Jak dobrać swój idealny biustonosz?

10 czerwca 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Czy wiesz, że według wstępnych kalkulacji, ponad 90% Polek nosi niepoprawnie dobrany biustonosz? Dzieje się tak głównie przez dwa czynniki. Pierwszy – nakazuje wybór bielizny wyłącznie poprzez pryzmat jej estetyki. Drugi – wynika z nieświadomości oraz braku wystarczających informacji o tym, jak poprawnie dobierać biustonosz pod rozmiar zarówno naszej miseczki, jak i obwodu.

 

 

Mając na uwadze jak ważny jest poprawny dobór naszej bielizny, przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, ułatwiający zakup Twojego idealnego, wymarzonego biustonosza.

Biustonosz, a zły rozmiar

Zacznijmy jednak od początku, czyli od wyjaśnienia, dlaczego tyle czasu poświęca się na analizowanie i dobieranie odpowiedniej bielizny.

Brafitterki, osoby wykwalifikowane w dobieraniu odpowiedniego biustonosza, powtarzają jak wiele negatywnych skutków przynoszą nam za małe, za ciasne lub za płytkie modele. Pierwszym, ważnym elementem jest niski komfort – kończący się wżynającymi się fiszbinami czy odgnieceniami na skórze (od np. za wąskich ramiączek).

Po drugie – za duża miska skutkuje podciąganiem ramiączek, co z kolei wpływa na poprawną postawę ciała. Ściągnięcie ramion i zgarbienie to często efekt podwijającego się do góry pasa. Trwałe wady w naszej postawie to prosta droga do zwyrodnień kręgosłupa, które nierzadko kończą się rehabilitacją czy leczeniem pod okiem lekarzy.

Po trzecie – fiszbiny, które uciskają przełyk (przez np. zbyt wąski obwód lub niepoprawnie dobrany model) powodują przepuklinę rozworu przełykowego. To z kolei doprowadza do nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych – np. zgagi. Badania wskazują, iż ucisk fiszbin i ramiączek na klatkę piersiową przyczynia się do problemów z układem krążeniowym. A to z kolei doprowadza do uporczywych migren.

Jak poznać, że mój biustonosz jest źle dobrany?

Spokojnie – nie potrzebujesz do tego fachowej pomocy czy badań naukowych – wystarczą ci własne obserwacje. Sprawdź zatem, czy:

·         Ramiączka wrzynają ci się w ramiona, tworząc nieestetyczne (i przede wszystkim bolesne) ślady;

·         Zerknij czy zapięcie nie podjeżdża do góry, zatrzymując się na wysokości łopatek;

·         Czy fiszbiny tworzą tzw. „bułeczki” ?

·         Ramiączka nie spadają samoistnie, zsuwając się z ramion?

·         Czy po całym dniu odczuwasz ból pleców, a także otarcia skóry lub zasinienia?

·         Czy odczuwasz zmęczenie w obrębie obręczy barkowej?

·         Czy walczysz z nawracającymi bólami głowy?

Jeśli na powyższe pytania (wszystkie lub cześć) odpowiedziałaś twierdząco, być może czekają cię zakupy i wymiana części bielizny.

Tylko jak to poprawni zrobić?

4 kroki do idealnego biustonosza

Krok 1: sprawdź, ile centymetrów masz pod biustem

Aby poprawnie zmierzyć obwód pod biustem należy stanąć prosto przed lustrem – bez ubrania i bez stanika. Miarka musi delikatnie ściskać nasz obwód, tak abyśmy mogli swobodnie nabrać powietrza. Taśmę krawiecką układamy bezpośrednio pod piersiami, trzymając ją w równej pozycji z przodu i z tyłu. Następnie, od otrzymanej wartości musimy odjąć 3 cm, zaniżając wynik do najbliższego rozmiaru. Jeśli więc otrzymaliśmy 99 cm, a po odjęciu 96 cm, nasz rozmiar w obwodzie wyniesie 95cm.

Krok 2: sprawdź jaki masz obwód w biuście

By otrzymać dokładny wymiar, musimy założyć biustonosz o miękkich, nieusztywnianych miseczkach, tak aby nasz biust był zebrany i lekko uniesiony. W przypadku biustu dużego, mającego problemy z jędrnością – należy pochylić się do przodu – również w staniku.

Krok 3: odejmij obie wartości od siebie

Od otrzymanego obwodu w biuście odejmujemy obwód pod biustem – otrzymując w ten sposób rozmiar miseczki. Sposób wydzielania miski jest różny, w zależności od danego producenta. Poniżej przedstawiamy rozmiary, które prowadzi sklep z bielizną GAIA.

·         Miseczka A – różnica 12 – 14cm

·         Miseczka B – różnica 14 – 16 cm

·         Miseczka C – różnica 16 – 18 cm

·         Miseczka D – różnica 18 – 20 cm

·         Miseczka E – różnica 20 – 22 cm

·         Miseczka F – różnica 22 – 24 cm

·         Miseczka G – różnica 24 – 26 cm

·         Miseczka H – różnica 26 – 28 cm

·         Miseczka I – różnica 28 – 30 cm

·         Miseczka J – różnica 30 – 32 cm

·         Miseczka K – różnica 32- 34 cm

·         Miseczka L – różnica 34 – 36 cm

Krok 4: zastanów się jaki model biustonosza wolisz

Mając już konkretny rozmiar biustonosza (np. 75D) pozostaje Ci wybrać jego typ. Do wyboru masz bowiem bardotkę, biustonosz dla matek karmiących, biustonosz usztywniany, półusztywniany lub miękki. Każdy z nich wykonany jest nieco inną techniką, podnosząc piersi i modelując na inny sposób. Który z nich najlepiej sprawdzi się u ciebie?

 

 

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.