Jak jeść czosnek – przepisy na smaczne dania!
Czosnek pomimo charakterystycznego zapachu i smaku, jest uznawany za naturalny antybiotyk. Sprawdźcie jakie posiada właściwości oraz jakie pyszne dania można z nim przyrządzić.
Właściwości czosnku
Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, to kryje w sobie aminokwasy, cukry, związki flawonoidowe, witaminy B,C i A, sole mineralne czy mikroelementy. Swój ostry zapach zawdzięcza olejkom eterycznym, które są bogate w siarczki oraz allicynę. Niestety najzdrowszy wypada w postaci surowej, jednak po obróbce wciąż zachowuje mnóstwo cennych właściwości.
Główne zalety jedzenia czosnku:
- zwalcza infekcje
- eliminuje pasożyty jelitowe
- hamuje rozwój bakterii
- działa odmładzająco
- wspomaga walkę z nowotworami
- obniża ciśnienie krwi
- wspomaga trawienie
Zdecydowanie zalecamy spożywanie czosnku w okresie przeziębień. Warto więc profilaktycznie po niego sięgać aby zmniejszyć ryzyko złapania grypy. Ponadto czosnek działa podobnie jak aspiryna, zmniejsza lepkość krwi oraz powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych. Dzięki temu może Was uchronić przed zawałem serca czy udarem mózgu. Jeżeli zmagacie się z problemami trawiennymi, to tutaj również pomoże Wam ta biała kulka. Przyśpieszy wydzielanie żółci, usprawni pracę jelit i wyeliminuje nieprzyjemne wzdęcia.
Nalewka czosnkowa
Co kupić?
- 100 g rozdrobnionego czosnku
- 1/2 litra czystej wódki
- naczynie np. słoik
Przygotowanie:
Czosnek zalejcie wódką i odstawcie w ciepłe miejsce na 10 dni. Pamiętajcie, aby co jakiś czas wstrząsać naczyniem. Po upływie wskazanego czasu przecedźcie nalewkę i trzymajcie ją w lodówce. Spożywajcie ją dwa razy dziennie po 10-20 kropli, wymieszane w 1/4 szklance wody. Nalewka obniży Wasze ciśnienie krwi oraz cholesterol. Dodatkowo pomoże przy bólach reumatycznych. Po miesięcznej kuracji, koniecznie zróbcie sobie kilkutygodniową przerwę.
Zupa czosnkowa
Co kupić?
- 1 duża główka czosnku
- 1 l wywaru drobiowego
- 1 mały seler
- 2 małe ziemniaki
- 2 cebule dymki
- 125 ml śmietany 30%
- 2 liście laurowe
- 2 ziarna pieprzu
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Odetnijcie górę główki czosnku, a reszty nie obierajcie z łupiny. Następnie włóżcie ją do małego, żaroodpornego naczynia i skropcie oliwą. Pieczcie przez ok 30 minut w 180 stopniach. Ziemniaki, cebulę oraz selera obierzcie i pokrójcie. W garnku rozgrzejcie oliwę i podsmażcie warzywa. Dodajcie pieprz oraz liść laurowy. Następnie dodajcie upieczony czosnek i zalejcie całość wywarem. Gotujcie jeszcze 20 minut. Wyjmijcie liście i kulki pieprzy, dodajcie śmietanę i zmiksujcie na gładki krem. Doprawcie do smaku i podawajcie np. z grzankami lub ulubionymi ziołami.
Czosnkowy sos
Co kupić?
- 4 ząbki czosnku
- 150 ml jogurtu
- koperek
- opcjonalnie: sól pieprz
Przygotowanie:
Wymieszajcie jogurt z przyprawami i dodajcie przeciśnięty czosnek. Dokładnie wymieszajcie i odstawcie do przegryzienia się. Dodawajcie do sałatek czy ulubionych dań.
Risotto z czosnkiem niedźwiedzim
dodał: pinkmause
Co kupić?
Składniki:
- 250 g szparagów
- 2 kostki bulionu warzywnego
- 1 duża biała cebula
- 50 g czosnku niedźwiedziego
- 1 cytryna
- 20 g mięty
- 400 g ryżu arborio
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 250 ml białego wina
Przygotowanie:
Ugotujcie główki szparagów w osolonej wodzie. Pozostałe łodygi szparagów pokrójcie na kawałki o wielkości 1 cm. Obierzcie i drobno pokrójcie cebulę. Umyjcie liście czosnku, pozostawiając kwiaty do dekoracji. Jaśniejsze łodygi czosnku drobno posiekajcie. W rondlu podgrzejcie 1 łyżkę oleju, dodajcie pokrojoną cebulę i pokrojone łodygi czosnku niedźwiedziego i smażcie na małym ogniu przez około 10 min. Zmiksujcie: liście czosnku, 2 łyżki oliwy, skórkę i sok z 1/2 cytryny, 10 liści mięty i szczyptą soli i pieprzu. Do cebuli dodajcie ryż i wymieszać. Wlejcie wino i gotujcie na wolnym ogniu, następnie stopniowo dodawajcie gorący bulion. Proces powinien zająć ok. 20-25 min. Dodajcie szparagi i wymieszajcie. Gotujcie do miękkości. Podawajcie z pastą czosnkową, liśćmi mięty i czosnkowymi kwiatami.
Pieczywo czosnkowe
Co kupić?
- bagietki
- ząbki czosnku
- oliwa z oliwek
- starty ser
Przygotowanie:
Czosnek natnijcie gęsto i rozsmarujcie na bagietkach. Możecie również przecisnąć go przez praskę. Pieczywo skropcie oliwą i posypcie serem. Pieczcie do chrupkości.
Czosnek z grilla
dodał: Justyna
Co kupić?
- 2 duże główki czosnku
Przygotowanie:
Czosnek zawińcie w folię i włóżcie do żaru. Po 15 minutach wyjmijcie i jeżeli jest miękki to rozsmarujcie na bagietce.
zobacz również:
Czosnek – naturalny antybiotyk na przeziębienie i poprawę odporności |
Czosnek niedźwiedzi w kuchni – właściwości i przepisy |
Czosnek zapobiega rakowi? |