URODA I ZDROWIE

Jak leczyć depresję?

26 lutego 2019, dodał: Redakcja

Złe samopoczucie, smutek, zagubienie i poczucie przytłoczenia codziennością może zdarzyć się każdemu. Na nastrój wpływać może pogoda, zła sytuacja materialna, kłopoty w pracy lub w związku. Jednak coraz więcej osób odczuwa żal i smutek także wtedy, kiedy nie ma ku temu powodów. Brak umiejętności cieszenia się życiem i czerpania z niego, ciągłe poczucie smutku i beznadziei mogą sugerować depresję, a jej skuteczne leczenie musi odbywać się pod kontrolą specjalistów.

Czym jest depresja?

Sama nazwa tego zaburzenia psychicznego wiąże się z łacińskimi słowami „depressio” (głębokość) i „deprimere” (przygniatać). Osoby, które cierpią na depresję, czują głęboki smutek, który nie mija, często mają niską samoocenę i nie wierzą w siebie, czują się winne, nie są skore do podejmowania wyzwań i nie odczuwają radości nawet wtedy, kiedy wyraźnie mają ku temu powody. Depresja nie tylko utrudnia codzienne życie, ale może być nawet niebezpieczna dla życia, ponieważ wielu chorych ma myśli samobójcze. Jednocześnie chorzy, którzy czują się ciągle zagubieni i zniechęceni do życia, nie szukają pomocy u specjalistów.

Objawy depresji

Nie każdy spadek nastroju można nazwać depresją. Depresja to stan długotrwały, przewlekły, pacjent czuje ciągłe zmęczenie, traci zainteresowanie czynnościami, które niegdyś bardzo lubił. Osoby z depresją odczuwają ciągły, często irracjonalny lęk, mają niską samoocenę, zaburzenia uwagi i koncentracji, ich myśli krążą wokół wydarzeń negatywnych. Depresja wpływa też negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Pojawić się może bezsenność albo senność nadmierna, ciągłe zmęczenie, zaburzenie cyklu miesiączkowego, apetytu, wahania wagi, bóle głowy, suchość w gardle.

Pacjenci z depresją często też mają różne objawy somatyczne i szukają pomocy u lekarzy rodzinnych czy specjalistów, próbują leczyć przeróżne schorzenia, co nie przynosi rezultatów, ponieważ ich przyczyną jest właśnie depresja. Specjaliści leczenia depresji wyróżniają też depresję poporodową, lękową  (neurotyczna), dystymię (depresja przewlekła), depresję w przebiegu Choroby Afektywnej Dwubiegunowej i depresję sezonową. Warto też odróżnić depresję endogenną od egzogennej. Endogenna związana jest z funkcjonowaniem całego organizmu, w szczególności z układem nerwowym pacjenta. Osoba chora może cierpieć z powodu zaburzeń w ilości neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina, noradrenalina. Odwrotnym stanem jest depresja egzogenna. W jej przypadku depresja jest wynikiem wyjątkowo stresujących lub przykrych wydarzeń życiowych.

Skuteczne leczenie depresji

Na depresję częściej chorują kobiety, niż mężczyźni, ale one też częściej szukają pomocy specjalistów. Jeśli diagnoza została profesjonalnie postawiona, a osoba chora podejmie się leczenia, z czasem zauważa pozytywne zmiany w swoim nastroju. W mediach elektronicznych znaleźć można wiele porad, jak leczyć depresję. Większość z nich opiera się jednak na mało profesjonalnych informacjach i może tylko pogłębić problem osób borykających się z tą chorobą. Depresja to poważna choroba, która wymaga nadzoru lekarzy różnych specjalności. Leczenie depresji, to przede wszystkim stały nadzór psychiatry, który może współpracować z neurologiem, psychologiem i psychoterapeutą. Leczenie depresji może opierać się tylko na psychoterapii lub na farmakoterapii i psychoterapii łącznie. W przypadku leczenia ciężkiej postaci depresji może okazać się konieczna hospitalizacja. Osoby z depresją niejednokrotnie szukają kompleksowej pomocy w Centrum Terapii Gedeon Medica. To dobre rozwiązanie, ponieważ Centrum oferuje właściwą pomoc, adekwatną dla każdego pacjenta .

Psychoterapia – skuteczne leczenie depresji

Centrum Terapii Gedeon Medica zapewnia chorym leczenie psychoterapią. Stosujemy psychoterapię indywidualną i grupową. Psychoterapia może być w nurcie behawioralno-poznawczym lub psychodynamicznym. Założeniem terapii behawioralno-poznawczej jest pogłębianie rozumienia własnych zachowań, badanie ich konsekwencji oraz wprowadzanie zmian na tu i teraz. Poprzez zachęcanie pacjentów do eksperymentowania z nowymi zachowaniami – mają pacjenci możliwość zbadania – czy w rzeczywistości ich katastroficzne myśli są prawdziwe. Dzięki zmianie zachowania – możemy doświadczyć nowych sytuacji, które mogą pozytywnie wpływać na zmianę postrzegania. Wygaszanie nawyków podtrzymujących objawy chorobowe jest ważnym elementem w pracy terapeutycznej.

Psychoterapia psychodynamiczna daje pacjentowi możliwość przepracowania różnych, trudnych doświadczeń osobistych. W Osobie Terapeuty pomieścić się mogą wyprojektowane i przeniesione z ważnych osób (np. matka, partner) emocje i uczucia pacjenta, które w terapii zostają wyciągnięte z nieświadomości, ponownie przeżyte, a następnie omówione i przeformułowane na takie, które będą bardziej adaptacyjne i rozwojowe.

Więcej o leczeniu depresji znajdziesz tutaj: http://www.gedeonmedica.pl/centrum-terapii/leczenie-depresji

Farmakologiczne wsparcie w leczeniu depresji

Farmakologiczne leczenie depresji stosowane jest zwykle w pierwszej fazie choroby lub w zaostrzeniu objawów. Leki dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta. W Centrum Terapii Gedeon Medica stosujemy leki zgodnie z aktualnymi światowymi standardami medycznymi. Stosujemy leki, tylko wtedy, kiedy są ku temu pełne wskazania.

Obie metody leczenia depresji

Bardzo dobre efekty leczenia depresji zauważalne są w przypadku łączenia farmakoterapii i psychoterapii. Dzieje się tak zwykle na początku terapii i w okresach zaostrzeń objawów. W przypadku dobrze prowadzonej psychoterapii i skutecznej farmakoterapii, z czasem, możemy powoli , oczywiście pod stała kontrolą lekarska, wycofywać się z farmakoterapii i pozostać tylko na psychoterapii. Jednak te wszystkie zmiany, musi kontrolować i zalecać, lekarz prowadzący. Pacjent nie powinien robić takich zmian samodzielnie, nawet wtedy kiedy zaczyna czuć się bardzo dobrze. Z punktu widzenia pacjenta – duża poprawa samopoczucia – jest dobra, ale co do decyzji kontynuacji lub zmiany terapii – najlepiej – jak wypowie się lekarz prowadzący, gdyż jego spojrzenie jest po pierwsze z zewnątrz, po drugie jest obiektywne, po trzecie wynika z wieloletniego doświadczenia w pracy z pacjentem.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

odpryskujący lakier
U mnie bez dobrego top coatu lakier potrafi szybko odprysnąć lub odpaść- wystarczy...
Rozdwajająca się płytka
Ja jestem ogromną fanką odżywek od Eveline... Są rewelacyjne w działaniu, dość...
Manicure i pedicure w domu
Ostatnio bardzo intensywnie dbam o paznokcie, nawet sama opanowałam tajną technikę manicure'u...
Ubezpieczenie OC
W razie problemów z wygasającym ubezpieczeniem OC zachęcam do skorzystania z porównywarki -porównasz ubezpieczenia...