URODA I ZDROWIE

Jak pielęgnować ciało po kąpieli słonecznej?

21 czerwca 2020, dodał: Redakcja

Miłośniczki plażowania i kąpieli słonecznych powinny pamiętać nie tylko o tym, że brak ochrony w trakcie opalania może zakończyć się bardzo nieprzyjemnymi i groźnymi dla zdrowia konsekwencjami, ale także o pielęgnacji wieczorem i następnego dnia. I w trakcie ekspozycji słonecznej, i po jej zakończeniu warto skórę wspomóc i dostarczyć jej niezbędnych składników, aby zapewnić sobie z jednej strony piękny wygląd i dobrą kondycję, a z drugiej – kto wie, czy nie ważniejszej – zdrowie, komfort funkcjonowania i bezpieczeństwo. Balsam po opalaniu to klucz do sukcesu. Jak go wybrać i o czym trzeba pamiętać po zakończeniu opalania?

kobieta opala się

1. Kosmetyki nawilżające – balsam po opalaniu przywracający nawodnienie

2. Kosmetyki chłodzące – balsam przynoszący ulgę

3. Kosmetyki łagodzące – balsam po opalaniu na ból

Okazuje się, że kremy z filtrem zapewniają najważniejszą ochronę w czasie ekspozycji słonecznej, jednak później nie wystarczą. Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry po opalaniu, aby przez długi czas cieszyć się jej pięknym wyglądem i młodością.

Kosmetyki nawilżające – balsam po opalaniu przywracający nawodnienie

Każda skóra ma swoją naturalną barierę lipidową, odpowiedzialną za nawilżenie i ochronę przed podrażnieniami. Słona morska woda i opalanie nie są jednak jej sprzymierzeńcami. Balsam po opalaniu o działaniu nawilżającym przywróci właściwy poziom nawodnienia wysuszonej i zmęczonej opalaniem skórze. Dodatkowo przywróci jej miękkość i w pewnym stopniu oddali widmo złuszczającego się w nieestetyczny sposób naskórka. W wariancie bardziej zaawansowanym można sięgnąć po kosmetyki o działaniu przeciwstarzeniowym. Wiadomo, że promienie słoneczne osłabiają wiązania kolagenowe oraz przyspieszają działanie wolnych rodników. Jeśli tego chcemy uniknąć, sięgajmy po balsamy po opalaniu z dodatkowymi substancjami, na przykład niacynamidem o możliwościach naprawczych. Odbudowuje on uszkodzone komórki, nierzadko przy okazji utrwalając opaleniznę do złocistobrązowego odcienia.

Kosmetyki chłodzące – balsam przynoszący ulgę

Szczególnie pierwszego dnia skóra po opalaniu może być mocno zaczerwieniona, swędząca, a nawet piekąca. To objawy jej silnego przesuszenia, może się jednak okazać, że zwykły balsam nawilżający nie wystarczy i nie ukoi. Na szczęście na rynku dostępne są również balsamy o działaniu lekko lub bardzo mocno chłodzącym. Występują w postaci tradycyjnego kremu, żelu lub spray’u wygodnego w aplikacji. W składzie tych kosmetyków znajdziemy łagodzący D-pantenol, a także dodatkowe roślinne wyciągi, jak choćby miętę czy aloes. Zapewnimy sobie w ten sposób efekt schłodzenia ciała, złagodzenia podrażnień i dodatkową bombę nawilżającą. Produkty chłodzące dostępne są zwykle w wersji albo na całe ciało, albo na twarz. Warto korzystać z tego rozgraniczenia, ponieważ zakres działania w zależności od miejsca aplikacji może być nieco inny.

Kosmetyki łagodzące – balsam po opalaniu na ból

Poparzeniu słonecznemu może towarzyszyć także silny ból. Specjaliści najczęściej rekomendują, aby kilka godzin po powrocie z plaży wziąć dłuższą kąpiel z dodatkiem gęstego olejku o właściwościach nawilżających. Po takiej kąpieli przyda się oczywiście balsam do ciała, jednak jego moc może być niewystarczająca. Można wypróbować metod naszych babć, czyli okładów z maślanki lub drożdży rozpuszczonych w mleku, ale warto wykorzystać także zaawansowaną pielęgnację. Kosmetyki wysokiej jakości najczęściej zawierają kwas hialuronowy, glicerydy, witaminy, lipidy. Nakładać należy je bardzo delikatnie i nigdy nie przekłuwać pęcherzy, bo to tylko nasili ból.

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

wypadające włosy
Trzeba działać. Na pewno nie będzie tak, że włosy z niczego zaczną wyglądać normalnie. Tutaj...
Sposób na to, jak schudnąć w 1,5 mi…
Uważam, że musisz wyeliminować węglowodany z diety i codziennie odwiedzać siłownię. Możesz także spróbować...
ogrodzenie
Ja mam ogrodzenie betonowe i bardzo ładnie wygląda. My mamy dom w kształcie kostki...
Medycyna estetyczna Wrocław
Ja bym sobie chciała zrobić usta, ale mąż pilnuje :D Grozi rozwodem...