Jelita to centrum dowodzenia całego organizmu. Coraz więcej mówi się o zbawiennym wpływie mikroflory jelitowej na zdrowie, a jej zaburzenia leczy się odpowiednimi preparatami. To, co się dzieje w jelitach, ma bezpośredni wpływ na odporność, zdrowie psychiczne, kondycję i samopoczucie. Krótko mówiąc, żeby czuć się dobrze, trzeba dbać o ten wyjątkowy narząd. Jak to zrobić, by uniknąć przykrych dolegliwości? Podpowiadamy.
Dobre jedzenie
Tym, co jest szczególnie istotne dla naszych jelit, jest dieta. Odpowiednio skonstruowany jadłospis pozwoli dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i substancji odżywczych. Wśród produktów, które są dla jelit szczególnie cenne, są te bogate w dobre bakterie. Najczęściej wymienia się tu kiszonki (kiszona kapusta, ogórka, cytryna, rzodkiewki, kombucha, kimchi) i nabiał (jogurty, twarożki, zsiadłe mleko, roślinne jogurty). Jedząc je regularnie, zatroszczymy się o odpowiedni skład mikroflory jelitowej. Jeśli odczuwamy problemy w pracy jelit, sięgnijmy po probiotyki apteczne w formie leku. Pozwolą one uzupełnić poziom dobrych bakterii, normalizując pracę układu trawiennego.
Błonnik przeciwko zaparciom
Innym składnikiem, który ma szczególne znaczenie dla sprawnego trawienia, jest błonnik. To włókno pokarmowe nie ulega trawieniu w organizmie, działając na system pokarmowy niczym miotełka – wymiata resztki, umożliwiając ich usunięcie z organizmu. Pokarmy bogate w błonnik zapobiegają zaparciom – jeśli się z nimi zmagamy, wzbogaćmy dietę o jedzenie pełne tego włókna pokarmowego. Możemy też sięgnąć po Colon C – dzięki łupinie babki jajowatej psyllium i obecności bakterii kwasu mlekowego preparat kompleksowo poprawia pracę jelit. Polecany jest dla osób, które zmagają się z zaparciami będącymi wynikiem nieprawidłowych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej. Colon C naturalnie i bezpiecznie wpływa na poprawę trawienia.
Ruszamy się!
Dla dobrej kondycji jelit istotna jest również aktywność fizyczna. Im więcej się ruszamy, tym lepiej działa nasz układ trawienny. Ruch pozwala usprawnić motorykę jelit, zapobiegając zaparciom. Żeby sport działał na nas pozytywnie, powinniśmy uprawiać go regularnie – przynajmniej trzy razy w tygodniu po kilkanaście, kilkadziesiąt minut. Każdy bez wątpienia znajdzie aktywność odpowiadającą jego potrzebom. Możemy spacerować, biegać, chodzić na siłownię, tańczyć, pływać – każdy ruch jest lepszy niż brak ruchu.
Woda zdrowia doda
Nie możemy też zapomnieć o piciu wody. Codziennie pijmy przynajmniej 2 litry wody, popijajmy niewielkimi łykami, regularnie przez cały dzień. Systematyczne nawadnianie organizmu zapobiega zaparciom, umożliwiając sprawne wypróżnianie. Woda jest niezbędnym elementem zdrowej diety i powinniśmy nauczyć się spożywać ją tak często, jak to możliwe. Bez niej niemożliwe jest utrzymanie zdrowia – nie tylko układu trawiennego, ale całego organizmu. Pijmy czystą wodę, świeże soki z warzyw i owoców, napary ziołowe. Jedzmy też zupy – to połączenie warzyw i płynów doskonale wpływa na nasz organizm.