Wigilijne dania – tradycyjna, polska kuchnia, niby proste, lecz dostarczają naszemu organizmowi wiele kalorii. W końcu tradycja nakazuje spożycie 12 dań. Co więc zrobić by po wigilijnej uczcie nie przytyć kilku kilogramów? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka praktycznych rad, by stworzyć kolację w wersji “light”.
1. Karp
Zamiast ciężkiej, smażonej ryby, która w procesie smażenia, zwłaszcza w panierce, powoduje to, iż ryba chłonie niemal cały tłuszcz. Pamiętaj, że jedna łyżka oleju to aż 130 kcal. Lepszym rozwiązaniem będzie upieczenie karpia w folii, rękawie do pieczenia, czy przyrządzenie go w galarecie. Jeśli jednak koniecznie chcesz smażyć rybę, użyj do tego celu oleju kokosowego.
2. Pierogi.
Do przygotowania ciasta użyj mąki orkiszowej lub mąki z amarantusa – będą mniej kaloryczne. Ugotuj pierogi zaraz przed podaniem i podawaj je prosto z wody – odsmażanie surowo zabronione! Radzimy też, żeby nie polewać pierogów roztopionym masłem i smażoną cebulką. Obniży to znacznie ilość spożywanych kalorii.
3. Barszcz czerwony z uszkami.
Danie to będzie mniej kaloryczne, jeżeli nie zabielisz go śmietaną i nie dodasz cukru. 4 małe uszka w zupełności wystarczą dla jednej osoby i unikaj ich obsmażania, podaj prosto z wody. Uszka przyrządzone na bazie mąki razowej są lżejsze od wykonanych z maki pszennej, a dodatkowo dostarczają błonnika, który przyspiesza trawienie. W wersji super light zamiast uszek wykorzystaj kawałki buraków, z których przygotowany był barszcz.
4. Kutia.
Dużo bakalii = dużo kalorii. Z tego powodu, najlepszym sposobem na “odchudzenie” kutii będzie dodanie mniejszej ilości bakalii. Z bakalii wybierz: żurawinę, daktyle, rodzynki, migdały i orzechy brazylijskie. Możesz zamiast miodu użyć też syropu klonowego.
5. Kompot wigilijny.
Kompot z suszu, przygotowany z samych owoców, sam, w sobie jest już wystarczająco słodki, dlatego powstrzymaj się od dodatkowego dosładzania go cukrem. Jeśli jednak, taka opcja nie wchodzi w grę, użyj naturalnego słodzika, jak stewia czy ksylitol.
6. Kapusta z grochem.
100g kapusty ma około 150 kcal. Aby jej jeszcze bardziej nie “utuczyć”, zrezygnuj z dodawania do niej zasmażki i smaż na patelni nieprzywierającej, najlepiej bez dodatku oleju (ewentualnie wykorzystaj olej rzepakowy).
7. Zupa grzybowa.
Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie wigilijnej kolacji bez zupy grzybowej, radzimy, by zamiast zwykłego makaronu wykorzystać makaron razowy lub orkiszowy i nie zabielać zupy śmietaną. Zamiast śmietany, użyj 0,5% odtłuszczonego jogurtu naturalnego. Dopraw ziołami Małgosi – przyspieszają proces trawienia.
8. śledzie.
Są dosyć kaloryczne, ale oprócz tego mają jeszcze jedną wadę, mianowicie, stymulują wydzielanie hormonu, greliny, który pobudza apetyt. Z tego powodu unikaj smażenia ich i doprawiania olejem, przez co będą jeszcze bardziej kaloryczne. Zastanawiasz się teraz w jaki sposób przyrządzić śledzie? Zrób je tak, jak karpia, albo zakwaś sokiem z cytryny z dodatkiem jabłka, oliwy i cebuli, natomiast inny sposób, w którym zazwyczaj używa się śmietanę, zastąp ją jogurtem naturalnym.
Są to dość proste i skuteczne sposoby na przygotowanie wigilijnej kolacji w wersji “light” z zachowaniem tradycji. życzymy smacznego i wesołych, spokojnych świąt.
Vivio.pl to miejsce, w którym znajdziesz zdrową żywność oraz informacje na temat prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia.
Znamy sekret, dzięki któremu możesz przedłużyć swoje życie i sprawić, że będzie ono lepsze.