Jak efektownie i funkcjonalnie oświetlić mieszkanie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak efektownie i funkcjonalnie oświetlić mieszkanie

10 kwietnia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Ekspozycja na naturalne światło sprawia, że lepiej śpimy, jesteśmy bardziej aktywni i cieszymy się zdecydowanie lepszym humorem. W Polsce jednak nie możemy pochwalić się dużą liczbą słonecznych dni. Właśnie dlatego w domu trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie. W tym celu wybierz lampy, lampki, kinkiety oraz świeczniki.

Dekoria.pl_Kinkiet-Vancouver

Oświetlenie w domu dzieli się na 3 podstawowe kategorie:

  • naturalne,
  • ogólne (inaczej rozproszone),
  • miejscowe (inaczej strefowe).

Pierwsza z nich to nic innego, jak promienie słońca wpadające przez okna. Druga służy do równomiernego oświetlania większej powierzchni. Trzecia – koncentruje się na oświetleniu mniejszej ilości miejsca, najczęściej jest to lampa biurowa, kinkiet lub listwa ledowa. Co ważne, wszystkie typy oświetlenia mogą działać niezależnie od siebie lub wspólnie – gdy zależy Ci na jak największej ilości światła w pomieszczeniach.

Dekoria.pl_komplet_swiecznikow_Mix_Cooper

Mogłoby się wydawać, że rodzaj i wygląd lampy nie ma znaczenia (ważne, by świeciła), ale nic bardziej mylnego. Specjaliści marki Dekoria podpowiadają, jakie lampy wprowadzić do wnętrza i dlaczego warto to zrobić.

  1. Lampy wiszące, czyli główne źródło światła

Znajdują się w centralnym punkcie każdego sufitu. Mogą przybierać postać bardziej minimalistyczną lub bardziej strojną. Wybór należy tutaj do Ciebie. Ważne jednak, by pamiętać, że oświetlenie tego typu instalujemy w pierwszej kolejności – połączenia elektryczne bywają skomplikowane. Ach, te wiszące z sufitu żarówki podczas budowy!

Dekoria.pl_Lampa-wiszaca-Loft-Cooper-III

Oświetlenie ogólne, dzięki oświetlaniu całego wnętrza, umożliwia przede wszystkim bezpieczne poruszanie się po wszystkich pomieszczeniach. Dlatego są tutaj wykorzystywane głównie lampy sufitowe, reflektory oraz lampy halogenowe lub ledowe.

Podczas wybierania odpowiedniej lampy wiszącej pamiętaj, by zwrócić uwagę na możliwość regulacji jasności oświetlenia. To funkcjonalność przyda Ci się w wielu sytuacjach, np. światło do czytania powinno być jaśniejsze i mocniejsze, ale podczas spotkania we dwoje lepiej zadbać o klimat oraz przyciemnione wnętrze. Warto także zainstalować kilka włączników w różnych miejscach – dzięki temu z każdego miejsca w pokoju lub domu będziesz mógł sterować światłem w konkretnych pomieszczeniach.

Dekoria.pl_Lampa-wiszaca-Milena-dark-cooper

Z pewnością zastanawiasz się również nad wyglądem lampy wiszącej. Powinna być neutralna czy może wręcz przeciwnie – przykuwać uwagę od samego początku? Na tak postawione pytania nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od stylu dominującego w danym pomieszczeniu. W minimalistycznych lub industrialnych wnętrzach warto wykorzystać szklane lub metalowe obudowy, np. modele lamp wiszących Cage lub Vancouver. W klasycznym salonie skąpanym w stonowanych barwach powieś lampę wiszącą Milena dark cooper – jej drewniane łączenie łagodzi metaliczne wykończenie i wpisuje się w prostą aranżację wnętrza.

Dekoria.pl_Lampa-wiszaca-Cage

  1. Lampy stołowe, czyli oświetlenie miejscowe w całym domu

Oświetlenie miejscowe lub inaczej strefowe działa jedynie na małej powierzchni – dokładnie tam, gdzie tego potrzebujesz:

  • przy miejscach pracy,
  • w kąciku do czytania,
  • w kąciku do wykonywania codziennych prac domowych.

Z tego powodu lampy i lampki rozstawione są w różnych miejscach: w rogu na podłodze, na stole, komodzie lub stoliku nocnym.

Dekoria.pl_Lampa-stolowa-Anette-Ice-Blue

Instalując w pokojach dodatkowe lampy, pamiętaj, by ich ustawienia pomagały w wykonywaniu określonej pracy, a nie przeszkadzały. Zadbaj m.in. o to, by światło nie raziło Cię w oczy. Pomogą w tym odpowiednie klosze (np. z materiału), które skutecznie rozproszą promienie i stworzą delikatniejszą poświatę. Zwróć też uwagę – zwłaszcza podczas urządzania miejsca pracy – którą ręką się posługujesz. Jeśli jesteś praworęczny, to lampę ustaw po stronie lewej. Dzięki temu nie zaciemnisz sobie miejsca pracy.

Dekoria.pl_Lampa_stolowa_Zara-black-gold

Wybierając lampę do oświetlenia miejscowego, weź pod uwagę wystrój całego pokoju i osobiste preferencje stylowe oraz kolorystyczne. 55 centymetrowa lampa stołowa Zara w kolorze czarnym to przepis na dekorację salonu w stylu glamour, nieco niższa lampa stołowa Bonn Grey z kwadratowym kloszem w kolorze szarym sprawdzi się natomiast we wnętrzach industrialnych lub tych tworzonych według zasad skandynawskiego minimalizmu. Nie musisz jednak bazować jedynie na bezpiecznych kolorach. Spokojnie możesz też zaszaleć i wybrać lampy z kolorowym kloszem, np. model lampy stołowej Livigno. Połączenie betonu, drewna i intensywnej barwy ożywi każde wnętrze!

Dekoria.pl_Lampa-stolowa-Bonn-Grey

Dekoria.pl_Lampa-stolowa-Livigno

  1. Świece, świeczki i świeczniki, czyli miejscowo i romantycznie

Kiedyś świece były głównym, a czasem nawet jedynym źródłem światła. Dziś stanowią jedynie ozdobę, ale za to jaką! Budują romantyczny klimat i stwarzają możliwości do zabawy – kto bowiem nie uwielbia znanej od wieków gry cieni?

Zarówno szklany, jak i metalowy czy drewniany świecznik stanowi trwały i elegancki dodatek. Jeśli wybierzesz klasyczne formy i zrezygnujesz z wyrazistych wzorów, to zyskasz ponadczasową dekorację, którą wykorzystasz na co dzień i od święta. Nie rezygnuj jednak z bardziej wyrazistych kolorów – taki element wystroju z pewnością zwróci uwagę odwiedzających Cię gości i ożywi całą aranżację.

Świeczniki wyglądają pięknie zarówno w pojedynkę, jak i w większej grupie. Warto wtedy zróżnicować jednak ich wielkości – powstała w ten sposób konstrukcja będzie przypominać rzeźbę i stanowić dodatkową atrakcję. W tym celu możesz wykorzystać na przykład ceramiczny świecznik Aira w kolorze miętowym. Ach ten powiew świeżości! Podobną propozycją jest komplet świeczników Mix Cooper – geometryczne wzory na ich powierzchni efektownie rozpraszają światło, a miedziany kolor – przełamuje nudę.

Dekoria.pl_Swiecznik-Aira-Mint

Dekoria.pl_Swiecznik-Uluru-Cooper

Nie możesz się zdecydować, które oświetlenie chcesz wykorzystać u siebie? Spokojnie – w aranżacji wnętrz wszystko jest dozwolone. Mieszaj, baw się i twórz nietypowe projekty. Nie pożałujesz.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...