Jak nauczyć dziecko języków obcych?

25 lutego 2024, dodał: PurpleRibbon
Artykuł zewnętrzny

Dziś wiadomo, że już kilkulatki powinny zacząć naukę języka obcego. Jako odpowiedzialni rodzice powinniśmy im to umożliwić. Dlaczego tak ważne jest, aby uczyć dziecko języka obcego od najmłodszych lat? W jaki sposób to robić ?

 

Znajomość języków obcych to podstawa w obecnych czasach. Umiejętność posługiwania się innym językiem niż ojczysty to już, nie tylko dodatkowy atut podczas poszukiwania pracy, ale niejednokrotnie konieczność, aby w ogóle ją dostać. W całym naszym życiu zaistnieje wiele sytuacji, w których niezbędne będzie poprawne komunikowanie się jednym z najpopularniejszych języków-angielskim. Dla około o 335 milionów ludzi stanowi on mowę ojczystą, a dodatkowo posługuje się nim około 1,2 – 1,6 miliarda  osób na całym świecie. Brak znajomości angielskiego zabiera szansę na lepszą pracę zarówno w Polsce, jak i za granicą, utrudnia funkcjonowanie na zagranicznej wycieczce, stanowi barierę w kontaktach z obcokrajowcami. W świecie,w którym tak łatwo można się przemieszczać, czy podróżując, czy emigrując za pracą  podstawą jest swobodna komunikacja,w języku,który zna większość ludzi. Bez tego znika wiele szans i możliwości na lepsze życie. Znajomość angielskiego jest wręcz niezbędna  dla młodego człowieka, a władanie jeszcze innym językiem obcym jest dodatkową zaletą. Swobodne komunikowanie się pozwoli młodym ludziom korzystać z dóbr kulturowych i naukowych Europy oraz dzielić się własnym dorobkiem.

Naukę rozpoczynamy jak najwcześniej

Naukę języka należy zacząć już od najwcześniejszych lat. Im młodsze dziecko, tym szybciej i efektywniej przyswaja wiedzę oraz  łatwiej mu się uczyć. Największy potencjał wykazują dzieci do 6 roku życia, dlatego tak ważne jest, żeby już w tym wczesnym okresie rozpocząć naukę języka. Optymalnym wiekiem, aby  rozpocząć nauczanie jest 4 -8 lat.  W tym wieku dzieci posiadają wyjątkowe i niepowtarzalne zdolności intonacyjno – artykulacyjne, dzięki którym nauczą się poprawnej wymowy. Według neurologów Penfielda, Robertsa i Lennenberga, po 10 roku życia mózg ludzki przestaje być tak plastyczny jak był wcześniej, dlatego naukę powinno się rozpoczynać we wcześniejszym wieku.. Amerykański psycholog i językoznawca Eric Lenneberg zauważył, że istnieje pewien określony okres, w którym możliwe jest przyswojenie języka.  Stwierdził on, że jeśli język nie zostanie nabyty przed zakończeniem okresu dojrzewania to  nigdy nie zostanie przyswojony w pełni funkcjonalnej formie. Jest to tak zwana hipoteza języka krytycznego, która została wielokrotnie podważana i pokazywano, że można perfekcyjnie posługiwać się językiem nawet jeśli rozpoczęło się jego naukę w wieku dorosłym. Co nie zmienia faktu, że dzieci są szczególnie wrażliwe na naukę a ich mózgi otwarte na przyswajanie nowych języków. Dziecko przed 7 rokiem życia uczy się języka obcego w podobnie jak ojczystego( bierze w tym udział prawa półkula mózgowa) Kiedy uczymy się języka później nie wykorzystujemy wrodzonych struktur dostępnych małym dzieciom, co wiąże się z większym wysiłkiem (odpowiedzialna jest za to lewa półkula mózgowa).

Dzieci dwujęzyczne

W komfortowej sytuacji są dzieci wychowujące się w rodzinie dwujęzycznej, gdzie jeden rodzić mówi w danym języku a drugi w innym. Od urodzenia maja one kontakt z dwoma językami i w naturalny sposób mogą je przyswajać. Dzieci takie nauczą się swobodnie „przeskakiwać” z języka na język. Podobnie jest z dziećmi wychowującymi się poza granicami ojczystego kraju, których rodzice znają biegle język obowiązujący w państwie,w którym mieszkają.
Jednak nie trzeba mieszkać za granicą, żeby sprawić, że nasze dziecko będzie bilingwistyczne. Wystarczy dobra znajomość języka obcego i codzienne mówienie w tym języku do dziecka.

Język obcy w szkole

Język obcy jest obowiązkowym przedmiotem w polskich szkołach już od podstawówki. Jednak  sposób w jaki prowadzone są zajęcia i wykorzystywane na nich metody mogą nie wystarczyć dziecku, aby dobrze poznało język obcy. Kilkuletnie dzieci mogą zwyczajnie nudzić się przepisywaniem czegoś z tablicy, z drugiej strony nie nauczą się wiele,kiedy pani zadaje im kolorowankę. Najmłodsze dzieci ucząc się języka powinny przede wszystkim słuchać i mówić. Wiele zależy od tego w jaki sposób nauczyciel prowadzi zajęcia. Oczywiste jest to, że realizuje on odgórny program, ale to już od jego inwencji zależy, czy zajęcia będą atrakcyjne dla dzieci i czy zainteresują się one lekcją. Niezależnie od tego, ważne jest aby kontrolować postępy w nauce dziecka, sprawdzić czy nauczyło się tego,c zego wymaga od niego nauczyciel oraz czy odrobiło pracę domową. Jeśli starsze  dziecko nie radzi sobie z językiem obcym w szkole, a my nie potrafimy mu pomóc, może warto pomyśleć o zajęciach wyrównawczych, korepetycjach lub dodatkowym kursie angielskiego.

Jak pomóc dziecku  uczyć się języka?
Zacznij jak najwcześniej, nawet już około 4 roku życia. Jeśli sama znasz język możesz zacząć uczyć dziecko poprzez zabawę, np. nazywając po angielsku zwierzątka czy kolory. Jeśli biegle posługujesz się np. angielskim, mów w nim do dziecka, np. codziennie przez godzinę. Na rynku dostępnych jest wiele książeczek i kursów dla dzieci do samodzielnej nauki w domu. Spróbuj wykorzystać któryś z nich, dostosowując go do wieku dziecka. Włączaj dziecku angielskie radio czy telewizję. Od czasu do czasu obejrzyjcie razem obcojęzyczną bajkę. Zapisz dziecko na kurs w szkole językowej. Istnieje wiele metod nauczania języków obcych. Zapoznaj się z nimi, zobacz co oferuje najbliższa szkoła językowa i wybierz odpowiednia metodę dla twojego dziecka.

Jeśli dziecko chodzi już do szkoły i uczy się języka pilnuj, aby nie zaniedbywało nauki. Wsparcie rodziców jest tak samo ważne, kiedy dziecko chodzi na kurs do szkoły językowej. Pamiętaj, żeby nie przeciążać dziecka nauką i zajęciami dodatkowymi. Jeśli oprócz kursu językowego będzie miało na głowie kilka innych zajęć dodatkowych, będzie po prostu zmęczone i może nie podołać postawionym przed nim zadaniom. Dzieci muszą mieć czas na odpoczynek, zabawę i zwyczajne leniuchowanie. Nie stawiaj dziecku poprzeczki zbyt wysoko i nie miej wygórowanych wymagań. Dzieci uczą się w swoim tempie. Spraw,żeby nauka języka w domu była dla dziecka przyjemnością. Ucz je poprzez zabawę, a jeśli odrabiasz z nim zadania domowe z kursu czy szkoły to ustal godzinę odrabiania lekcji i zadbaj o sprzyjającą atmosferę. Pamiętaj, że nauka nie może trwać zbyt długo, bo im młodsze dziecko tym trudniej o skupienie. Nie zamęczaj dziecka nauką, bo go zniechęcisz. To ma być dla niego przyjemność, a nie przykry obowiązek.

Przyszłość dziecka w rękach rodziców

Znajomość języków obcych, a w szczególności angielskiego jest bardzo ważna. Już od najmłodszych lat dziecko powinno przyswajać sobie ten język, po to , by w przyszłości znać go biegle. Zadaniem rodziców jest prowadzenie dziecka po ścieżkach nauki i umożliwienie mu zdobywanie wiedzy. W najmłodszych latach życia, kiedy to ludzkie umysły są najbardziej chłonne to od rodziców zależy czy dziecięce możliwości zostaną właściwie wykorzystane. W rękach rodziców leży przyszłość dziecka, dlatego ważne jest, aby odpowiedzialnie wywiązali się oni ze swojego zadania.