Chociaż dzieci rodzą się ze wszystkimi zębami, nie widać ich. To, że zęby ukryte są w dziąsłach nie oznacza, że nie należy dbać o zdrowie jamy ustnej już od narodzin malucha. Zdrowe dziąsła to zdrowe zęby. Pierwsze lata życia dziecka są ważne dla stanu jego zębów mlecznych, jak i zębów stałych w przyszłości.
Zęby zaczynają wyżynać się około 6 miesiąca życia dziecka. W wieku około 3 lat dziecko posiada już pełne uzębienie mleczne. W około 5 – 6 roku życia dziecka możemy spodziewać się pierwszych zębów stałych.
Jak dbać o zęby dziecka na każdym etapie rozwoju?
1. Mycie zębów zacznij jak najwcześniej
Oswajaj i przyzwyczajaj dziecko do mycia zębów już od pierwszych tygodni po urodzeniu. Odczekaj kilkadziesiąt minut po nakarmieniu malucha, a potem przemyj za pomocą gazy i przegotowanej wody jego dziąsła i język.
2. Wybierz dobra szczoteczkę
Zaraz po pojawieniu się pierwszych zębów wprowadź do codziennej higieny jamy ustnej malucha specjalną szczoteczkę dla niemowląt. Z biegiem czasu dopasowuj szczoteczkę do wieku dziecka. Zawsze powinna być delikatna i z wygodną rączką. Jeśli tylko jej włosie się odkształci – wymień ją na nową. Zrób to także po chorobie dziecka, gdyż będzie wtedy ogromnym siedliskiem bakterii.
3. Kup odpowiednią pastę do zębów
Kiedy pojawią się pierwsze zęby zaopatrz się w pastę z fluorem, którą proponuj dziecku także w późniejszych latach jego życia. Związek ten wnika w szkliwo i chroni zęby przed próchnicą.
4. Chroń zęby przed próchnicą
Nie pozwalaj dzieciom, które korzystają podczas karmienia z butelki, na zasypianie z nią w ustach. Starszym dzieciom zwracaj uwagę, by pamiętały o wieczornym myciu zębów. Wykluczysz w ten sposób ryzyko długotrwałego narażenia zębów podczas snu na działanie kwasów niszczących szkliwo. Nie oblizuj też smoczka czy łyżeczek, którą karmisz dziecko. W ten sposób przekazywane są bakterie wywołujące próchnicę.
5. Odwiedzaj dentystę
Im wcześniej zaczniesz pojawiać się z dzieckiem u stomatologa, tym lepiej. Wyrośnięcie pierwszego zęba jest dobrym momentem na rozpoczęcie regularnych wizyt. Pamiętaj, aby wybierać lekarza, który potrafi pracować z dziećmi. Kiedy dziecko będzie już starsze, warto skorzystać z wizyt adaptacyjnych, by oswoić malucha z gabinetem, lekarzem i tym, co będzie się tam działo.
6. Bądź przykładem
Dziecko modeluje zachowania dorosłych. Bądź dla niego wzorem do naśladowania, jak dbać o zęby. Pokaż i uświadom jakie to istotne, ale nie traktuj ze śmiertelną powagą. Pozwól wybrać dziecku szczoteczkę, która wizualnie mu się podoba. Z pewnością chętniej będzie szorowało zęby taką, z wizerunkiem ulubionej bajkowej postaci. Dziecko uwielbia być samodzielne – w odpowiednim dla niego wieku umówcie się, że najpierw samo myje zęby, a dopiero potem rodzic.
Pamiętaj – „ czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”! :)
Artykuł został przygotowany przez specjalistów z centrum stomatologii ALBUSDENT, Kraków ul. Balicka 73, tel. 12 376 00 00