Jak ochronić mieszkanie przed upałem? Proste triki na przyjemny chłód

dodał: Ewelina Szadkowska
Dom to dla nas oaza wypoczynku i relaksu. Wracając z pracy czy spędzając weekend z rodziną, chcemy przebywać w komfortowych warunkach. Coraz cieplejsze dni powodują jednak, że powietrze w mieszkaniach nagrzewa się nawet do ponad 25 stopni Celsjusza. W tym artykule podpowiadamy, jak temu zapobiec i zapewnić sobie optymalną temperaturę otoczenia.
Komfort termiczny to podstawa naszego życia. To dla niego dobieramy odpowiedni ubiór, dbamy o ogrzewanie domu lub jego schładzanie. Organizm na dłuższą metę nie potrafi funkcjonować ani w bardzo niskich, ani w bardzo wysokich temperaturach. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o wszelkie detale, które zapewnią nam optymalną temperaturę naszego otoczenia.
Zamontuj rolety lub żaluzje
Remontując mieszkanie, warto już teraz pomyśleć o tym, co będzie się działo podczas letnich upałów. Wiele osób rezygnuje z muślinowych firanek i upinanych zasłon na rzecz bardziej nowoczesnych rozwiązań. Choć czasem trudno się rozstać z romantyczną dekoracją, to warto wziąć pod uwagę korzyści, jakie zyskamy. Okna osłonięte roletami lub żaluzjami nie są tak podatne na oddawanie ciepła do wnętrza pomieszczenia. Panujący w mieszkaniu półcień sprzyja utrzymaniu niższej temperatury. Na rynku jest duży wybór tego typu produktów, więc do najbardziej nasłonecznionych okien można wybrać produkty, które skutecznie zapobiegną nagrzewaniu się naszego domu.
Wietrz mieszkanie tylko rano i wieczorem
Otwieranie okien i drzwi zwykle kojarzy się nam z wpuszczaniem ożywczego strumienia świeżego powietrza. Niestety, w upalne dni tą drogą wpuszczamy także gorące powietrze z zewnątrz. Aby zachować komfort życia, wystarczy porządne wietrzenie domu w godzinach porannych oraz tuż przed snem. Wówczas temperatura jest zwykle w okolicach 20 stopni, a więc nie wpłynie niekorzystnie na nasze samopoczucie. Już półgodzinne wietrzenie pomieszczeń zapewni całkowitą wymianę powietrza i zapewni nam swobodne oddychanie. Wyeliminuje także podwyższony poziom dwutlenku węgla we wnętrzach, co jest szczególnie ważne dla funkcjonowania naszego układu oddechowego.
Blokowanie dostępu promieni słonecznych do naszego domu jest uzasadnione z wielu powodów. W niższej temperaturze funkcjonujemy lepiej i sprawniej, a osoby cierpiące na choroby serca nie cierpią na dodatkowe dolegliwości. Nasze meble i dodatki nie blakną pod wpływem słońca, a to podnosi poziom estetyki wnętrz, w których żyjemy na co dzień.