Jak działa trwała ondulacja?

6 maja 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wiele osób marzy o pięknych kręconych włosach, ponieważ nigdy takich nie miało, natomiast Ci, których włosy falują, chcieliby uzyskać skręt bardziej wyrazisty. Trwały efekt kręconych włosów można uzyskać jedynie dzięki zabiegowi trwałej ondulacji. Trwała ondulacja jest zabiegiem, który polega na zmianie struktury włosa poprzez użycie środków chemicznych i nawinięciu włosów na wałki. Wiele z nas jednak pamięta zniszczone włosy naszych mam, babć, cioć, które w domowym zaciszu same fundowały sobie taki zabieg, a ich włosy nie wyglądały jak włosy gwiazdy filmowej.

Czy można zrobić trwałą nie niszcząc włosów?

Podstawą dobrze przeprowadzonego zabiegu trwałej ondulacji jest to, aby wykonywali go specjaliści. Tylko ta metoda może nam przynieść wymarzony rezultat i tylko dzięki niej nie narazimy naszych włosów na całkowite spalenie i zniszczenie. Nie da się ukryć, że substancje chemiczne, których używa się do tego zabiegu niszczą włosów. Mają bowiem bardzo silne działanie. Specjalista może w prawidłowy sposób dobrać rodzaj środka do zabiegu, analizując kilka elementów: grubość włosów, ich rodzaj i podatność na kręcenie oraz ich stan. Wszystkie te czynniki decydują bowiem o tym, na jaki środek powinniśmy się zdecydować. Trwała ondulacja bowiem to zabieg, który polega na tym, że substancje chemiczne wnikają do wnętrza włosa i zmieniają jego strukturę.

Wyróżnia się trzy rodzaje preparatów do trwałej i poprzez to możemy wykonać trzy rodzaje trwałej: zasadową, kwaśną i neutralną. Najbardziej tradycyjną metodą jest wykonywanie trwałej zasadowej. Jej efekty są długotrwałe, ponieważ skręt potrafi utrzymać się na włosach nawet do kilku miesięcy. Można go ją jednak wykonywać tylko na włosach zdrowych i mocnych, ponieważ zawiera bardzo dużą ilość amoniaku. Trwała kwaśna zawiera mniejszą ilość składników chemicznych i jest dla włosów delikatniejsza. Skręt włosów po jej zastosowaniu utrzymuje się jednak stosunkowo, ponieważ jest to około miesiąc/dwa. Oprócz prawidłowego doboru środka chemicznego ważne jest jednak również to, w jaki sposób dobierze się wałki, na które później nawija się włosy. Dzięki nim możesz uzyskać drobny skręt lub sprawić, że włosy staną się bardziej puszyste.

W ostatnich latach pojawiła się we fryzjerstwie jeszcze jedna metoda, polegająca na trwałym prostowaniu włosów. Działa ona w odwrotnym kierunku, niż tradycyjna trwała, również zmieniając strukturę włosów pod wpływem środków chemicznych.

Po każdym zabiegu mogą pojawić się sytuacje, które nas zaniepokoją. W czasie trwałej, jeśli nie została prawidłowo i dokładnie wykonana, a włosy nie zostały starannie nawinięte na wałki, może pojawić się problem rozdwojonych końcówek, które mogą sprawiać wrażenie powyginanych. Należy je jak najszybciej podciąć, ponieważ włosy mogą ulec jeszcze większemu zniszczeniu. Po zabiegu należy również pamiętać o stałym nawilżaniu i odżywianiu włosów, które mogą być przesuszone. Jeśli jednak zadbamy o ich prawidłową pielęgnacje, nasze loki mogą wyglądać tak, jak to sobie wymarzyłyśmy.

Artykuł przygotowany dla urodaizdrowie.pl  przez Klinikę Handsome Men