

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Starzejący się pies
Starsze psy często mają problemy ze wzrokiem, warto dbać o ich dietę żeby dłużej...
Do czego pasują zielone buty?
Do brązów i czerni zdecydowanie!
Dania z pestkami
Ja mielę pestki i dodaję do panierki np. smażąc ryby...
Nietypowe dania na święta
U mnie zawsze się piecze mazurki, bo je bardzo lubimy i nie ograniczamy...