Jak leczyć otyłość u dzieci?

18 stycznia 2013, dodał: dietetyk medyczny

Leczenie otyłości u dzieci jest niezwykle trudne, gdyż stosowanie diet niskokalorycznych, a tym bardziej leków czy ziół odchudzających jest w tym wieku bardzo niebezpieczne. Dieta niedoborowa może prowadzić do poważnych zaburzeń rozwojowych w młodym organizmie.

W przypadku walki z otyłością u dzieci konieczna jest konsultacja z interdyscyplinarnym zespołem w skład którego powinien wejść dietetyk, psycholog oraz lekarz.


Istnieją trzy główne czynniki powodujące otyłość: genetyczne, środowiskowe oraz zbyt duża ilość pożywienia. Na geny nie mamy wpływu, jednak powodują one otyłość w zaledwie 5%! Natomiast czynniki środowiskowe, jak również ilość i jakość spożywanego pokarmu możemy (i powinniśmy) modyfikować sami.
Przy modyfikowaniu diety dziecka dzienne zapotrzebowanie kaloryczne powinno wynosić tyle ile u zdrowego dziecka w danym wieku (bez nadwagi). Proces zmniejszania kaloryczności diety (do fizjologicznej normy) powinien przebiegać stopniowo, tak by dziecko nie wyczuwało drastycznych zmian w jakości i ilości spożywanych posiłków. Pomimo, że kaloryczność posiłków będzie się stopniowo zmniejszała konieczne jest, aby dostarczały one wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Na początek eliminujemy przegryzki, słone i słodkie przekąski oraz odstawiamy słodkie napoje – soki, słodzone gazowane napoje oraz eliminujemy cukier dodawany do dań.

Wyeliminowane pokarmy warto zastąpić warzywami i niskokalorycznymi owocami, pieczywo białe i półsłodkie zastąp pieczywem razowym oraz grubymi kaszami – są to naturalne źródła błonnika, który szybko powoduje uczucie sytości (co znacznie obniża łaknienie).

Od najmłodszych lat trzeba systematycznie wypracowywać u dziecka prawidłowe postawy żywieniowe: spożywanie regularnie 4-5 wartościowych posiłków dziennie i nie podjadanie pomiędzy nimi, nie spożywanie posiłków przed telewizorem, jak również nie zastępowanie posiłku słodyczami. Bardzo istotną i często praktykowaną metodą wychowawczą jest stosowanie pokarmu jako nagrody! Należy się tego wystrzegać i nie przyzwyczajać dziecka do tego typu praktyk.

Równolegle należy koniecznie zwiększyć aktywność fizyczną dziecka – spacery, gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Staraj się odwracać uwagę dziecka poprzez zachęcanie go do różnego rodzaju zajęć poza szkolnych (rysowanie, czytanie, taniec i in.) przez co więcej czasu i uwagi zacznie ono poświęcać swoim nowym zainteresowaniem aniżeli posiłkom.

Są to jedynie ogólne wytyczne, ich przestrzeganie z całą pewnością pomoże w walce z nadwagą u dziecka. Jednak przypominam, iż tego typu pacjenci muszą być objęci szczególną opieką, dlatego przed zastosowaniem jakiejkolwiek większej modyfikacji diety konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Justyna Marszałkowska – Dietetyk medyczny


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Jak leczyć otyłość u dzieci?

  1. avatar nie ty pisze:

    hamstwo w państwie i na świecie również

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Nowoczesne urządzenie wibroakustyczne - leczy bóle, wspomaga regenerację organizmu
Cena:
1 790,00 zł – 2 120,00 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Czy warto "dawać szansę" facetowi?…
Moim zdaniem w związku także na początku powinno obowiązywać partnerstwo, bo jak jedna...
Depresja a miejsce pracy
Zawsze można pracę zmienić albo - zmienić nastawienie. Znalezienie jakiejś dobrej strony danego...
Problemy z wypróżnianiem
No właśnie - nie wszyscy. Wiesz, że prawidłowa pozycja to taka w kucki? Tak,...
Zakład pogrzebowy - jaki wybrać?
Ciężka jest strata osoby bliskiej, a najgorsza jeżeli jest niespodziewana... Ważne jest na...