Jak łączyć kolory we wnętrzu – praktyczny poradnik | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak łączyć kolory we wnętrzu – praktyczny poradnik

4 września 2017, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Z kolorami można eksperymentować i tworzyć nawet najbardziej szokujące połączenia. Jednak aby móc bawić się odcieniami, należy poznać podstawowe zasady łączenia kolorów. Dopiero kiedy poznamy te zależności, możemy bez obaw wybierać odważne zestawienia i dostosowywać różne odcienie palety do swoich potrzeb. Wraz z Dekoria.pl przygotowaliśmy praktyczny poradnik, jak łączyć kolory we wnętrzach.

 

Dekoria.pl, dywan Modern Impression Green

Do tej pory odnotowano ponad 150 nazw kolorów, które funkcjonują w malarstwie, modzie czy aranżacji wnętrz. Wszystkie te odcienie powstają z połączenia kolorów podstawowych – czerwonego, niebieskiego i żółtego. Aby lepiej poznać zasady łączenia kolorów, korzysta się z tzw. koła barw. Co ciekawe, ten wynalazek istnieje już od XVII wieku, a jego pierwotną wersję stworzył Isaac Newton.

Na kole barw znajduje się 12 kolorów – 3 kolory podstawowe, 3 kolory pochodne (fioletowy, pomarańczowy, zielony) oraz 6 kolorów trzeciego rzędu (barwy powstałe po połączeniu kolorów podstawowych i pochodnych). Co więcej, w kole barw znajduje się kilka różnych odcieni danego koloru.

Koło barw

 

Jak łączyć ze sobą kolory z koła barw?

Podstawową zasadą w tworzeniu zestawień kolorystycznych jest wykorzystanie maksymalnie trzech kolorów głównych (choć dopuszcza się nawet pięć, jeśli umiejętnie je połączymy) w danym pomieszczeniu.

Wyróżniamy cztery rodzaje zestawień kolorystycznych:

– Barwy monochromatyczne, czyli połączenie kilku tonacji jednego koloru o tej samej temperaturze np. wykorzystanie odcieni zielonego, od najciemniejszego do najjaśniejszego, w całym pomieszczeniu. Połączenia te sprawdzą się np. w sypialni.

– Barwy komplementarne, czyli łączenie kolorów znajdujących się po przeciwnej stronie koła np. żółty i niebieski. W ten sposób kolory stają się wyrazistsze i intensywne. Połączenia te sprawdzą się np. w salonie.

– Barwy analogiczne, czyli połączenie trzech kolorów znajdujących się obok siebie na kole barw np. zielony, zielono-żółty i żółty. Jest to odważne zestawienie, w którym zachowana jest jednak spójność kolorystyczna. Sprawdzi się np. w salonie lub jadalni.

– Barwy w harmonii trójkąta, czyli wykorzystanie trzech barw znajdujących się na szczytach trójkąta równobocznego, który wpisujemy w koło barw (inaczej – co 4 kolor na kole barw) np. niebieski, żółty, czerwony. Na pierwszy rzut oka takie połączenie może wydawać się przesadą, jednak kolory te wspaniale się dopełniają. Z jednej strony łagodzą one kontrast, z drugiej natomiast podkreślają głębię kolorystyczną.

Psychologia barw, czyli jaki kolor wybrać do konkretnego pomieszczenia

O tym, że kolory oddziałują na nasze emocje i zachowanie, wiadomo od lat. Dlatego podczas wybierania kolorów ścian, elementów wyposażenia, tkanin i dodatków warto uwzględnić, w jaki sposób będą one wpływać na nas na co dzień.

– W salonie możemy pozwolić sobie na prawdziwą zabawę kolorami. Pokój dzienny może stać się energetyczny za sprawą połączenia koloru czerwonego z białym lub kremowym. Gdy wybierzemy kombinację żółtego i szarego oraz dodamy do tego elementy drewniane, stworzymy pomieszczenie naturalne i relaksujące. W salonie można także bez obaw wykorzystać modne w danym sezonie kolory, takie jak zielony czy turkusowy.

– Do kuchni najczęściej wybieranymi kolorami są biały i szary. Szafki oraz ściany w tych odcieniach są neutralną bazą dla ciekawych kuchennych dodatków. W tym pomieszczeniu warto wybrać elementy dekoracyjne np. w kolorze zielonym, które idealnie będą współgrać z ziołami ustawionymi na parapecie.

– W sypialni najlepiej sprawdzą się jasne, neutralne kolory na ścianach i meblach oraz intensywniejsze kolory w dodatkach. Pomieszczenie, w którym śpimy, powinno roztaczać aurę odpoczynku i wyciszenia. Idealnie do tego sprawdzą się odcienie pastelowe, beżowe i błękitne. Neutralną aranżację można również osiągnąć za pomocą białego i szarego koloru.

Więcej ciekawych połączeń kolorystycznych we wnętrzach można znaleźć na stronie www.dekoria.pl.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz