URODA I ZDROWIE

Jak leczyć otyłość u dzieci?

18 stycznia 2013, dodał: dietetyk medyczny

Leczenie otyłości u dzieci jest niezwykle trudne, gdyż stosowanie diet niskokalorycznych, a tym bardziej leków czy ziół odchudzających jest w tym wieku bardzo niebezpieczne. Dieta niedoborowa może prowadzić do poważnych zaburzeń rozwojowych w młodym organizmie.

W przypadku walki z otyłością u dzieci konieczna jest konsultacja z interdyscyplinarnym zespołem w skład którego powinien wejść dietetyk, psycholog oraz lekarz.


Istnieją trzy główne czynniki powodujące otyłość: genetyczne, środowiskowe oraz zbyt duża ilość pożywienia. Na geny nie mamy wpływu, jednak powodują one otyłość w zaledwie 5%! Natomiast czynniki środowiskowe, jak również ilość i jakość spożywanego pokarmu możemy (i powinniśmy) modyfikować sami.
Przy modyfikowaniu diety dziecka dzienne zapotrzebowanie kaloryczne powinno wynosić tyle ile u zdrowego dziecka w danym wieku (bez nadwagi). Proces zmniejszania kaloryczności diety (do fizjologicznej normy) powinien przebiegać stopniowo, tak by dziecko nie wyczuwało drastycznych zmian w jakości i ilości spożywanych posiłków. Pomimo, że kaloryczność posiłków będzie się stopniowo zmniejszała konieczne jest, aby dostarczały one wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Na początek eliminujemy przegryzki, słone i słodkie przekąski oraz odstawiamy słodkie napoje – soki, słodzone gazowane napoje oraz eliminujemy cukier dodawany do dań.

Wyeliminowane pokarmy warto zastąpić warzywami i niskokalorycznymi owocami, pieczywo białe i półsłodkie zastąp pieczywem razowym oraz grubymi kaszami – są to naturalne źródła błonnika, który szybko powoduje uczucie sytości (co znacznie obniża łaknienie).

Od najmłodszych lat trzeba systematycznie wypracowywać u dziecka prawidłowe postawy żywieniowe: spożywanie regularnie 4-5 wartościowych posiłków dziennie i nie podjadanie pomiędzy nimi, nie spożywanie posiłków przed telewizorem, jak również nie zastępowanie posiłku słodyczami. Bardzo istotną i często praktykowaną metodą wychowawczą jest stosowanie pokarmu jako nagrody! Należy się tego wystrzegać i nie przyzwyczajać dziecka do tego typu praktyk.

Równolegle należy koniecznie zwiększyć aktywność fizyczną dziecka – spacery, gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Staraj się odwracać uwagę dziecka poprzez zachęcanie go do różnego rodzaju zajęć poza szkolnych (rysowanie, czytanie, taniec i in.) przez co więcej czasu i uwagi zacznie ono poświęcać swoim nowym zainteresowaniem aniżeli posiłkom.

Są to jedynie ogólne wytyczne, ich przestrzeganie z całą pewnością pomoże w walce z nadwagą u dziecka. Jednak przypominam, iż tego typu pacjenci muszą być objęci szczególną opieką, dlatego przed zastosowaniem jakiejkolwiek większej modyfikacji diety konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Justyna Marszałkowska – Dietetyk medyczny


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Jak leczyć otyłość u dzieci?

  1. avatar nie ty pisze:

    hamstwo w państwie i na świecie również

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

garnier color naturals 102
Fajny kolorek na lato, ja bym się tak przefarbowała:)
Peeling
Ja robię domowy peeling z cukru trzcinowego, olejku migdałowego i fusów kawy:)
Gdzie szukać oprogramowania dla fir…
Są też darmowe programy, np. do faktur, które wystarczają w przypadku mniejszych firm.
Piersi
Oczywiście że efekt będzie nietrwały, czyli po odstawieniu kremu czy tabletek spada poziom substancji...